Fiskebåt er glad for at helikopterbase er landet

Prisen for den nye redningshelikopterbasen i Tromsø er på 1,8 milliarder kroner fordelt over seks år. Det er to tilbydere til tjenesten, Lufttransport og CHC. Neste uke blir det bestemt hvilket selskap som får anbudet.
- Det har vært et hull i beredskapen mellom Banak og Bodø, så det er på høy tid at dette kommer på plass. Avstanden mellom de to basene i Nord-Norge er for stor, og en base i Tromsø vil korte ned tiden vesentlig fra alarmen går til et helikopter kan være på plass hos nødstedte i Troms, sier Vaskinn.
Fiskebåt har sammen med blant annet Fiskarlaget og Norges Sjømannsforbund støttet at basen bør legges til Troms, og har lagt redningsfaglige argumenter til grunn her.
- Vi har hele tiden vært opptatt av at basen må plasseres der den kan gjør mest nytte, både med hensyn til nærhet til de som skal reddes og nærhet til de ressurser som det kan bli bruk for i et redningsoppdrag. Ut fra slike vurderinger er en plassering i Tromsø riktig, sier Vaskinn.
Han viser til at det finnes en rekke viktige ressurser i Tromsø, som vil gjøre redningsarbeidet mer effektivt.
Følgende ressurser finnes i Tromsø:
Nordligste RITS-beredskap som består av dedikerte og spesialtrent brannvesen utstyrt for å slukke brann på fartøy i rom sjø
Redningsskøyte
Nordligste redningsdykker-beredskap
9 redningshund-ekvipasjer er lokalisert i Tromsø
Snøskredkompetanse (Norsk folkehjelp, politi og Røde Kors)
Nordligste alpine redningsgruppe
Politiets Utrykningsenhet (UEH)
Nordligste kuvøseteam
ECMO (Transportabel hjerte- og lungemaskin)-team
Kontakter
Tor Are VaskinnAvdelingsleder, Tromsø
Tel:+ 47 906 40 978tor-are@fiskebat.noBilder


Om Fiskebåt
Fiskebåt - havfiskeflåtens organisasjon, jobber for en miljøvennlig og lønnsom fiskeflåte, som leverer sunn mat fra bærekraftige bestander i verdens reneste havområder.
Følg pressemeldinger fra Fiskebåt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fiskebåt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fiskebåt
- Loddefisket i Barentshavet må lukkes4.9.2025 10:47:00 CEST | Pressemelding
- Det er et påtrengene behov for å lukke fisket etter lodde i Barentshavet. Fartøy og rederi trenger større forutsigbarhet og må kunne forsvare investeringer. I tillegg er det behov for et reguleringsopplegg som legger opp til et mer miljø -og klimavennlig driftsopplegg. Det sier Espen Jacobsen, avdelingsleder i Fiskebåt.
- Klok beslutning av regjeringen21.7.2025 10:22:33 CEST | Pressemelding
-Finansdepartementets utsettelse av endringer i avgiftsregelverket for CO2 er en klok beslutning. Den er til det beste for Norge og for miljøet, og vil føre til økt verdiskapning, økt beredskap og ikke minst reduserte CO2-utslipp, sier Audun Maråk i Fiskebåt.
Regjeringen i utakt med stortinget – Store negative konsekvenser for beredskapen, verdiskapningen og aktiviteten langs kysten27.6.2025 10:29:47 CEST | Pressemelding
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) har bestemt at fritaket for CO2-avgift for fiskefartøy i utenriks fart opphører. Det betyr at det ikke lenger blir adgang til å bunkre avgiftsfritt i Norge for fart til utenlandsk havn.
- EU gir blafffen i internasjonalt vedtatte prinsipper og saborterer fremdrift i fiskeriforhandlingene11.6.2025 17:27:24 CEST | Pressemelding
Etter flere års forhandlinger la EU frem et forslag til fordeling av kolmulebestanden. Forslaget reduserer den tidligere avtalte norske andelen fra 26,2 prosent til 5,8 prosent, samtidig som EU øker sterkt sin egen andel og skjermer andre kyststater.
Streik blant maskinistene13.12.2024 12:00:33 CET | Pressemelding
Maskinister organisert i Det norske maskinistforbund (DNMF) er tatt ut i streik. Fiskebåt beklager at det ikke ble oppnådd enighet i årets tariffoppgjør.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom