Finalekamp om nasjonale priser

Mangfoldsprisens nasjonale jury er imponert over hvordan finalistene bruker innvandreres kompetanse og bakgrunn til å skape merverdi i egen virksomhet.
Etter at Mangfoldsprisens regionale priser er delt ut, står nå Oda Norway AS, Lerøy Norway Seafoods AS og Semine AS igjen. De skal konkurrere om de gjeveste prisene; gull, sølv og bronse, i kategorien mellomstore- og store virksomheter.
– Vi er glade og takknemlige for å ha nådd finalen. Vi har alltid vært opptatt av å ansette medarbeidere med en annen bakgrunn. De bringer inn helt nye perspektiver – og mangfold skaper også en kultur der du blir tvunget til å tenke nytt og annerledes, sier daglig leder Karl Munthe-Kaas i Oda.
Stolte finalister
Mangfoldsprisen skal blant annet løfte frem suksesshistorier som inspirerer til et mer mangfoldig arbeidsliv. Hos Lerøy Norway Seafoods AS i Melbu i Vesterålen har de arbeidet metodisk for å kartlegge og ta i bruk kompetanse hos ansatte med innvandrerbakgrunn.
– Det betyr mye for oss å bli stemt frem til finalen. Vi er stolte over at vi som største arbeidsgiver på et lite sted som Melbu har lykkes med å bygge opp en mangfoldig stab. Det er muligheter hos oss uansett hvor du kommer fra, sier fabrikkleder Jørn Åge Stikkholmen i Lerøy.
I Agder gleder programvareselskapet Semine seg over å ha nådd opp til finalen med sitt inkluderingsarbeid, som blant annet består av en mentorordning med skreddersydde opplegg for å ivareta den enkelte.
– Mangfold har sittet i ryggmargen og strategien vår hele tiden, og har blitt løftet ut i hele organisasjonen. Vi ser flere positive ringvirkninger av en mangfoldig stab, blant annet produkter som treffer kundene våre bedre og skaper vekst. Vi setter stor pris på å være blant finalistene, sier daglig leder Lene Diesen i Semine AS.
Prisutdeling 19. november
Det er Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi) og Arbeids- og sosialdepartementet som står bak Mangfoldsprisen. De nasjonale prisene deles ut på IMDis årskonferanse den 19. november i Oslo. Det skal deles ut gull, sølv og bronse innen to kategorier: For små virksomheter, og for mellomstore og store virksomheter. I tillegg skal prisen «Årets mangfoldsvirksomhet» deles ut til én av de to gullvinnerne.
Kontakter
Pressevakt
Tel:91 75 53 51presse@imdi.noBilder

Om IMDi
Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi) skal gjennomføre regjeringens integreringspolitikk. IMDi er underlagt Arbeids- og inkluderingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra IMDi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra IMDi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra IMDi
Rekordmange innvandrere har deltatt i introduksjonsprogram19.6.2025 07:50:00 CEST | Pressemelding
I fjor deltok 36 100 innvandrere i introduksjonsprogrammet – et rekordhøyt antall. Blant de som avsluttet programmet gikk nær halvparten ut i jobb eller utdanning.
Flyktninger bosettes over hele landet – mange blir værende12.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Det er myndighetene som bestemmer hvor flyktninger skal bo. En ny rapport viser at det fungerer godt: to av tre blir værende i den kommunen de blir bosatt i.
Ny innsats for å forebygge kriminalitet blant gutter28.4.2025 10:47:32 CEST | Pressemelding
Et nytt tiltak skal forebygge kriminalitet i utsatte områder: 22 organisasjoner i 12 kommuner får støtte til å skape sosiale møteplasser for gutter og unge menn.
Kommunene klare til å bosette 15 400 flyktninger24.3.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
En oppdatert prognose viser at det kommer færre flyktninger til Norge i 2025, enn tidligere forventet. Kommunene er klare til å ta imot de fleste som kommer.
Vant pris for mangfold på arbeidsplassen29.1.2025 16:14:55 CET | Pressemelding
Årets Mangfoldspris går til Ikea Oslo Market og Coop Extra Sjøvegan. Begge bedriftene rekrutterer bredt fra hele befolkningen, gjør bruk av innvandreres kompetanse og skaper mangfoldige miljø.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom