Fiks utstyret ditt hos DNT i sommer!
29.6.2022 08:00:00 CEST | Den Norske Turistforening | Pressemelding

Bergans, Alfa og Den Norske Turistforening samarbeider om å utstyre alle de betjente DNT-hyttene i Norge med et nyttig reparasjons- og vedlikeholdssett som overnattingsgjestene kan låne og bruke når de bor på hytta.
I helgen 24. til 26. juni markerte DNT sommeråpning i fjellet, og nå er de betjente hyttene utstyrt med reparasjonsettene som alle kan låne i resepsjonene.
Dette gir overnattingsgjestene mulighet til å fikse turutstyret sånn at det får lenger levetid.
– Med det enkle reparasjonssettet kan man sitte i solveggen eller foran peisen på hyttene våre og fikse småting på klær eller turutstyr, sier Trygve Sunde Kolderup, seksjonsleder for natur og bærekraft i DNT.
Han forteller at et av målene i bærekraftstrategien til DNT, er å bidra til å redusere kles- og utstyrsforbruket knyttet til friluftsliv.
– Vi vil at hyttene våre skal inspirere gjestene til bærekraftige og miljøsmarte valg, og vi tror dette tiltaket kan være med på å gjøre reparasjon enklere og dermed gi turklær og turutstyr lengre levetid, sier Kolderup.
Nordmenn er glade i turklærne sine
Selve reparasjonssettet er en Bergans-sekk som inneholder diverse reparasjonsutstyr som glidelåsdragere, lappesaker, stoffbiter, nål og tråd, samt vedlikeholdsprodukter for tursko fra Alfa.
Sekken inneholder også brosjyre med fikse- og vedlikeholdstips for turutstyr.
– Vår erfaring er at vi nordmenn er veldig glade i turklærne våre. Vi har mange gode minner knyttet til tursekken og anorakken vår. Vi vil derfor gjerne ta vare på dem, men vi vet ikke alltid hvordan eller har utstyr tilgjengelig for å fikse enkle skader. Ved å gjøre reparasjonsutstyr tilgjengelig der folk går på tur, tror vi det blir enklere å gi turutstyret et lenger liv, sier Yngvill Ofstad, bærekraftsansansvarlig i Bergans.
– Vi i ALFA mener vi bør bli flinkere til å reparere og vedlikeholde tingene våre. Vi skal lage kvalitetssko som er ment for gode opplevelser i mange år. Men for at skoene skal holde på alle egenskapene i lang tid er det viktig med skikkelig skopleie. Da er det ekstra gøy at alle betjente hytter nå har våre vedlikeholdsprodukter, sier Kari Sterud i Alfa.
Nøkkelord
Kontakter
DNTs pressetelefon
Åpen også kveld og helg (ikke sms)
Bilder



Om Den Norske Turistforening
Youngstorget 1
0181 Oslo
Den Norske Turistforening er et forbund av 57 selvstendige medlemsforeninger med tilknyttede lokallag. Det er DNTs medlemsforeninger som driver hytter, merker stier og arrangerer turer. DNT sentralt (administrasjon og landsstyre) skal legge til rette for at medlemsforeningene får utført sine oppgaver.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Turistforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Halvparten blir hjemme i påsken: Her er de billigste familietipsene31.3.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Dropper fjellet i påsken? Helt ferske tall viser at halvparten blir hjemme. Her er 8 billige aktiviteter man kan gjøre i nærområdet.
Advarer før påsketuren: Bare én av fire har med nødvendig utstyr30.3.2026 06:31:00 CEST | Pressemelding
37 prosent av nordmenn har blitt overrasket av dårlig vær på tur. Samtidig oppgir bare én av fire at de har med nødvendig utstyr for å kunne hjelpe både seg selv og andre dersom noe skjer.
Været ga drømmestart på påsken for DNT29.3.2026 08:10:00 CEST | Pressemelding
Strålende vær og stabile besøkstall gir Den Norske Turistforening en pangstart på påsken. Over hele landet melder DNT-hyttene om god stemning, glade gjester og fine forhold.
Her finner du påskesnøen26.3.2026 12:22:17 CET | Pressemelding
Det er nok av muligheter til å oppleve drømmepåsken. Den Norske Turistforening melder om snø og skiføre i mange høyfjellsområder. Her finner du oversikt over hvor det er mest snø.
Flere ønsker seg skipåske19.3.2026 07:45:00 CET | Pressemelding
Selv om det er vår i lavlandet, er det fortsatt nok snø for fine skiturer i fjellet. DNT merker økt interesse for hyttetur i påskeferien. Disse betjente hyttene er åpne.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom