Fiks utstyret ditt hos DNT i sommer!

Bergans, Alfa og Den Norske Turistforening samarbeider om å utstyre alle de betjente DNT-hyttene i Norge med et nyttig reparasjons- og vedlikeholdssett som overnattingsgjestene kan låne og bruke når de bor på hytta.
I helgen 24. til 26. juni markerte DNT sommeråpning i fjellet, og nå er de betjente hyttene utstyrt med reparasjonsettene som alle kan låne i resepsjonene.
Dette gir overnattingsgjestene mulighet til å fikse turutstyret sånn at det får lenger levetid.
– Med det enkle reparasjonssettet kan man sitte i solveggen eller foran peisen på hyttene våre og fikse småting på klær eller turutstyr, sier Trygve Sunde Kolderup, seksjonsleder for natur og bærekraft i DNT.
Han forteller at et av målene i bærekraftstrategien til DNT, er å bidra til å redusere kles- og utstyrsforbruket knyttet til friluftsliv.
– Vi vil at hyttene våre skal inspirere gjestene til bærekraftige og miljøsmarte valg, og vi tror dette tiltaket kan være med på å gjøre reparasjon enklere og dermed gi turklær og turutstyr lengre levetid, sier Kolderup.
Nordmenn er glade i turklærne sine
Selve reparasjonssettet er en Bergans-sekk som inneholder diverse reparasjonsutstyr som glidelåsdragere, lappesaker, stoffbiter, nål og tråd, samt vedlikeholdsprodukter for tursko fra Alfa.
Sekken inneholder også brosjyre med fikse- og vedlikeholdstips for turutstyr.
– Vår erfaring er at vi nordmenn er veldig glade i turklærne våre. Vi har mange gode minner knyttet til tursekken og anorakken vår. Vi vil derfor gjerne ta vare på dem, men vi vet ikke alltid hvordan eller har utstyr tilgjengelig for å fikse enkle skader. Ved å gjøre reparasjonsutstyr tilgjengelig der folk går på tur, tror vi det blir enklere å gi turutstyret et lenger liv, sier Yngvill Ofstad, bærekraftsansansvarlig i Bergans.
– Vi i ALFA mener vi bør bli flinkere til å reparere og vedlikeholde tingene våre. Vi skal lage kvalitetssko som er ment for gode opplevelser i mange år. Men for at skoene skal holde på alle egenskapene i lang tid er det viktig med skikkelig skopleie. Da er det ekstra gøy at alle betjente hytter nå har våre vedlikeholdsprodukter, sier Kari Sterud i Alfa.
Nøkkelord
Kontakter
DNTs pressetelefon
Åpen også kveld og helg (ikke sms)
Bilder



Om Den Norske Turistforening
Youngstorget 1
0181 Oslo
Den Norske Turistforening er et forbund av 57 selvstendige medlemsforeninger med tilknyttede lokallag. Det er DNTs medlemsforeninger som driver hytter, merker stier og arrangerer turer. DNT sentralt (administrasjon og landsstyre) skal legge til rette for at medlemsforeningene får utført sine oppgaver.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Turistforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Turistforening
DNT stenger fem hytter av hensyn til villrein30.10.2025 19:15:35 CET | Pressemelding
DNT gjør store endringer i flere folkekjære turområder av hensyn til den rødlistede villreinen. Fem hytter stenges, 125 kilometer med sti legges ned, og flere hytter får ytterligere begrensninger i åpningstiden.
DNT-hytteslipp 2026: I kø for å bestille hyttetur30.10.2025 07:05:00 CET | Pressemelding
Mandag 3. november kl. 10 åpner Den Norske Turistforening (DNT) hyttebestilling for hele 2026. Interessen er stor, og de mest populære hyttene rives bort.
Høstferie: – Fortsatt plass hos DNT24.9.2025 09:52:32 CEST | Pressemelding
Disse betjente DNT-hyttene er åpne i høstferien.
- Det er de voksnes ansvar å få barna ut22.9.2025 13:13:33 CEST | Pressemelding
Aldri før har DNT hatt så mange barn og barnehager med på turdagen TurboTråkk. Å gi barna tid i naturen er enormt viktig, mener DNT.
Rekordmange skal på tur på søndag2.9.2025 07:11:12 CEST | Pressemelding
Søndag 7. september arrangeres Kom deg ut-dagen på 200 steder landet over. Den Norske Turistforening (DNT) venter flere deltakere enn noen gang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom