Fikk besøk av fiskeriministeren
20.8.2019 18:09:19 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
– Det er veldig interessant å møte norske aktører og å høre om deres planer. Norge har verdens beste sjømat, vi har mye kunnskap og kompetanse og bedrifter som disse gjør en viktig jobb for å nå ut til enda flere, sier fiskeriminister Harald T. Nesvik.
CEO Hans Petter Selstad sto på stand og tok i mot fiskeriministeren når han gjestet havbruksmessa. Over de neste dagene skal han ta imot mange flere, det er ventet over 20.000 besøkende på AquaNor, som har rundt 600 utstillere fra hele verden.
– AquaNor er blant de aller viktigste møteplassene for havbruksnæringa, virksomheter fra hele verden kommer hit. Det at norske bedrifter er så godt representert er av stor betydning for posisjonen til norsk sjømat. Dette er en næring i vekst, sier fiskeriminister Nesvik.
Den samlede verdiskapingen i sjømatnæringen har nettopp passert 100 milliarder kroner for første gang, ifølge ferske tall fra SINTEF. Fiskeri- og havbruk bidrar til å sysselsette om lag 29.000 årsverk, mens hele 37.000 årsverk skapes som ringvirkninger.
- Sjømatnæringen sørger for at det er aktivitet langs hele kysten, og den er selve livsnerven i mange lokalsamfunn. Når vi ser så gode tall er det viktig at vi ikke hviler. Jeg skal ha mer vekst og flere arbeidsplasser, og her er bedriftenes innovasjonsevne og teknologiske utvikling av stor betydning, konstaterer fiskeriministeren.
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Nå skal sjømaten tilbake på middagsbordet23.9.2026 15:27:24 CEST | Pressemelding
Norge er en av verdens største sjømatnasjoner, men nordmenn spiser stadig mindre fisk.
Presseinvitasjon: Næringsministeren og kommunal- og distriktsministeren inviterer til møte om Fensfeltet21.9.2026 13:17:49 CEST | Pressemelding
Onsdag 23. september kl.12.00 møter næringsminister Cecilie Myrseth og kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran pressen om Fensfeltet.
Næringsministeren til Tromsø mandag 21. september20.9.2026 09:53:41 CEST | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Tromsø mandag 21. september. Statsråden skal blant annet møte det Tromsø-baserte helseteknologiselskapet Connect the Dots og delta på reiselivskonferansen Snow2026.
Fiskeri- og havministeren til Haugesund 21.-22 september19.9.2026 08:07:53 CEST | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss er i Haugesund 21.-22 september. Statsråden skal åpne Haugesundkonferansen, ha innspillsmøter til den nye maritime strategien til regjeringen. Hun skal på flere bedriftsbesøk og også ha møte med Sjøfartsdirektoratet.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss lanserer sjømatnettverk18.9.2026 15:02:01 CEST | Pressemelding
Norge er en sjømatnasjon, men vi spiser stadig mindre sjømat. Siden 2014 har sjømatkonsumet falt med 18 prosent. Denne trenden vil fiskeri- og havministeren snu.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom