Fikk besøk av fiskeriministeren

– Det er veldig interessant å møte norske selskaper og å høre om deres planer. Norge har verdens beste sjømat, vi har mye kunnskap og kompetanse og bedrifter som disse gjør en viktig jobb for å nå ut til enda flere, sier fiskeriminister Harald T. Nesvik.
Troms og Finnmark har samlet rundt 15 bedrifter og offentlige aktører i et regionalt fellesskap som er ledet av SALT på en felles stand på messa.
I løpet av fire dager kan de forvente over 20.000 besøkende på havbruksmessa, som har rundt 600 utstillere fra hele verden.
– AquaNor er blant de aller viktigste møteplassene for havbruksnæringa, virksomheter fra hele verden kommer hit. Det at norske bedrifter er så godt representert er av stor betydning for posisjonen til norsk sjømat. Dette er en næring i vekst, sier fiskeriminister Nesvik.
Den samlede verdiskapingen i sjømatnæringen har nettopp passert 100 milliarder kroner for første gang, ifølge ferske tall fra SINTEF. Fiskeri- og havbruk bidrar til å sysselsette om lag 29.000 årsverk, mens hele 37.000 årsverk skapes som ringvirkninger.
- Sjømatnæringen sørger for at det er aktivitet langs hele kysten, og den er selve livsnerven i mange lokalsamfunn. Når vi ser så gode tall er det viktig at vi ikke hviler. Jeg skal ha mer vekst og flere arbeidsplasser, og her er bedriftenes innovasjonsevne og teknologiske utvikling av stor betydning, konstaterer fiskeriministeren.
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Paris for politiske samtaler11.12.2025 12:55:57 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Paris mandag 15. og tirsdag 16. desember for møter med flere av sine franske motparter. Tema for besøket er å styrke samarbeidet mellom Norge og Frankrike innen romvirksomhet, industri, handel, turisme og europeisk konkurransekraft.
Medlemmene i utvalget som skal vurdere leveringspliktene for torsketrålere er klare8.12.2025 15:32:25 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har nå oppnevnt medlemmene som skal sitte i utvalget som skal gjennomgå og vurdere pliktsystemet for torsketrålere.
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale5.12.2025 13:36:40 CET | Pressemelding
Norge har inngått en trepartsavtale med EU og Storbritannia om kvotefastsettelse og forvaltning av fellesbestandene i Nordsjøen i 2026.
Skal løfte norsk romvirksomhet til nye høyder4.12.2025 10:30:00 CET | Pressemelding
Regjeringen starter arbeidet med ny stortingsmelding om romvirksomhet.
Grønn maritim utvikling på agendaen i Kina2.12.2025 09:27:30 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss hadde politiske møter i Beijing før hun besøkte Shanghai og åpne næringslivspaviljongen på den maritime messen Marintec, der Norge var invitert som æresgjest.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom