Fikk besøk av fiskeriministeren

– Det er veldig interessant å møte norske selskaper og å høre om deres planer. Norge har verdens beste sjømat, vi har mye kunnskap og kompetanse og bedrifter som disse gjør en viktig jobb for å nå ut til enda flere, sier fiskeriminister Harald T. Nesvik.
Troms og Finnmark har samlet rundt 15 bedrifter og offentlige aktører i et regionalt fellesskap som er ledet av SALT på en felles stand på messa.
I løpet av fire dager kan de forvente over 20.000 besøkende på havbruksmessa, som har rundt 600 utstillere fra hele verden.
– AquaNor er blant de aller viktigste møteplassene for havbruksnæringa, virksomheter fra hele verden kommer hit. Det at norske bedrifter er så godt representert er av stor betydning for posisjonen til norsk sjømat. Dette er en næring i vekst, sier fiskeriminister Nesvik.
Den samlede verdiskapingen i sjømatnæringen har nettopp passert 100 milliarder kroner for første gang, ifølge ferske tall fra SINTEF. Fiskeri- og havbruk bidrar til å sysselsette om lag 29.000 årsverk, mens hele 37.000 årsverk skapes som ringvirkninger.
- Sjømatnæringen sørger for at det er aktivitet langs hele kysten, og den er selve livsnerven i mange lokalsamfunn. Når vi ser så gode tall er det viktig at vi ikke hviler. Jeg skal ha mer vekst og flere arbeidsplasser, og her er bedriftenes innovasjonsevne og teknologiske utvikling av stor betydning, konstaterer fiskeriministeren.
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Regjeringen gir støtte til Norsk Bergindustri for bærekraftig utvikling av norsk mineralnæring27.11.2025 15:59:55 CET | Pressemelding
Norsk Bergindustri tildeles 540 000 kroner for 2026 til videre implementering og drift av det canadiske initiativet Towards Sustainable Mining for metallprodusenter og andre utvalgte deler av mineralnæringen i Norge. Dette skal styrke arbeidet mot en enda mer bærekraftig mineralnæring.
Næringsministeren tar imot NOU om konkurranseloven27.11.2025 13:18:09 CET | Presseinvitasjon
Mandag 1. desember mottar næringsminister Cecilie Myrseth utredningen fra lovutvalget som har fått i oppgave å revidere konkurranseloven.
Foreslår 20 tiltak for bærekraftig fôrproduksjon26.11.2025 14:37:30 CET | Pressemelding
Styringsgruppen for samfunnsoppdraget om bærekraftig fôr overleverte i dag en rapport om bærekraftig fôr til fiskeri- og havministeren og landbruks- og matministeren.
Det blir mer makrellstørje i 2026, 2027 og 202825.11.2025 15:41:40 CET | Pressemelding
Norge har i forhandlingene i ICCAT fått gjennomslag for økt kvote på makrellstørje i den neste forvaltningsperioden (2026-2028). Den nye norske totalkvoten blir om lag 461 tonn, tilsvarende en økning på rundt 25 prosent.
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Tyskland 26.-28. november25.11.2025 09:55:16 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Bremen og München for å fremme norsk-tysk industri- og romsamarbeid. Samt ha flere politiske samtaler med europeiske kolleger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom