Fersk undersøkelse: Stor usikkerhet om bruktbilkjøp
25.5.2023 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

I undersøkelsen gjennomført av Norstat for NAF, svarte nær 78 prosent at usikkerheten rundt bilens tekniske stand er den største frykten ved bruktbilkjøp. 62 prosent frykter reklamasjoner i etterkant mest. Deretter kommer usikkerhet rundt oppgjør (21 prosent) og eierskifte (19 prosent).
- Det er ikke enkelt å sjekke bilens tekniske tilstand på egen hånd. Mye er skjult både når det gjelder rust og tekniske feil. Derfor er det lurt å dra på et verksted eller et av våre sentre for å få vurdert bilen nøye før man kjøper den, sier Sødal.
På advokatenes toppliste
Konflikter etter kjøp og salg av bruktbil er det NAFs advokater hjelper flest medlemmer med. Så langt i år har NAF Advokat hatt 637 saker som omhandler reklamasjoner etter kjøp av bruktbil mellom privatpersoner.
- At mange synes usikkerheten er stor når det gjelder reklamasjoner etter bilkjøpet, er derfor ikke overraskende. Har du vært nøye med kontrakten ved bilkjøpet, kan uenighetene løses enklere, sier NAF-rådgiveren.
Kontrakten er bruktbilsalgets viktigste dokument, og den bør si noe om hvilke opplysninger selger har gitt om bilen og hva partene ellers har blitt enige om.
Tabell
Hvilke av disse tingene kan få deg til å føle deg usikker ved kjøp av bil privat?
|
KJØNN |
|||
|
|
TOTAL |
Mann |
Kvinne |
|
Bilens tekniske stand |
78% |
79% |
76% |
|
Oppgjør |
21% |
17% |
25% |
|
Eierskifte |
19% |
17% |
21% |
|
Reklamasjoner i etterkant |
62% |
59% |
65% |
|
Prøvekjøring og ansvarsforhold dersom en ulykke skulle skje |
14% |
12% |
15% |
|
Annet: |
1% |
1% |
1% |
|
Ingen av disse |
2% |
2% |
2% |
|
Ikke aktuelt |
7% |
5% |
9% |
|
TOTAL |
202% |
190% |
214% |
Fakta: Landsrepresentativ undersøkelse gjennomført av Norstat for NAF i mai 2023. Respondentene kunne velge alle svaralternativer som var aktuelle.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Ta det med ro i påsketrafikken28.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Skiftende værforhold, dårlige veier, mye trafikk og motorsyklister som er tilbake på veiene etter vinterdvalen, gjør påsken utfordrende for mange trafikanter. - Ta det med ro, oppfordrer NAF.
NAF: - Ikke gå i sommerdekkfellen denne påsken27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Påsken er normalt tiden da mange legger om til sommerdekk. - I år er påsken tidlig. Da kan det være lurt å la vinterdekkene sitte på litt lengre, sier Jan Harry Svendsen, rådgiver i NAF.
NAF om avgiftskuttet på drivstoff: - Endelig!26.3.2026 19:09:44 CET | Pressemelding
– Hensynet til folk flest vant frem, endelig, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF. Avgiftene på bensin og diesel skal nå kuttes.
660 kroner dyrere å fylle dieseltanken i mars25.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Dieselprisen har bikket 30 kroner på pumpa. Det er drøye ti kroner dyrere enn snittet for februar. - En gjennomsnittlig dieselbilist får nå en økt utgift på 660 kroner, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Regjeringen må ikke vente for lenge med avgiftskutt18.3.2026 10:59:19 CET | Pressemelding
Bensin- og dieselprisene har skutt i været de siste ukene. Etter å ha først avvist krav om avgiftskutt fra NAF, vil nå regjeringen vurdere tiltak, kom det frem i Stortinget onsdag. – Nå må de ikke vente for lenge, vi har neppe sett pristoppen ennå, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
