Farlig våris nær kysten, gode isforhold i påskefjellet
26.3.2021 07:00:00 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
Det går mot en hjemmepåske for mange, og isen er et fristende rekreasjonssted. Husk da å sjekke nøye at isen fortsatt er fast og fin.
- Våris er den farligste istypen, sier isvarsler Ånund Kvambekk i NVE. Flere dødsulykker har skjedd når isfiskere beveger seg mot innløpet på en innsjø, hvor fisket kanskje er best. Der de tidligere på vinteren kunne gå nesten til iskanten, går de overraskende gjennom på råtten våris før de kommer så langt.
Våris kan miste bæreevnen
Våris består av vertikale iskrystaller med dårlig binding mellom krystallene. Våris har den skumle egenskapen at den kan bære etter en kald natt, men utover formiddagen plutselig miste bæreevnen. Sjekk derfor alltid hardheten i isen.
På dårlig våris kan man gå gjennom på 30 cm is. Går du gjennom på slik is er det svært vanskelig å komme seg opp, da isen bare brister på nytt. Man må ha hjelp fra kamerater med kasteline, eller et helikopter. Man må ha 10 cm solid is for å kunne gå relativt trygt, men du må ikke regne med den delen av isen som er så svak at du lett borer eller hogger den bort.
Vårisen kommer når snøen smelter
Snø på isen beskytter mot at våris dannes. Vårisdannelsen starter når snøen på isen har smeltet bort og det kommer sol og mildvær.
-Når snøen smelter begynner omdanningen av iskrystallene, forklarer isvarsleren, og vårisdannelsen skyter for alvor fart når nattefrosten uteblir.
Mindre vårisdannelse på fjellet
I høyere skogsområder og i fjellet, samt i Troms og Finnmark, er isen godt snødekt og vårisdannelsen har ikke startet ennå. Her må man først og fremst unngå steder med strøm under isen, slik som innløp, utløp og trange sund.
Husk også at isen kan være svekket på overraskende steder på vann som er påvirket av kraftverksreguleringer. Se slike "alltid svake områder" som røde felter i bakgrunnskartet på iskart.no.
Mer info
Se Isvarselet på Varsom og finn ut hvor langt vårisdannelsen er kommet der du skal ferdes.
Du finner isobservasjoner på iskart.no. Send gjerne inn egne observasjoner!
Kontakter
Ånund Sigurd Kvambekk
aask@nve.no
996 09 036
Kjetil Melvold
kjme@nve.no
905 59 474
Solveig Havstad Winsvold
sohw@nve.no
908 42 319
Bilder


Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Opprusting og utvidelse av kraftverk i Tydal krever ikke ny konsesjon12.3.2026 15:09:43 CET | Pressemelding
Statkraft Energi ønsker å rehabilitere utløpstunnelen til kraftverkene Nea og Tya for å sikre videre drift. De planlegger samtidig å skifte ut eldre generatorer og oppgradere turbiner. Dette vil øke kraftproduksjonen noe. Det vil også bidra med økt effekt, som er viktig for å sikre at det er nok energi når forbruket er på det høyeste. Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har konkludert med at planene ikke er konsesjonspliktige.
NVE gjev Statnett løyve til å oppgradere Ørsta transformatorstasjon12.3.2026 13:55:26 CET | Pressemelding
Statnett SF får konsesjon til oppgradering av Ørsta transformatorstasjon i Møre og Romsdal. NVE gjev òg løyve til å etablere ei kai i Sæbø, for transport av den nye transformatoren.
NVE gir tillatelse til en ny og større transformatorstasjon i Narvik12.3.2026 12:55:15 CET | Pressemelding
Nordkraft Industrinett får konsesjon til å bygge jordkabler og en ny, større transformatorstasjon på Skoglund industriområde i Narvik kommune. Anleggene skal bidra til å videreutvikle datasentervirksomheten nord for Bjerkvik.
NVE gir tillatelse til å endre planene for Offerdal kraftverk12.3.2026 09:50:45 CET | Pressemelding
NVE gir tillatelse til flere planendringer for byggingen av Offerdal kraftverk i Årdal. Endringene omfatter både kraftverk og nettanlegg, og vil gjøre kraftverket til et bedre prosjekt både teknisk, økonomisk og miljømessig. Dersom anlegget bygges vil det produsere kraft som tilsvarer det årlige strømforbruket til om lag 4750 husstander.
NVE advarer: Stor snøskredfare og fare for sørpeskred i Nord-Norge6.3.2026 10:43:20 CET | Pressemelding
NVE varsler økt snøskredfare og fare for sørpeskred i flere områder i Nord-Norge de kommende dagene. Mildvær og mye nedbør fører til at det kan løsne store skred av seg selv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
