Får drahjelp fra uventet hold: Gründer, Siri Abrahamsen, blir heiet frem av melkedrikkerne.
31.8.2020 09:33:39 CEST | Q-Meieriene | Pressemelding

De fire virksomhetene du kan lese om er: videoselskapet Whereby, seilskipet Statsraad Lehmkuhl, gründerbedriften Gleding og jordbruksbedriften IMBA.
— Det har vært krevende måneder for mange og da er det spesielt hyggelig å løfte frem noen historier som inspirerer. De fire utvalgte virksomhetene har alle en egenart og relevans for den tiden vi er inne i, sier Q-sjef Bent Myrdahl.
Da Myrdahl fikk en idé om å bruke melkekartongen til å hjelpe virksomheter i gang etter en tøff korona-vår, engasjerte han forbrukerne i å komme med forslag til kandidater.
— Vi spurte forbrukerne om de kunne hjelpe oss med å finne noen aktuelle historier vi kunne dele på kartongen. Det nye melkedesignet er et produkt av engasjerte melkedrikkere som vil være med å heie på norske virksomheter, sier han.
Vil gjøre Norge til verdens vennligste land
Foredragsholder og skaper av konseptet Gleding, Siri Abrahamsen, ble henrykt da hun fikk telefonen om at hennes bedrift var en av de som skulle få en flate på melkekartongen.
— Dette kom veldig overraskende på, og det er fantastisk å få litt drahjelp utenfra, sier den smilende Gleding-gründeren.
Hun hadde store planer om å bruke 2020 til å reise rundt i hele landet for å snakke om inkludering og menneskemøter. Da koronaen traff Norge 13.mars gikk telefonen hennes varm av avbestillinger.
— På et par dager ble alle oppdrag avlyst og vi måtte delvis permitteres. Det var en fortvilelse at alt ble stående tomt.
Abrahamsen og Gleding måtte snu seg raskt rundt for å finne nye løsninger i en vanskelig situasjon.
— Jeg tenkte: OK nå tjener vi ikke penger, men nå skal vi gi så mye verdi ut til andre som vi bare kan, og så håpe at det kommer noe godt ut av det.
Hun fortsetter.
— Å få en plass på melkekartongen er utrolig stas. At noen faktisk har nominert oss betyr jo at budskapet vårt fungerer - at man skal inkludere og heie på andre, avslutter hun.
Bilder



Lenker
Om Q-Meieriene
I Q-Meieriene er forbruker sjefen! Sammen med forbruker skaper vi de beste smaksopplevelsene og de smarteste løsningene. Q-Meieriene eies av Kavlifondet, som deler ut midler til allmennyttige formål innenfor forskning, kultur og humanitært arbeid.
Inn her med telefonnummer på melkekartongen.
Følg pressemeldinger fra Q-Meieriene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Q-Meieriene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Q-Meieriene
Utfordrer-meieriene på topp av omdømmemåling12.3.2026 14:46:45 CET | Pressemelding
I landets største omdømmemåling, Apeland sin Traction Norge 2026, viser at de to utforer-meieriene Rørosmeieriet og Q-Meieriene er blant virksomhetene med best omdømme i Norge. – At Q-Meieriene klatrer med 5%-poeng og er blant topp fem merkevarer i Norge er skikkelig stas, og takket være Q-fansen!, jubler Q-sjef Kristine Aasheim.
Q-Meieriene hedrer Erlend for matredder-suksess6.3.2026 09:19:41 CET | Pressemelding
Kjøkkensjef Erlend Eliassen ved Drammen sykehus mottok torsdag Q Matredderprisen etter å ha revolusjonert sykehuskjøkkenet og redusert matsvinnet til bare 2–3 prosent. Prisen ble delt ut direkte på God morgen Norge.
Lisas idé traff midt i yoghurt-trenden20.2.2026 15:38:20 CET | Pressemelding
Lisa Eggesbø (27) fra Fosnavåg mottar Q Innovasjonsprisen for idéen om Q Yoghurt UTEN, Blåbær – en ny smak i den populære serien uten tilsatt sukker. Prisen deles ut til forbrukere som sender inn sin idé til Min Q-idé og hvor den blir til en reell lansering i markedet.
Mot, kjærlighet og framtidstro på norsk melk13.2.2026 18:31:44 CET | Pressemelding
Hva har et frieri og norsk landbruk til felles? For Tiril Jervidalo (25) og Ole Rasmus Auestad (27) handler begge deler om mot, investering og jakten på kjærligheten for noe som skal vare over tid og gjennom generasjoner.
NYHET FRA Q: Etterspurt idé får best i test11.2.2026 10:39:33 CET | Pressemelding
Q-Meieriene lanserer nå Q Yoghurt UTEN, Blåbær – en laktosefri yoghurt uten tilsatt sukker som allerede har fått toppscore i smakstester. Nyheten er den eneste multipakken i norsk dagligvare som kombinerer blåbærsmak, laktosefri og uten tilsatt sukker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
