Fagforbundet: – Vanlige arbeidsfolk blir taperne
7.10.2020 10:48:12 CEST | Fagforbundet | Pressemelding
Reagerer på lønnsnedgang
Regjeringa øker forskjellen i Norge, mener forbundslederen.
– Det er sterkt provoserende at regjeringa legger opp til at vanlige arbeidsfolk skal få lønnsnedgang neste år, mens de aller rikeste skal få enda mer gjennom kutt i formuesskatt, sier Nord.
Hun viser til at regjeringa kutter skattene med 2,6 milliarder i 2021, og at skattenivået er redusert med rundt 30 milliarder kroner siden Solberg-regjeringa kom til makta.
Fagforbundet har nær 400.000 medlemmer. Mange av dem jobber i de kommunale velferdstjenestene og ved sykehusene.
Rammer ansatte og brukere
Mette Nord mener at overføringene til kommune for 2021 er for små til å møte de store utfordringene skole-, helse- og omsorgstjenestene nå står overfor.
– En vekst i kommunenes frie inntekter på 2 milliarder kroner, er historisk svakt. Dette kommer til å ramme de ansatte og dem som er avhengige av velferdstjenestene, mener Nord.
Hun viser til at åtte av ti kommuner har vurdert, planlagt eller gjennomført reduksjoner i kommunale tjenester. Det går fram av en fersk undersøkelse Sentio har gjennomført på oppdrag fra Fagforbundet. Kommunene oppgir grunnskole, skolefritidsordning, helse og omsorg som de kommunale tjenestene som har fått, eller vil få, reduserte rammer i 2020.
Stortinget må gripe inn
– Dette er dramatisk for velferden til innbyggerne, og det svekker kvaliteten i tjenestene og arbeidsvilkårene til våre medlemmer. Ansatte i helse og oppvekst har hatt høy arbeidsbelastning den seinere tida og de fortjener ikke kutt og mulig nedbemanning på arbeidsplassene, sier Nord.
Hele 44 prosent av kommunene gikk med underskudd i 2019. I år er det anslått at 83 prosent av kommunene vil få en realnedgang i frie inntekter. Den svake kommuneøkonomien er blitt kraftig forverret av ekstra utgifter til koronatiltak.
– Høyreregjeringa gir ikke kommunene mulighet til å sette i gang viktige og nødvendige tiltak som heltidskultur, kompetanseløft og omsorg for demente. Nå må Stortinget gripe inn og sørge for at kommunene kan styrke velferden i Norge, mener Fagforbundets leder.
Kontakter
Kjell-Erik KallsetKommunikasjonssjef
Tel:+47 952 28 158kjell-erik.kallset@fagforbundet.noOm Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 415 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten.
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Streik avsluttet i Diakonhjemmet28.8.2026 08:00:06 CEST | Pressemelding
Natt til fredag kom to nye tariffavtaler på plass etter møte hos Riksmekleren.
Streik i Diakonhjemmet omsorg og Diakonhjemmet Stiftelsen26.8.2026 07:46:00 CEST | Pressemelding
Det er streik i Diakonhjemmet omsorg AS og Diakonhjemmet Stiftelsen på grunn av uenighet om opprettelse av nye tariffavtaler. Striden har stått om de sentrale spørsmålene i en tariffavtale: pensjon, lønn og arbeidstid.
Frisørene vant fram i meklinga25.8.2026 11:04:41 CEST | Pressemelding
Det blir ingen frisørstreik etter at Fagforbundet og NHO Service og Handel ble enige i morgentimene tirsdag 25. august.
Fare for frisørstreik – her kan det bli streik19.8.2026 15:10:38 CEST | Pressemelding
Meklingsfristen er ved midnatt natt til tirsdag 25. august. Fagforbundet varsler at 165 frisører i Bergen er klare til streik fra tirsdag morgen hvis meklingen ikke fører fram.
Brudd i lønnsoppgjøret for ansatte i privat helse og omsorg23.6.2026 17:49:51 CEST | Pressemelding
Forhandlingene mellom Fagforbundet og NHO Geneo om Helse- og omsorgsoverenskomsten førte ikke fram. Dermed går oppgjøret til mekling. Fagforbundets fremste mål for forhandlingene var å sikre medlemmene reallønnsvekst. – Vi har møtt en arbeidsgiver som ikke var villig til å komme oss i møte. Mange av våre medlemmer tjener lite, derfor var reallønnsvekst et krystallklart krav fra oss. Et annet viktig krav var å sikre forskuttering av pleiepenger. Når arbeidsgiver ikke gikk med på disse kravene, måtte det bli brudd, sier Tarjei Leistad fra Fagforbundets ledelse. Avtalen det ble forhandlet om er Helse- og omsorgsoverenskomsten, kalt avtale 481. Fagforbundet forhandlet sammen med FO. Hvis partene ikke kommer til enighet hos Riksmekleren, vil det bli streik. Meklingsdato er foreløpig ikke satt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
