Fagforbundet støtter forslaget til ny finansiering av private barnehager
16.6.2021 10:57:43 CEST | Fagforbundet | Pressemelding
Fagforbundet har hatt en representant i Storberget-utvalget, det regjeringsoppnevnte utvalget som 16. juni la fram en ny modell for finansiering av private barnehager.
– Vi vil at velferdskronene skal gå til å lage verdens beste barnehage for barna, ikke ende som profitt for velferdsselskaper. Derfor er vi positive til at utvalget legger opp til at kommunene skal få mer ansvar for barnehagetilbudet, og at det skal bli mer åpenhet og kontroll rundt pengene fellesskapet bruker på barnehagene, sier Nord.
Fagforbundet har hatt en representant i Storberget-utvalget, det regjeringsoppnevnte utvalget som 16. juni la fram en ny modell for finansiering av private barnehager.
– Vi vil at velferdskronene skal gå til å lage verdens beste barnehage for barna, ikke ende som profitt for velferdsselskaper. Derfor er vi positive til at utvalget legger opp til at kommunene skal få mer ansvar for barnehagetilbudet, og at det skal bli mer åpenhet og kontroll rundt pengene fellesskapet bruker på barnehagene, sier Nord.
Flertallet i Storberget-utvalget har foreslått en modell (lokal samhandlingsmodell) som gir kommunene økt ansvar og myndighet, også over private barnehager.
Mer lønnsomme enn Oslo Børs
Flertallet i utvalget mener at det ikke kan utelukkes at det tas ut stor profitt i barnehagedriften og at driftsmarginen for noen private barnehager er svært høy. Utvalget peker på at egenkapitalavkastningen og driftsmarginen for private barnehager er svært høy, og høyere enn gjennomsnittlig avkastning av selskapene på Oslo Børs. Mens den årlige avkastningen på Oslo børs lå på 8,4 prosent fra 2007 - 2016, var den gjennomsnittlige årlige egenkapitalavkastningen for private barnehager på 28,3 prosent i samme periode.
– Det er nesten så jeg ikke tror det jeg leser, men dette bekrefter det Fagforbundet har sagt i lang tid. Vi kan ikke ha det slik at det skal være mer lønnsomt å drive private barnehager enn å drive industri. Norge trenger bedriftsledere som vil skape verdier, ikke flytte verdier fra offentlige velferdsordninger til private lommebøker, sier lederen av Fagforbundet.
Bedre kvalitet i barnehagene
Forslaget fra Storberget-utvalget innebærer at kommunene kan sette kvalitetskrav til barnehagene, vilkår for hvilke barnehager som skal ha støtte (kommersielle eller ideelle) og krav til gode lønns- og arbeidsvilkår.
– Dette vil være bra for barna og bra for de ansatte i barnehagene, som har svært krevende yrker. Det kan lede til høyere bemanning, en lønn å leve av og mulighet til flere lærlinger, sier Mette Nord.
Fagforbundet er Norges største fagforbund med nærmere 400.000 medlemmer. Rundt 30.000 av dem jobber i barnehagene, blant annet som assistenter, barne- og ungdomsarbeidere og barnehagelærere.
Kontakter
Kjell-Erik KallsetKommunikasjonssjef
Tel:+47 952 28 158kjell-erik.kallset@fagforbundet.noOm Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 415 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten.
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Streik avsluttet i Diakonhjemmet28.8.2026 08:00:06 CEST | Pressemelding
Natt til fredag kom to nye tariffavtaler på plass etter møte hos Riksmekleren.
Streik i Diakonhjemmet omsorg og Diakonhjemmet Stiftelsen26.8.2026 07:46:00 CEST | Pressemelding
Det er streik i Diakonhjemmet omsorg AS og Diakonhjemmet Stiftelsen på grunn av uenighet om opprettelse av nye tariffavtaler. Striden har stått om de sentrale spørsmålene i en tariffavtale: pensjon, lønn og arbeidstid.
Frisørene vant fram i meklinga25.8.2026 11:04:41 CEST | Pressemelding
Det blir ingen frisørstreik etter at Fagforbundet og NHO Service og Handel ble enige i morgentimene tirsdag 25. august.
Fare for frisørstreik – her kan det bli streik19.8.2026 15:10:38 CEST | Pressemelding
Meklingsfristen er ved midnatt natt til tirsdag 25. august. Fagforbundet varsler at 165 frisører i Bergen er klare til streik fra tirsdag morgen hvis meklingen ikke fører fram.
Brudd i lønnsoppgjøret for ansatte i privat helse og omsorg23.6.2026 17:49:51 CEST | Pressemelding
Forhandlingene mellom Fagforbundet og NHO Geneo om Helse- og omsorgsoverenskomsten førte ikke fram. Dermed går oppgjøret til mekling. Fagforbundets fremste mål for forhandlingene var å sikre medlemmene reallønnsvekst. – Vi har møtt en arbeidsgiver som ikke var villig til å komme oss i møte. Mange av våre medlemmer tjener lite, derfor var reallønnsvekst et krystallklart krav fra oss. Et annet viktig krav var å sikre forskuttering av pleiepenger. Når arbeidsgiver ikke gikk med på disse kravene, måtte det bli brudd, sier Tarjei Leistad fra Fagforbundets ledelse. Avtalen det ble forhandlet om er Helse- og omsorgsoverenskomsten, kalt avtale 481. Fagforbundet forhandlet sammen med FO. Hvis partene ikke kommer til enighet hos Riksmekleren, vil det bli streik. Meklingsdato er foreløpig ikke satt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
