Færre enn noen gang sier at de kjøper svart
På få år har aksepten for å kjøpe svart arbeid og tjenester falt kraftig. I 2009 var det nesten en av fire (23 prosent) som sa at de kjøpte tjenester svart. I 2022 er tallet falt til 6 prosent.
Opinion har på vegne av Samarbeid mot svart økonomi (SMSØ) og Skatteetaten jevnlig undersøkt bruken av svarte tjenester i privatmarkedet. Undersøkelsen utføres nå annethvert år og andelen som sier de kjøper svart beskrives som «signifikant lavere» enn ved tidligere undersøkelser. I 2020 var det åtte prosent som sa de kjøpte tjenester svart.
– Det er svært positivt at trenden fortsetter nedover. Vi vet at det er høy skattemoral i Norge og at de fleste ønsker å bidra til finansieringen av velferdssamfunnet vårt, sier Marta Johanne Gjengedal, divisjonsdirektør i Skatteetaten og leder i SMSØ.
Gjengedal presiserer samtidig at innsatsen mot svart arbeid må fortsette.
– Skatteetaten jobber målrettet, sammen med andre samarbeidspartnere for at det skal være enkelt å gjøre rett, samtidig som vi skal gjøre det vanskeligere for de som både kjøper og tilby tjenester svart, sier hun.
Du kan bli holdt ansvarlig
SMSØ har i tillegg til undersøkelsen beskrevet over, fått utført en kvalitativ undersøkelse gjennom intervju av 20 personer som har kjøpt tjenester svart. Selv om det bare er en liten andel av befolkningen som sier de har kjøpt svart, mener dette utvalget at «alle gjør det».
En gjennomgående holdning blant de som kjøper svart er at de mener det ikke er deres ansvar å sjekke om tjenestene som tilbys er innenfor regelverket. Gjengedal mener mange ikke er klar over risikoen de tar når de kjøper arbeid eller tjenester svart.
– Du kan bli medansvarlig for ubetalte skatter og avgifter hvis de useriøse bedriftene du kjøper tjenester av ikke betaler det de skal. I verste fall risikerer du politianmeldelse. I tillegg er du med på drive konkurransevridning som går utover de seriøse og lovlydige virksomhetene, sier Gjengedal.
Les også: Kunder straffet for kjøp av svarte tjenester
https://www.skatteetaten.no/presse/nyhetsrommet/kunder-straffet-for-kjop-av-svarte-tjenester/
– Undersøk regelverket
Det er barnepass/hjemmehjelp, renhold, maler- og snekkertjenester som topper listen over hva som handles svart. I tillegg mener 10 prosent av respondentene at det er ganske eller svært sannsynlig at de vil bli tilbudt svart arbeid i løpet av det neste året.
–Svart arbeid eksisterer fordi noen velger å benytte seg av det, men du som forbruker kan selv ta grep for å unngå det ved å sjekke regelverket og sjekke om du handler av en seriøs bedrift. På handlehvitt.no kan du sette deg inn i hvordan du skal gå frem for blant annet å engasjere håndverkere, gjøre innkjøp av tjenester i hjemmet, kjøpe verkstedtjenester og bilpleie, sier Gjengedal.
Faktaboks Samarbeid mot svart økonomi (SMSØ)
- SMSØ er en allianse som jobber sammen og forebyggende i kampen mot svart økonomi.
- Alliansen består av Skatteetaten, NHO, Byggenæringens landsforening, LO, Fellesforbundet, KS, YS, Unio og Virke, som alle er sentrale parter i arbeids- og næringslivet.
- Samarbeidspartnerne jobbar for å redusere svart økonomi, og gjennom dette bidrar de til like konkurransevilkår, sikre gode arbeidsforhold og finansiering av velferdsstaten.
Du kan også sjekke Tettpå-veilederen som skal hjelpe deg å velge håndverkere til å bygge eller pusse opp trygt, seriøst og lønnsomt. I veilederen finner du blant annet tips, sjekkliste og fordeler med å velge seriøs arbeidskraft og ta informerte valg. Veilederen er tilgjengelig på skatteetaten.no/tettpa/veileder
Handlehvitt og Tettpå er blant tiltakene i Regjeringens handlingsplan mot sosial dumping og arbeidslivskriminalitethttps://www.regjeringen.no/no/dokumenter/test/id2928944/.
Nøkkelord
Kontakter
Merete Bergeland JebsenPressesjef
Tel:945 01 000presse@skatteetaten.noBilder
Om Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Julebordskontroller av serveringssteder: Fant feil hos over halvparten17.12.2025 08:06:36 CET | Pressemelding
Skatteetatens skattepatrulje fant feil hos 75 av 134 kontrollerte serveringssteder i sine kontroller i julebordsesongen.
Rekordmange ser på tallene: Nå kan du sjekke skattekortet for 202615.12.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
I dag sendes det ut melding til 4,4 millioner personer om at skattekortet for inntektsåret 2026 er klart på skatteetaten.no. For å unngå restskatt eller at du betaler for mye skatt, er det viktig at du sjekker opplysningene i skattekortet.
Skatteetaten inngår samarbeidsavtale med Infra Group for å bekjempe a-krim4.12.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Infra Group og Skatteetaten har signert en samarbeidsavtale for å forebygge og bekjempe arbeidslivskriminalitet. Dette er den 30. samarbeidsavtalen Skatteetaten inngår med store offentlige og private virksomheter, og tiltaket høster både europeisk og nasjonal ros.
I dag publiseres skattelistene – slik søker du3.12.2025 05:00:00 CET | Pressemelding
Onsdag 3. desember ble skattelistene for inntektsåret 2024 publisert. Slik søker du i skattelistene og slik sjekker du hvem som har søkt på dine skattetall.
SKATTEOPPGJØRET: Disse tallene viser at det lønte seg å sjekke skattemeldingen2.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Alle skatteoppgjør for inntektsåret 2024 er nå sendt ut. Tallene viser at etter å ha sjekket skattemeldingene, var det 300 000 flere som fikk penger til gode på skatten. I tillegg fikk like mange kuttet restskatten sin.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
