Europeiske standarder for bærekraftsrapportering klare

Det er EFRAG – European Financial Reporting Advisory Group som på oppdrag fra EU-kommisjonen og EU-parlamentet har utarbeidet standardene.
Direktivet for bærekraftsrapportering vedtatt
- EU-parlamentet vedtok sent i forrige uke direktivet for bærekraftsrapportering (CSRD), som innebærer at 50 000 europeiske selskaper må gi mer detaljert informasjon om miljø, sosiale forhold og selskapsstyring, sier fagdirektør Kjersti Okstad Kirkeby i Revisorforeningen.
- Det er også et krav at denne informasjonen skal være bekreftet av en uavhengig part. Revisorer er uavhengige av selskapene og revisjonsbransjen har lenge jobbet for å få på plass et godt og enhetlig regelverk for rapportering,sier Kirkeby.
Obligatorisk for flere enn 1700 norske foretak
- Direktivet og de nye standardene (ESRS) vil bli obligatoriske for over 1700 av de største norske selskapene, sier Kirkeby. Børsnotering og terskler for omsetning, balanse og antall ansatte vil bestemme hvilke som blir omfattet.
- Også mindre foretak som ikke omfattes direkte, vil kunne berøres indirekte, enten fordi de er underleverandører til selskaper, eller er kunder i en finansinstitusjon som omfattes av regelverket.
- Ingen virksomheter kan stille seg likegyldig til dette. De som ikke tar dette innover seg kan fort oppleve å være «out of business», sier Kirkeby.
Stort behov for kompetansebygging
- Norske revisorer har god kompetanse på området og ønsker å hjelpe bedriftene og samfunnet med å nå bærekraftsmålene. Derfor har vi etablert Akademiet for bærekraftsrapportering, et samarbeid mellom Revisorforeningen og de fem største revisjonsselskapene. Dette er i dag det eneste opplæringstilbudet i Norge som bygger på de europeiske standardene, sier Kirkeby.
- Det er stor interesse for akademiet fra næringslivet og fra revisorene. Første kull er fulltegnet med 100 ledende næringslivsrepresentanter og 150 revisorer. Neste kull er planlagt å starte opp i april 2023.
- I revisjonsbransjen legger vi opp til å kunne bistå hele næringslivet, også det store SMB-markedet. Det er viktig at alle er med, sier Kirkeby.
Bakgrunnsinformasjon:
- Dette er CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive
- Dette er ESRS – European Sustainability Reporting Standards
Utkast til standarder oversendt EU-kommisjonen
Standardene skal etter planen vedtas av EU-kommisjonen i juni 2023 og tre i kraft sammen med direktivet fra 2024.
Nøkkelord
Kontakter
Kjersti Okstad KirekbyFagdirektør selskapsrapportering og bærekraft
Tel:91641670kok@revisorforeningen.noCathrine TorpKommunikasjons- og strategidirektørDen norske Revisorforening
Tel:415 60 264ct@revisorforeningen.noBilder

Om Revisorforeningen
Revisorforeningen er en interesse- og kompetanseorganisasjon for statsautoriserte revisorer i Norge. Mye har skjedd på de snart hundre årene Revisorforeningen har eksistert. I dag befinner våre medlemmer seg i front av samfunnsutviklingen. Revisor bekrefter at informasjonen virksomhetene gir til omverdenen er til å stole på. Tillit er fundamentalt for en velfungerende økonomi; både for å sikre velferdssamfunnet inntekter og tillit til selskapers rapportering for alle interessenter.
Følg pressemeldinger fra Revisorforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Revisorforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Revisorforeningen
Bærkraftsrapportering: Utsettelsesforslag hastebehandles1.4.2025 14:20:28 CEST | Pressemelding
Europaparlamentet har i dag vedtatt å hastebehandle forslaget om utsatt innføring av regler om lovpålagt bærekraftsrapportering.
Bærekraftskutt: EU-kommisjonen foreslår betydelige forenklinger27.2.2025 12:51:02 CET | Pressemelding
God bærekraftsrapportering støtter en nødvendig omstilling. Byrdene har imidlertid vært undervurdert, og EU-kommisjonen foreslår nå betydelig reduserte rapporteringsplikter.
Rekordsøkning til revisjon19.2.2025 11:38:29 CET | Pressemelding
Stadig flere unge ser at revisjon er et sosialt yrke med interessante arbeidsoppgaver og et viktig samfunnsoppdrag. – For andre år på rad øker søkertallet. Det tar vi som en bekreftelse på at mange unge ser at revisjon er en unik plattform for en mangfoldig karriere, sier adm. direktør Karen Kvalevåg i Revisorforeningen.
Revisor utnevnt til Gjenopptakelseskommisjonen14.2.2025 11:39:40 CET | Pressemelding
Fagdirektør Kai Morten Hagen i Revisorforeningen ble i statsråd dag utnevnt til medlem av Gjenopptakelseskommisjonen for straffesaker. Utnevnelsen anerkjenner Hagens omfattende erfaring og kompetanse innen revisjon, økonomi og næringsliv.
Nes-revisor blir medlem i Advokatnemnda20.12.2024 16:28:57 CET | Pressemelding
Statsautorisert revisor Mona Larsen fra Nes på Hedmarken er oppnevnt som medlem av Advokatnemnda.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom