Et godt operativt resultat i 1. kvartal for Olav Thon Eiendomsselskap

- I et kvartal preget av økende økonomisk usikkerhet i verden og betydelige høyere markedsrenter, er vi tilfredse med å kunne fremlegge et godt operativt resultat, sier konserndirektør for økonomi og finans, Arne B. Sperre.
Les hele rapporten her.
Omsetningsvekst på kjøpesentrene
Olav Thon Eiendomsselskap er Norges ledende kjøpesenteraktør med en solid markedsposisjon. Kjøpesenterporteføljen består av 60 hel- og deleide kjøpesentre i Norge og Sverige.
I porteføljen inngår blant annet Norges største kjøpesenter målt etter omsetning, Lagunen Storsenter i Bergen, og totalt 6 av landets 9 største kjøpesentre.
Butikkomsetningen i 1. kvartal var 12,8 milliarder kroner, en økning fra samme periode i fjor på hele 8,6 %. Sammenliknet med 1. kvartal i 2019, som var det siste var normalåret før koronapandemien, var økningen på 15 %.
- Omsetningstallene på kjøpesentrene har i tråd med renteøkningene fra Norges Bank vist en noe avtakende vekst korrigert for inflasjon i 1. kvartal. Til tross for dette har kjøpesentrene befestet sin posisjon som populære og attraktive møteplasser for varehandel, servering og opplevelser, sier Sperre.
Næringseiendommer
Eiendomssegmentet Næringseiendommer består av sentrale kontoreiendommer, logistikk-eiendommer og boliger for utleie, for det meste i osloområdet. Næringseiendommer utgjør 28 % av konsernets samlede eiendomsverdier.
Investeringer og eiendomsprosjekter
I 1. kvartal var konsernets nettoinvesteringer 1.428 millioner kroner, en økning fra 431 millioner kroner i 1. kvartal i 2022. Den største investeringen var kjøp av resterende 50 % andel av Sørlandssenteret i Kristiansand. I 2022 var Sørlandsenteret var Norges 6. største kjøpesenter, og fra januar eier Olav Thon Eiendomsselskap 100 % av senteret.
Fremtidsutsikter
Krigen i Ukraina skaper usikkerhet rundt den økonomiske utviklingen både i Norge og i verden.
Økte renter og fortsatt høy inflasjon vil påvirke eiendomsmarkedene i tiden fremover, men konsernets solide markedsposisjon og sterke finansielle stilling forventes å bidra til gode operative resultater også i tiden fremover.
- Lav belåningsgrad og høye likviditetsreserver gjør at Olav Thon Eiendomsselskap er godt posisjonert for å kunne dra nytte av interessante investeringsmuligheter i markedet, avslutter Arne B. Sperre.
Nøkkelord
Kontakter
Arne B. SperreKonserndirektør Økonomi og Finans
Tel:+47 926 97 622arneb.sperre@olavthon.noBilder

Lenker
Om Olav Thon Eiendomsselskap
Følg pressemeldinger fra Olav Thon Eiendomsselskap
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Olav Thon Eiendomsselskap på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Olav Thon Eiendomsselskap
Thon Gruppen AS ønsker å kjøpe ut minoritetsaksjonærene i Olav Thon Eiendomsselskap ASA, og tilbyr 335 kroner per aksje.12.11.2025 08:10:00 CET | Pressemelding
Styret i Thon Gruppen AS vurderer å fremsette et frivillig offentlig tilbud på samtlige aksjer i Olav Thon Eiendomsselskap ASA, og har engasjert ABG Sundal Collier ASA og Advokatfirmaet CLP DA til å bistå i prosessen.
Olav Thon Eiendomsselskap ASA har inngått avtale om kjøp av Storgata 5-7 i Oslo fra Malling & Co Eiendomsfond7.11.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
Eiendommen består av to bygårder med kombinasjon av kontor-, handels- og serveringsarealer, og har en samlet bygningsmasse på ca. 6 500 kvadratmeter. Med sin beliggenhet mellom Jernbanetorget og Stortorvet, utgjør eiendommen et attraktivt knutepunkt for både næringsliv og publikum.
Rapport for 3. kvartal 20256.11.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Olav Thon Eiendomsselskap oppnådde i 3. kvartal et resultat før skattekostnad på 486 millioner kroner, ned fra 502 millioner i samme periode i fjor. I 3. kvartal ble verdien på Olav Thon Eiendomsselskaps eiendomsportefølje redusert med 127 millioner kroner, mens verdien på konsernets fastrenteavtaler økte med 51 millioner kroner. Konsernets operative resultat, dvs. resultat før skattekostnad, verdiendringer og valuta ble 559 millioner kroner, en økning fra 518 millioner kroner i samme periode i fjor. - Olav Thon Eiendomsselskap presenterer nok en gang solide operative resultater, og vi er godt fornøyde både med den operative og finansielle utviklingen i konsernet, sier konserndirektør for økonomi og finans, Arne B. Sperre.
Olav Thon Eiendomsselskap ASA kjøper Sartor Holding AS’ 40 % andel av Sartor Storsenter og blir eneeier av senteret23.9.2025 14:30:00 CEST | Pressemelding
Sartor Holding AS har gjennom flere tiår vært en drivkraft i å skape et handelssentrum på Sotra, siden 2004 sammen med Olav Thon Eiendomsselskap ASA. Eierandelene i Sartor Storsenter har siste 10 år vært henholdsvis 40 % og 60 %. Partene er nå enige om at Olav Thon Eiendomsselskap ASA viderefører eierskapet alene.
Rapport for 2. kvartal og 1. halvår 202514.8.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Olav Thon Eiendomsselskap oppnådde i 2. kvartal et resultat før skattekostnad på 357 millioner kroner, en økning fra 286 millioner i samme periode i fjor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
