Erna åpnet første del av Construction City
18.9.2019 09:38:45 CEST | AF Gruppen | Aktuelt

CoLab er et unikt samlingspunkt og testsenter for nye, effektive og bærekraftige løsninger i byggebransjen. Her skal konkurrenter samarbeide om å skape fremtidens bygg.
Denne uken ble Colab åpnet av statsminister Erna Solberg. Det er det første fysiske beviset på klyngesamarbeidet som allerede er i gang i bygg-, anlegg- og eiendomsbransjen (BAE-bransjen).
Nødvendig med samarbeid
CoLaben blir et sted der medlemmene i næringsklyngen kan teste ut nye digitale verktøy uten å måtte ta kostnaden alene. Stedet får en viktig funksjon som møteplass for konkurrenter i byggenæringen, gründere og mulige samarbeidspartnere med det mål å drive frem digitalisering, innovasjon og bærekraftige løsninger.
– I et land med mange små og mellomstore bedrifter må man samarbeide for å bli bedre. Man kan ikke bare konkurrere for å bli bedre. Her på Colab skal nye løsninger utforskes, og jeg vet at kompetansedeling, innovasjon og bærekraft vil stå sentralt, sa Erna Solberg da hun offisielt åpnet CoLaben.
En bedre byggebransje
Målet med næringsklyngen i Construction City er å effektivisere byggeprosessene, redusere bransjens klima- og miljøavtrykk, heve kompetansen, samt styrke rekruttering og kvinneandelen i bransjen.
― Hovedmålet med å starte denne klyngen er å gå fra å snakke om endring til å faktisk endre oss. For å lykkes med dette må vi tørre å dele kompetansen i bransjen, videreutvikle den og øve. Det får vi mulighet til i CoLaben her på Construction City, sier Benedicte Økland, daglig leder for Construction City Cluster.
Store gevinster ved å stå samlet
Det tverrfaglige miljøet vil ha fokus på gode, kostnadseffektive og bærekraftige løsninger som kan tas i bruk gjennom hele verdikjeden i byggeprosessen.
– Ved å samarbeide tverrfaglig og skape nye synergier på tvers av bransjen håper vi å ta igjen produktivitetsveksten man har sett hos andre bransjer. Digitalisering er en av grunnsteinene i klyngestrategien. Dersom bransjen øker sin digitaliseringsgrad er det mulig å realisere gevinster på opp mot 100 milliarder, noe som vil komme både forbrukere og samfunnet til gode, sier Økland.
BAE-næringen leverer kritisk samfunnsinfrastruktur i form av store samferdselsprosjekter (vei, bane) offentlige bygg (skoler, sykehus, barnehager, idrettsanlegg mv), næringsbygg (industri og kontor) og bolig. Dette er således en bransje som berører samtlige nordmenns dagligliv og lommebok.
― Det er viktig å komme bort fra holdningen om at «jeg taper, om du blir bedre». Hvis din bedrift blir bedre, så er det bra for min bedrift også. Om din bedrift leverer færre feil når min bedrift tar over, så er det mindre kostbart for oss begge. Samarbeid i utvidet forstand. Når vi skal kjøpe leilighet, hus eller starte opp en ny bedrift, må den fysiske rammen rundt fungere på en god måte også i fremtiden, sa statsministeren.
Nøkkelord
Kontakter
Ida Aall Gram
Konserndirektør Eiendom Norge
Morten GrongstadKonsernsjef
Tel:+47 991 53 905Morten.Grongstad@afgruppen.noBilder


Om AF Gruppen
AF Gruppen er et prosjektbasert entreprenør- og industrikonsern, formet av entreprenørånd og gjennomføringskraft. Konsernet omsatte for 18,8 mrd kroner i 2018 og har i dag ca 4500 medarbeidere. AF Gruppen er notert på Oslo Børs (AFG).
Vår virksomhet er inndelt i følgende områder: Anlegg, Bygg, Eiendom, Energi & Miljø, Offshore og Sverige.
Følg pressemeldinger fra AF Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra AF Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra AF Gruppen
AF Gruppen og OBOS inngår intensjonsavtale om bygging av Frøen Hage22.9.2026 12:10:00 CEST | Pressemelding
AF Gruppen er etter en tilbudskonkurranse valgt av OBOS som samarbeidspartner for prosjektering og bygging av boligprosjektet Frøen Hage i Oslo.
AF Gruppen and OBOS Sign Letter of Intent for the Construction of Frøen Hage22.9.2026 12:10:00 CEST | Press release
Following a competitive tender process, OBOS has selected AF Gruppen as its partner for the engineering and construction of the Frøen Hage residential project in Oslo.
Betonmast bygger nytt bilanlegg for Nardo Bil i Kristiansund21.9.2026 08:56:51 CEST | Pressemelding
Betonmast Røsand har inngått kontrakt med Nardo Bil Eiendom Kr.sund AS om bygging av ny bilbutikk og karosseriverksted i Kristiansund.
Skal bygge flerbrukshaller for kampluftvern på Setermoen16.9.2026 13:15:00 CEST | Pressemelding
Forsvarsbygg har gitt Helgesen Tekniske Bygg (HTB) oppdraget med å bygge to nye flerbrukshaller for kampluftvern-stridsvogner på Setermoen i Troms. Vestlandsselskapet har tidligere bygget tilsvarende haller på Porsangmoen i Finnmark.
Bygger høyhall i Sløvåg1.9.2026 12:15:00 CEST | Pressemelding
Helgesen Tekniske Bygg (HTB) har inngått avtale med verdi ca. MNOK 110, om bygging av en ny industrihall «høyhall» i Sløvåg i Gulen kommune.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom