Enighet om norsk-russisk fiskeriavtale for 2023
25.10.2022 16:09:34 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

- Det er bra at vi har inngått en fiskeriavtale med Russland, til tross for at vi befinner oss i en ekstraordinær situasjon. Enigheten sikrer en havforvaltning i nordområdene som er både langsiktig og bærekraftig, og slik tar vi vare på verdens største torskebestand og de andre artene i Barentshavet, sier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran.
Om avtalen for 2023
Totalkvoten for nordøst-arktisk torsk for 2023 ble satt til 566 784 tonn, i tråd med forvaltningsregelen. Det innebærer en nedgang på 20 prosent fra årets kvote.
Totalkvoten av torsk fordeles mellom Norge, Russland og tredjeland etter samme mønster som tidligere år. Norges kvote for 2023 vil være 260 782 tonn.
Totalkvoten for hyse er fastsatt til 170 067 tonn for 2023, i tråd med forvaltningsregelen. Norges kvote for 2023 vil være 84 177 tonn.
Det ble besluttet å åpne for loddefiske i 2023 innenfor en totalkvote på 62 000 tonn, i tråd med forvaltningsregelen. Den norske andelen utgjør 37 150 tonn.
Totalkvoten for blåkveite i 2023 er fastsatt til 25 000 tonn. Norges kvote vil være 12 735 tonn.
Det er fastsatt en totalkvote for snabeluer på 66 779 tonn for 2023. Dette er en nedgang på 431 tonn fra 2022. Norges kvote vil være 46 081 tonn.
Norge reduserer overføringen av sei til Russland for fiske i Norges økonomiske sone med 605 tonn for 2023, samtidig ble overføringen av blåkveite fra Russland til Norge redusert med 240 tonn for 2023.
Partene er også enige om å fortsette arbeidet med en forvaltningsplan for reker.
Forskningssamarbeid
Fiskeriavtalen inneholder også tekniske reguleringer for utøvelsen av fisket, kontrolltiltak og forskningssamarbeid. Det er et langvarig og omfattende forskningssamarbeid mellom Norge og Russland om levende marine ressurser og økosystemet i Barentshavet, og partene ble enige om et felles norsk-russisk forskningsprogram for 2023.
Bilateral arbeidsgruppe
Russiske forskere er midlertidig suspendert fra Det internasjonale rådet for havforskning ICES. Kvoterådene for 2023 for de bestandene vi forvalter sammen med Russland er derfor i år utarbeidet i en bilateral arbeidsgruppe mellom Havforskningsinstituttet og det russiske forskningsinstituttet VNIRO. Dette gjelder for bestandene av nordøst-arktisk torsk, nordøst-arktisk hyse, lodde og snabeluer. Arbeidsgruppen har fulgt ICES metodikk og rammeverk for bestandsvurdering og rådgiving. Kvoterådet på blåkveite er et to-årig råd som ble gitt av ICES i 2021 for 2022 og 2023.
Havner
Norge slutter opp om sanksjonene mot Russland og fører kontroll med at sanksjonsregelverket blir overholdt, samtidig som vi hegner om en bærekraftig fiskeriforvaltning. Den russiske siden har meddelt at fiskeriavtalen for 2023 kan bli suspendert dersom det blir innført ytterligere innstramninger i restriksjonene Norge har innført for russiske fiskefartøys anløp til norske havner.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Ny forskrift vil klargjøre regelverket for bruk av omregningsfaktor10.7.2026 09:51:04 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har i dag fastsatt ny forskrift om omregningsfaktor som klargjør virkeområdet for bruken av offisielle omregningsfaktorer. Det gjøres samtidig endringer i forskrift om bruk av tvangsmulkt og overtredelsesgebyr ved brudd på havressurslova og deltakerloven, i tråd med sanksjonsreglene i den nye forskriften.
Næringsministeren møtte Nederlands økonomiminister9.7.2026 08:53:53 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Nederland og møtte Nederlands minister for økonomi, Heleen Herbert. Formålet med besøket er å styrke det økonomiske samarbeidet mellom Norge og Nederland og legge til rette for økt handel, investeringer og næringslivssamarbeid.
Regjeringen går ikke videre med forslag om registrering av heimfarfisk7.7.2026 19:30:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil ikke følge opp Fiskeridirektoratets forslag om registrering, seddelføring og kvoteavregning av fisk som fiskere tar med hjem til eget bruk. Dagens praksis for såkalt heimfarfisk eller kokfisk videreføres.
IMO hedrer redningsdykkeren Adrian Willyson Brask7.7.2026 18:40:49 CEST | Pressemelding
Adrian Willyson Brask er tildelt IMOs hederspris for eksepsjonell tapperhet til sjøs (IMO Award for Exceptional Bravery at Sea 2026). Prisen deles ut av FNs sjøfartsorganisasjon (IMO), som årlig anerkjenner fremragende innsats for å redde liv til sjøs.
Næringsminister Cecilie Myrseth til Nederland 8. juli6.7.2026 07:10:00 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Nederland onsdag 8. juli. Formålet er å styrke det økonomiske samarbeidet og fremme norsk næringsliv i et viktig europeisk marked.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom