En seier for folkehelsen
Regjeringen gjorde i dag kjent at de vil foreslå å innføre en differensiert avgift for drikkevarer. Avgiften innebærer at prisen på sukkerreduserte og sukkerfrie produkter reduseres. Ringnes er svært positive til den nye modellen som de omtaler som en seier for logikken og folkehelsen. Samtidig etterlyser selskapet sterkere lut for å ned omfanget av handelslekkasjen mot Sverige.

- I Ringnes har vi lenge jobbet for å få myndighetene med oss på laget med en avgift som skiller mellom sukkerholdige og sukkerfrie produkter. Med rette er det mange som har pekt på den manglende logikken med en sukkeravgift for sukkerfrie drikkevarer. Med endringen som ble kommunisert i dag får vi endelig en sammenheng mellom mål og virkemidler i folkehelsepolitikken, uttaler Anders Røed, administrerende direktør i Ringnes.
Det var i 2016 at bransjen undertegnet en intensjonsavtale med helsemyndighetene og forpliktet seg til et felles mål om å ta ned sukkerforbruket fra drikkevarer.
- Vi er kommet veldig langt i Norge, med en sukkerfriandel på godt over femti prosent. Men vi har fortsatt en vei å gå. For hver prosent vi snur forbruket til sukkerfritt tar vi ut 480 tonn sukker, forsetter Røed som er overbevist om at den nye avgiften vil bidra til å snu forbruket i ønsket retning.
- Målet bør være at drikkevarekategorien gjør samme reise som tyggegummi og gjør drikkevarehylla så godt som sukkerfri på noe lengre sikt. Her kan jeg love at vi vil fortsette å utvikle et bredt utvalg med drikkevarer uten sukker, men med god smak, sier Røed.
Bransjen forventer tiltak mot grensehandel
Ringnes stiller seg også bak bransjens generelle krav om en bred tiltakspakke for å få ned omfanget av den unormalt høye grensehandelen.
I juni og juli steg omsetningen av brus i Norge med 55 % sammenlignet med fjoråret, og aller størst er veksten i omsetningen langs grensen. Dette er verdiskaping og arbeidsplasser som vi i et normalår sender over grensa.
- Forsiktige anslag visere at vi kunne økt bemanningen med i overkant av ti prosent dersom vi opprettholder dagens volum, sier Røed.
- Endringen av drikkevareavgiften er et steg i riktig retning, men vi oppfordrer også til å se på andre typiske grensehandelsprodukter. Her trenger vi en langsiktig og forpliktende plan for å få ned grensehandelen, slik vi har sett danskene har gjort det, avslutter Røed.
FAKTA
- Ringnes har i dag en sukkerfriandel på 86 % og et mål å oppnå en sukkerfriandel på 90 % innen 2022. (Les mer på Ringnes.no)
- I forbindelse med revidert nasjonalbudsjett i 2018 tok KrF initiativ til å utrede en differensiert sukkeravgift for drikkevarer etter modell fra UK og Irland.
- I 2019 anbefalte et regjeringsutnevnt utvalg å skrote dagens produktavgift til fordel for en helsemotivert avgift som skiller mellom drikke med og uten tilsatt sukker. Erfaringer fra UK og fra forsøk i Norge viser at en differensiert avgift for drikkevarer bidrar til å snu forbruket fra sukker til sukkerfritt.
Kontakter
Johanna Ellefsen RostadDirektør for Corporate Affairs
Tel:936 26 056Johanna.Ellefsen.Rostad@Ringnes.noBilder


Om Ringnes
Ringnes AS er Norges største bryggeriselskap med ca. 900 medarbeidere. Selskapet eies av Carlsberg Group, som er et av verdens ledende bryggerikonsern. Vi leverer øl, brus og vann til hele det norske drikkemarkedet og vi er stolte av våre mange populære merkevarer!
Følg saker fra Ringnes
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Ringnes på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Ringnes
Patricia Medina blir ny produksjonsdirektør i Ringnes18.12.2020 08:47:07 CET | Aktuelt
Patricia Medina går fra leverandørindustri til bryggeri når hun fra 1. mars 2021 starter i rollen som produksjonsdirektør i Ringnes AS. Patricia kommer fra stillingen som Vice President for Supply Chain Operations i Aker Solutions.
Ringnes har hasteprodusert nødparti med julebrus 16.12.2020 21:16:18 CET | Pressemelding
Ansatte ved bryggeriet har tatt i bruk alle døgnets timer for å få produsert opp nye partier med julebrus etter at de lørdag tilbakekalte alle glassflaskene som fortsatt var i markedet.
Tilbakekaller julebrus og eplemost tappet på 0,33l blank glassflaske12.12.2020 15:00:00 CET | Pressemelding
Ringnes har avdekket tilfeller med skader i flaskemunningen på 0,33l blanke glassflasker. Sett opp mot det store volumet av flasker i markedet er omfanget svært begrenset. Selskapet velger likevel å tilbakekalle produkter som leveres på de aktuelle flaskene som et føre var-tiltak.
Ringnes kutter ytterligere 190 tonn plast10.12.2020 07:00:00 CET | Pressemelding
Ringnes har slanket halvlitersflaskene sine med 2,6 gram. Totalt bidrar det til en årlig plastreduksjon på 190 tonn. Med dette grepet har Ringnes tatt et nytt og viktig skritt mot målet om å redusere plastforbruket med hele 1000 tonn innen utgangen av 2025.
Et steg i riktig retning for å stanse handelslekkasjen til Sverige1.12.2020 21:28:06 CET | Pressemelding
I dag ble det klart at Frp og regjeringen har kommet til enighet om å redusere avgiftsnivået på en rekke grensehandelsutsatte varer i neste års statsbudsjett. - Godt nytt for både norsk næringsmiddelindustri og statskassen, mener administrerende direktør i Ringnes, Anders Røed.
Støtteerklæring til den norske utelivs- og serveringsbransjen17.11.2020 08:17:50 CET | Kronikk
Utelivs- og serveringsbransjen er en av de bransjene som først møtes av smitteverntiltakene. Men bransjen står bakerst i køen når fellesskapet gjør opp regningen i krisepakkene. Inn i andre bølge med nedstenging er tiden overmoden for å få på plass en kompensasjonsordning som faktisk hjelper bransjen gjennom krisen. Deretter bør de sikres like momsfordeler som resten av sine bransjekollegaer i reiselivsnæringen.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom