En ny samarbeidsform for økte ambisjoner
1.4.2022 08:00:00 CEST | Innovasjon Norge | Pressemelding

Avtalen med Aker et prøveprosjekt og et eksempel på hvordan dette kan gjøres.
Norge har flere store industrikonsern med bred internasjonal tilstedeværelse og handel med utenlandske markeder. Disse er allerede lokomotiver som løfter verdikjeder og andre bedrifter ute i verden. Det er imidlertid fortsatt potensial for bedre dialog og samarbeid mellom virkemiddelapparatet og de større eksportbedriftene – et samarbeid som skal komme AS Norge til gode.
– Avtalen legger grunnlag for å videreutvikle samarbeidet. Vi er glade for den tilliten selskapet viser oss og for den lederrollen Aker nå tar. Vi tar sikte på å inngå tilsvarende avtaler med andre større eksportbedrifter, sier Håkon Haugli, administrerende direktør i innovasjon Norge.
Aker har verdensledende kunnskaps- og teknologimiljøer innen blant annet energiomstilling, bioøkonomi og digitalisering. Konsernet er allerede en viktig samarbeidspartner for Innovasjon Norge, både hjemme og i en rekke internasjonale markeder.
– Vi er nå i industrialiseringsfasen av den grønne omstillingen. Kunnskapen, erfaringen og teknologien i dagens industri-Norge har gitt oss et unikt utgangspunkt for å lykkes, og vi står klare. Gjennom dette samarbeidet kan vi skape vårt neste industrieventyr, akselerere overgangen til mer bærekraftig energi og skape fremtidens arbeidsplasser, sier Matts Johansen, CEO i Aker BioMarine og leder for Akers styringskomité
– I en slik avtale ligger det noen gjensidige forventninger til koordinering. Innovasjon Norge er opptatt av at Aker og andre store bedrifter samarbeider med mindre norske bedrifter internasjonalt. Det er en oppskrift vi har sett at virker. På samme måte kan Aker forvente av Innovasjon Norge at vi legger godt til rette, både for deres eget eksportarbeid og samhandling med øvrig norsk næringsliv, legger Haugli til.
Tidligere denne måneden lanserte regjeringen sin storsatsing, Hele Norge eksporterer, for å øke eksporten utenom olje og gass med 50 prosent innen 2030. Med flytende havvind og grønnere maritim eksport som de to første nasjonale strategiske eksportsatsingene skal det skapes flere jobber i hele landet, investeringer skal økes og klimagasser kuttes.
En forutsetning for å oppnå regjeringens økte ambisjon er godt samarbeid mellom myndighetene, næringslivet og virkemiddelapparatet. Denne avtalen har dette som mål.
Ambisjonene i avtalen er høye: Ved siden av å bidra til den økte eksportambisjonen har avtalen mellom Aker og Innovasjon Norge også andre mål: Samarbeidet skal bidra til å gjøre Norge verdensledende innenfor grønn teknologi og bærekraft, samt etablere internasjonal forståelse av Norge som et av de mest innovative landene i Europa.
– De største norske industriselskapene har en nøkkelrolle i omstillingen av norsk økonomi og for å nå ambisjonen om økt norsk eksport. Norge har mange gode enkeltselskaper og enkeltbedrifter, men internasjonalisering og økt eksport må vi få til sammen, sier Haugli.
Nøkkelord
Kontakter
Gro WarholmKonstituert kommunikasjonsdirektør
Tel:95 99 41 44gro.baug.warholm@innovasjonnorge.noBilder

Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
En av tre som får STUD-ENT-støtte er fra NTNU27.3.2026 10:00:53 CET | Pressemelding
20 prosjekter fra ni institusjoner får en million kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge. Sju av prosjektene kommer fra NTNU i Trondheim. KI, helse og robotikk er stikkord for prosjektene.
Innovasjon Norge deler ut millioner til studenter etter rekordstor interesse27.3.2026 09:59:04 CET | Pressemelding
20 prosjekter fra ni institusjoner får en million kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge. Det var kommet inn 87 søknader fra 16 universiteter og høyskoler. KI, helse og robotikk er stikkord for prosjektene.
Haugli holder Innovasjonstalen 2026 i Bodø23.3.2026 09:50:37 CET | Pressemelding
For første gang arrangerer Innovasjon Norge sitt største årlige arrangement utenfor Oslo, når Innovasjonstalen arrangeres 12. mai 2026.
Innovasjon Norge styrker satsingen på innovasjon, digitalisering og bærekraft ved å forlenge avtalen med EIF19.3.2026 12:45:40 CET | Pressemelding
Innovasjon Norge har forlenget sin garantiavtale med Det europeiske investeringsfondet frem til 31. desember 2028. Det gir Innovasjon Norge mulighet til å finansiere flere prosjekter i små og mellomstore bedrifter innen innovasjon, digitalisering og bærekraftig omstilling med gunstige betingelser.
Eksportvekst i Møre og Romsdal13.3.2026 16:02:36 CET | Pressemelding
Norsk eksport utanom olje og gass var i 2025 på eit historisk høgt nivå. Møre og Romsdal er det fylket med høgast eksportinntekter per sysselsatt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
