En milliard til flyruter over hele landet

Som følge av virusutbruddet har etterspørselen etter personreiser med fly falt betydelig, og det kommersielle grunnlaget for store deler av norsk personflytrafikk har falt bort. Derfor har regjeringen kjøpt flyruter på strekninger hvor det midlertidig ikke var grunnlag for kommersiell drift, for å kunne opprettholde et grunnleggende tilbud av flytransport gjennom en periode med redusert reiseaktivitet. Denne ordningen er foreløpig forlenget til 30. juni.
Regjeringen har gjennom hele krisen hatt tett dialog med flyselskapene om deres situasjon og behov for tiltak.
- Sammen med Stortinget har vi jobbet hardt for å få på plass store og små tiltak for å avhjelpe situasjonen: fritak fra en rekke avgifter, statlig kjøp av flyruter for å sikre et minimumstilbud, og ikke minst statlig lånegarantier på opptil 6 milliarder kroner. Og nå forlenger vi flere av disse tiltakene, sier Knut Arild Hareide.
Regjeringen foreslår å ta høyde for å inngå nye avtaler om kjøp av flyruter, ved å øke bevilgningen med 1 milliard kroner. Det er usikkert hvor lenge det vil være behov for å kjøpe flyruter. Regjeringen foreslår derfor at det vil være mulig å overskride bevilgningen med inntil 300 millioner kroner, dersom det er nødvendig å forlenge perioden med flyrutekjøp som følge av smitteverntiltak. Det vurderes fortløpende når grunntilbudet på aktuelle ruter kan dekkes av markedet selv.
Videre kan det være behov for merkompensasjon til operatørene av regionale ruter (FOT-ruter) i tiden framover også. Nivået på kompensasjonen vil bli fastsatt gjennom reforhandling av statens avtaler med de regionale ruteoperatørene.
De fleste tiltakene videreføres, mens fritaket fra passasjeravgift og sikkerhetsavgift ikke videreføres etter 1. juli.
- Med denne milliarden forlenger vi mulighet til å kjøpe ruter, noe som er viktig for alle reisende og for å holde flytrafikken i gang. Veien ut av krisen handler om å skape flere jobber og å få flere permitterte tilbake i jobb. Å ha en jobb er verdifullt for den enkelte, men også for familiene og for samfunnet, sier Knut Arild Hareide.
For flere opplsyninger - se:
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noBilder

Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Veiåpning: Rv. 4 mellom Almenningsdelet og Lygnebakken på Hadeland2.7.2025 14:01:12 CEST | Pressemelding
Nå er utbedringen av strekningen mellom Almenningsdelet og Lyngebakken på Hadeland ferdig. Rv. 4 har fått breddeutvidelse og er nå en mer trafikksikker strekning. Veien er den siste av tre delstrekninger på Rv. 4 mellom Roa og Lynga.
Ny milepæl for innkreving av bompenger fra utenlandske kjøretøy2.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Det er viktig for finansieringen av våre veier og for tilliten til hele bompengeordningen at vi får krevd inn bompenger også fra utenlandske kjøretøy. Det har imidlertid vært en utfordring å identifisere kjøretøy fra enkelte europeiske land. Fra 1. august vil regelverket være på plass for å kunne få dette til, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Samferdselsministeren klipte snor for ny E39 mellom Betna og Hestnes25.6.2025 13:42:11 CEST | Pressemelding
Onsdag 25. juni vart parsellen mellom Betna og Hestnes på E39 i Sør-Trøndelag opna av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Regjeringa vil starte arbeidet med riksvei 70 Fale bru25.6.2025 12:05:54 CEST | Pressemelding
Nå starter arbeidet med ny Fale bru på riksvei 70 i Møre og Romsdal. Prosjektet ble trukket fram som aktuelt for oppstart i 2025 i statsbudsjettet for 2025.
Norge får europeisk pris for trafikksikkerhet24.6.2025 15:18:51 CEST | Pressemelding
Den europeiske trafikksikkerhetsprisen for enestående fremgang innenfor veitrafikksikkerhet går i år til Norge. Norge er landet i Europa med færrest drepte i forhold til innbyggertallet, og tildeles prisen for vedvarende engasjement og imponerende resultater i arbeidet med å redde liv i trafikken. Det er den uavhengige europeiske trafikksikkerhetsorganisasjonen European Transport Safety Council (ETSC) som står bak prisen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom