Elleveåringer overnatter i kirken
23.11.2022 14:02:50 CET | Den norske kirke | Pressemelding

Kirker over hele landet inviterer barn til å leke, synge og lære sammen på «Lys våken». De får utforske kirken og troen sammen med andre. På «Lys våken» er det aktiviteter og oppgaver slik at de får lære om advent og hvorfor vi feirer jul.
Mange steder får barna overnatte i kirken, som mange sier er et høydepunkt. De ruller ut liggeunderlag og soveposer – og sover mellom kirkebenkene. På søndagen kan de stå opp, spise frokost og gå rett på gudstjeneste der foreldre og søsken også deltar.
Å være våkne for det som skjer
– Lys våken er en viktig tradisjon og en opplevelse for livet for tusenvis av elleveåringer, sier kirkerådsleder Kristin Gunleiksrud Raaum.
– I trygge omgivelser kan de få utforske og bli kjent med sin lokale kirke og den kristne troen.
«Lys våken» handler ikke om at barna skal være våkne hele natten, forklarer kirkerådslederen:
– Det handler om at de skal være våkne overfor det som skjer i verden, og menneskene som er rundt. I tillegg kan samlingen gi en opplevelse av at Gud er lys våken for oss – at han alltid passer på oss.
Vanligvis er det elleveåringer som blir invitert, men etter flere år med pandemi er det i år også noen som inviterer de som er tolv og tretten år. De fleste menigheter arrangerer «Lys våken» i forbindelse med advent, men noen menigheter har det på andre tidspunkt i året. I 2019 deltok mer enn 8000 barn «Lys våken».
Nøkkelord
Kontakter
Anders Emil KaldholRådgiver i Kirkerådet
Tel:98801428ak547@kirken.noBilder


Lenker
Om Den norske kirke
62 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 80.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene, statsbudsjettet og gjennom gaver og frivillig innsats.
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Nå vil flere unge lære om kristendom18.2.2026 12:09:28 CET | Pressemelding
Den norske kirkes medlemsundersøkelse viser bred oppslutning om folkekirken og at hver tredje unge kirkemedlem vil lære om kristendom.
Ny bryllaupsrekord: Over 400 par gifta seg på drop-in i kyrkja14.2.2026 19:01:14 CET | Pressemelding
Hurra for kjærleiken! Rekordmange par gav kvarandre sitt ja i kyrkja på valentinsdagen, då over 120 kyrkjer opna dørene for drop-in-bryllup.
94 kirker med drop-in-bryllup på valentinsdagen26.1.2026 12:01:00 CET | Pressemelding
I år faller valentinsdagen på en lørdag, noe som er en perfekt anledning for å feire kjærligheten. Kirker i alle fylker ønsker å legge til rette for en enkel, men høytidelig feiring av kjærligheten. Det er flere muligheter enn noen gang.
Alt du trenger å vite om å gå på julegudstjeneste17.12.2025 12:03:00 CET | Pressemelding
Kan man klappe på en julegudstjeneste? Hvor lenge før bør man møte opp? Hva gjør jeg viss barna mine bråker? Her er alt du trenger å vite om å gå på julegudstjeneste.
– En kirke som er åpen for alle7.12.2025 12:21:36 CET | Pressemelding
Ny biskop Stig Lægdene vil at flest mulig skal føle seg hjemme i Den norske kirke, og at de kjenner at «dette er min kirke». Dette var hovedbudskapet hans da han holdt sin første preken som biskop i Tromsø i dag
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
