Elin Furubotn er klar med plateutgivelse i Tyskland

Det aller viktigste for plateartisten, komponisten og tekstforfatteren Elin Furubotn er å bli forstått. I Tyskland forstår de ingenting. Likevel er de begeistret for Furubotn, som synger på kav rogalands-dialekt.
Lanseres i Tyskland i juli
Furubotn, som slapp sitt åttende album «Blikk» i februar, lanserer utrolig nok samme album i Tyskland i midten av juli. Hun har også tidligere - i 2012 og 2014 - gitt ut musikk internasjonalt med albumet «Å nærme seg det nære» med Stavanger Symfoniorkester og «Heilt Nye Vei», hvor sistnevnte album førte til en Indie-award (pris) for beste album i hennes kategori i USA.
Historiene aller viktigst
Tekstene er det mest signifikante med sangene til den radiovennlige artisten Elin Furubotn, noe som kan oppfattes som absurd i forhold til Tysklands-utgivelse. Hun har små historier knyttet til hver enkel sang og ofte et skråblikk på hverdagen, med en god dose humor. «Morsom historieforteller», skrev journalist Tor Hammerø om Furubotn sine låter i 2014. Hennes ferske album «Blikk» er intet unntak. Sangen «Du vet godt koffor eg e sure på deg» skrev hun etter hun overhørte et par på en kafé, hvor kvinnen sa denne ene setningen til mannen og han åpenbart ikke forstod noe. Eller låten «Får ikkje sove», om at det ikke er så farlig å stå opp når man helst skulle sove, kikke mot månen, legge merke til nattas lyder og nyte den stille, mørke tida.
Sangen «Et Blikk» er en vemodig sang om hennes far, som selv skjønner at noe er galt. Geir Flatøe i Aftenbladet sa om den: – Sangen er gripende og varm, om de små gledene i de vonde tingene vi ikke har kontroll på.
Musikk bryter språkbarrierer
Siden det ikke er innholdet i tekstene som er årsaken til at tyskerne vil lansere Elin Furubotn sitt album i Tyskland, er det grunn til å tro at det er musikken, stemningen og stemmen som skaper en felles forståelse som gjør at det er interessant å lytte til norske «Blikk».
Produsent Freddy Holm har sammen med Torbjørn Økland (tidl. Vamp), Morten Qvenild (Thomas Dybdahl), Gunnar Augland (Mari Boine), og Ellen Brekken (Hedvig Moldestad) gjort en glimrende jobb sammen med Furubotn selv som spiller gitar og synger. Grethe Svensen, Tom Roger Aadland, Kristin Sevaldsen korer.
Kontakter
Nicolay WoldsdalPromotion Manager
Tel:97 14 36 49nicolay@grappa.noBilder


Om Sounds Like Gold
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
MOJNA presenterer vakre lydlandskap på albumet Mareld10.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
MOJNA kombinerer nyskrevet musikk med kontrapunktiske fragmenter og improvisasjon i sin kreative tolkning av nordisk folkemusikk. Med fingerstyle-gitar, hardingfele og klarinett/bassklarinett skaper de et særegent lydlandskap som har blitt deres signatur.
Norwegian and Swedish folk music trio MOJNA releases their new album Mareld10.10.2025 08:30:00 CEST | Press release
MOJNA blends newly composed music with contrapuntal fragments and improvisation in their inventive take on Nordic folk music. Featuring fingerstyle guitar, Hardanger fiddle, and clarinet/bass clarinet, they create a distinctive sound that has become their signature.
Pianist Liv Glaser feirer 90 år med nytt album10.10.2025 08:15:00 CEST | Pressemelding
23. september 2025 fylte den folkekjære pianisten Liv Glaser 90 år. Når hun samme høst -65 år etter sin debutkonsert - gir ut en ny innspilling, er det litt av en begivenhet.
Trond Kallevåg slipper "The Boat Song" – en lavmælt og drømmende reise mot albumet Minnesota3.10.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
På et høstkaldt Træna i 2024 satt Trond Kallevåg omgitt av vind, stillhet – og en bunke sort-hvitt-fotografier. En glemt søskenhistorie, et gammelt kamera, og et liv levd på avstand ble utgangspunktet for The Boat Song – andre singel fra Kallevågs kommende album Minnesota.
Trond Kallevåg releases The Boat Song – a lyrical journey leading up to the album Minnesota3.10.2025 09:05:00 CEST | Press release
On the remote island of Træna in Northern Norway, surrounded by wind and sea, guitarist and composer Trond Kallevåg stumbled upon a series of haunting black-and-white photographs — and a forgotten story between two siblings who never met.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom