Eksportfinansiering Norge er klar for å bistå næringslivet

GIEK og Eksportkreditt Norge har i dag, den 1. juli 2021, blitt slått sammen til Eksportfinansiering Norge (Eksfin). Selskapet skal i hovedsak forvalte statlige låne- og garantiordninger for eksport og får en viktig rolle i regjeringens eksportarbeid.
– Vi har nå samlet eksportfinansieringstilbudet i én organisasjon, for at det skal bli mer tilgjengelig og enklere for næringslivet. Eksportfinansiering er viktig for små og store bedrifter over hele landet og at jeg er glad for at denne styrkingen nå er et faktum, sier næringsminister Iselin Nybø (V).
Eksfin er en statlig forvaltningsbedrift, med formål om effektiv forvaltning av finansieringsordninger for verdiskapende eksport. Selskapet skal forvalte det offentlige eksportfinansieringstilbudet til næringslivet og blir en viktig samarbeidspartner for små og store bedrifter over hele landet.
Viderefører tilbudet
Tilbudet og ordningene som GIEK og Eksportkreditt Norge har hatt ansvar for videreføres i Eksfin. Gjennom eksportfinansieringsordningene gis det finansiering til kjøpere av norske eksportvarer. Ordningene er til for store og små eksportører i alle næringer over hele landet. I tillegg overtar Eksfin ordninger som ikke har krav om eksport og midlertidige ordninger opprettet i forbindelse med koronapandemien.
Tone Lunde Bakker begynner som administrerende direktør i Eksfin 1. august 2021.
– Eksfin skal nå ut til både de som kjenner eksportfinansiering godt og til bedrifter som ikke har brukt eksportfinansiering tidligere. I tillegg til at vi skal være mer synlige og tilgjengelige oppfordrer jeg alle bedrifter og næringer over hele landet til å ta kontakt, slik at vi kan få frem nye eksportmuligheter, sier Lunde Bakker.
Permanent styre på plass
Sammenslåingen er en oppfølging av regjeringens eksporthandlingsplan og gjennomgangen av det næringsrettede virkemiddelapparatet. Målet er å gjøre tilbudet enklere for næringslivet og få et mer effektivt eksportfinansieringssystem.
Det har vært et midlertidig styre som har hatt ansvaret for fusjonsprosessen til og med 30. juni 2021. Nå er det nedsatt et permanent styre for Eksfin, som vil ledes av Morten Støver (Nordland) og med Ingelise Arntsen (Vestland), John G. Bernander (Agder), Karin Bing Orgland (Oslo), Lars Erik Grødal (Møre og Romsdal), Leiv Kallestad (Rogaland) og Siri Hatlen (Viken), samt to styremedlemmer valgt av og blant de ansatte.
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Norge inngår stor og viktig frihandelsavtale3.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
I går ettermiddag ble Norge og de andre EFTA-landene enige om en ny frihandelsavtale med MERCOSUR-landene i Sør-Amerika. Energi, industrivarer, skipsfart og sjømat er blant næringene som vil få bedre markedsadgang.
Næringsministeren til Ukraine Recovery Conference (URC) i Roma1.7.2025 11:38:08 CEST | Pressemelding
9.–11. juli er næringsminister Cecilie Myrseth i Roma for blant annet å representere Norge på gjenoppbyggingskonferansen Ukraine Recovery Conference.
Nytt regelverk på plass - åpner for søknader om fiskeoppdrett på land igjen1.7.2025 08:01:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har i dag fastsatt endring av laksetildelingsforskriften og akvabiosikkerhetsforskriften. Endringene innebærer en presisering av vilkår for plassering av anlegg, slik at grensen mellom hva som anses å være på land og i sjø blir tydeligere. Det innføres krav om desinfeksjon av inntaksvann for anlegg på land for å begrense risiko for spredning av smittestoff via vann.
I dag får Konkurransetilsynet et nytt verktøy for å bekjempe alvorlige konkurranseproblemer1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Markedsetterforskning er et nytt verktøy for Konkurransetilsynet, som kan bidra til bedre konkurranse. God konkurranse er viktig for at forbrukerne skal få rimelige priser og godt utvalg. Markedsetterforskning vil gjelde for alle markeder, inkludert dagligvarebransjen. Reglene om markedsetterforskning trer i kraft 1. juli.
Nye grep for å sikre en bærekraftig turistfiskenæring1.7.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss innfører fra 1. august i år nye tiltak for å sikre en mer bærekraftig turistfiskenæring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom