Effektiviserer og flytter funksjoner til regionene

Som ledd i regjeringens arbeid med forenkling av det næringsrettede virkemiddelapparatet er Innovasjon Norge pålagt å effektivisere og redusere driftskostnadene med i alt 100 millioner kroner innen utløpet av 2024.
Endringer i organisering
Etter en gjennomgang er det klart at rundt regnet 30 prosent av effektiviseringskravet vil bli dekket gjennom reduksjon i kostnader knyttet til blant annet vikar- og konsulentbruk, reise og IT. Den resterende kostnadsreduksjonen vil bli gjennomført i form av redusert bemanning. Det betyr en reduksjon i antallet ansatte med rundt 75 årsverk totalt i løpet av treårs-perioden. 20 av disse årsverkene er allerede tatt ned som følge av naturlig avgang.
– Vi kan ikke ta et kostnadskutt av en slik størrelse uten at det har konsekvenser og uten at vi samtidig gjennomfører enkelte endringer i organiseringen vår. Vi skal ivareta de ansatte på best mulig måte. Samtidig er vi opptatt av at endringene i minst mulig grad påvirker leveransene til kundene våre. Med kompetanse og kapital skal vi bidra til utvikling, omstilling og innovasjon i norsk næringsliv. Det betyr at vi må være der bedriftene er, både her hjemme og ute, sier administrerende direktør Håkon Haugli i Innovasjon Norge.
Oppgaver flyttes til regionene
Innovasjon Norge er allerede en desentralisert og kundenær organisasjon, og skal også være det fremover. De største endringene som følger av kostnadsreduksjonen kommer ved hovedkontoret i Oslo. Det blir ikke gjort endringer i antallet regionkontorer i Norge, men økt grad av digitalisering av finansieringsprosesser, kompetansetjenester og arrangementer fjerner eller forenkler en rekke arbeidsoppgaver, noe som betyr 12 – 15 færre årsverk fordelt på de 19 regionale kontorene.
Samtidig vil flere regioner få tilført funksjoner fra hovedkontoret i Oslo. Det gjelder deler av analyse- og IT-arbeidet som flyttes til Stavanger, Klyngeprogrammet og Teknologi- og domenekunnskap som flyttes til Trondheim og deler av reiselivsarbeidet som flyttes til Bodø.
Fra før har Innovasjon Norge gode erfaringer med desentraliserte hovedkontorfunksjoner, med flere sentrale fagmiljø utenfor Oslo, som Vekst- og gründersenter i Førde, depot i Vadsø og et vedlikeholdssenter i Molde.
Eksportinnsats
Gjennom eksportstrategien “Rigget for eksport” fra 2020 har Innovasjon Norge ytterligere målrettet innsatsen i de mest relevante internasjonale markedene for norsk næringsliv. I tråd med dette gjøres det kun mindre endringer i uteapparatet, noe som betyr at de 24 kontorene Innovasjon Norge har i viktige internasjonale markeder vil bestå.
– Innovasjon Norges samfunnsoppdrag er ikke blitt mindre viktig. Med kompetanse og kapital bidrar vi til flere gode gründere, flere vekstkraftige bedrifter, innovative næringsmiljøer i hele landet, grønn omstilling og økt eksport. Det trenger Norge. Vårt strategiske fokus er å levere effektive tjenester som møter behovene til kundene våre, sier Håkon Haugli i Innovasjon Norge.
Nøkkelord
Kontakter
Bernt EllingsenSpesialrådgiver kommunikasjon
Tel:905 77 277beell@innovasjonnorge.noKristin Welle-StrandKommunikasjonsdirektør
Tel:934 58 303krwel@innovasjonnorge.noBilder

Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Eksportverdien i reiselivet øker26.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Flere overnattinger og høyere forbruk, både fra nordmenn og utlendinger sammenlignet med tidligere.
The Quartz Corp får støtte til syre-gjenbruk24.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge støtter sirkulært pilotprosjekt hos The Quartz Corp med inntil 45 millioner kroner.
Hydro og Innovasjon Norge inngår strategisk samarbeid for grønn industrivekst12.6.2025 13:24:45 CEST | Pressemelding
Hydro og Innovasjon Norge har signert en ny samarbeidsavtale for å styrke norsk bærekraftig industri internasjonalt. Avtalen skal bidra til å fremme grønn teknologi, sikre politisk gjennomslag og åpne dører for norske bedrifter i globale markeder.
Innovasjon Norge og DNV med viktige havvindavtaler i Japan3.6.2025 13:56:47 CEST | Pressemelding
Det strømmer inn store eksportinntekter fra norsk havvindindustri, estimert til nærmere 50 milliarder kroner i år. I Japan signerte Innovasjon Norge i dag en avtale med et stort havvindnettverk. Samtidig undertegnet DNV en tilsvarende avtale.
Norges dag på verdensutstillingen i Osaka2.6.2025 17:57:51 CEST | Pressemelding
I dag ble det feiret Norges Dag på verdensutstillingen i Osaka. Utenriksminister Espen Barth Eide ledet en stor næringslivsdelegasjon, og Kongsberg signerte avtale med japansk selskap for å utvikle et banebrytende navigasjonssystem.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom