E18 forbi Tønsberg åpner fredag morgen

Ved fjellskjæringen Holmenåsen ved Tønsberg har det pågått sikringsarbeid siden november 2020, kun avbrutt fra januar til mars på grunn av kulde og is. Dette har gjort at nordgående trafikk har vært innsnevret til ett kjørefelt og nedsatt hastighet forbi anleggsområdet. Nå er arbeidet her ferdig. En uke tidligere enn det som før var annonsert.
Doble skift for å bli ferdig før sommertrafikken
Selve arbeidet med fjellskjæringen ble ferdig på lørdag. Siden da har det det blitt ryddet opp ved anlegget, og entreprenøren har jobbet med å sette i stand vegen igjen. Natt til fredag fjernes sperringene, og trafikantene på veg mot Holmestrand og Oslo kan kjøre som normalt igjen.
- Jeg vil rose entreprenøren vår, Risa AS som i samarbeid med Skoppum Grunnarbeid har jobbet veldig bra med oppdraget. Siden oppstarten i mars, har de jobbet to skift for å bli ferdige så tidlig som mulig, sier prosjektleder Tore Jan Hansen i Statens vegvesen.
Fjellet har bestemt tidsskjemaet
Hansen forteller at eksakt fremdrift og omfang har vært utfordrende å beregne på forhånd.
- Det er først når vi borer innover i fjellet at vi ser hva som må gjøres. Sånn sett er det fjellet som har bestemt tidsskjemaet her, forklarer han. Tidligere har Hansen sagt at arbeidet skulle være ferdig til søndag 13. juni, men effektivt arbeidet gjør at vegsperringene langs nordgående kjørefelt kan fjernes tidligere.
Fjellskjæringen ved Holmenåsen er om lag 750 meter lang, og cirka 1000 bolter/stag er boret inn i fjellet. I tillegg er det montert cirka 5000 kvadratmeter med sikringsnett. Arbeidet er et resultat av evalueringen etter raset på E18 Bommestad i desember 2019, hvor Statens vegvesen startet en omfattende kartlegging og sikring av fjellskjæringer langs E18 i Vestfold.
Ingen planlagt E18-aktivitet i helgene
Etter hvert som været blir varmere og sommeren kommer nærmere, er det mange som skal tilbringe helgene ved kysten. For å sikre god fremkommelighet, har Statens vegvesen bestemt at det ikke skal utføres planlagt vedlikeholdsarbeid på E18 i Vestfold og Telemark og Agder i helgene. Vanlig inspeksjon og driftsoppgaver vil bli utført for å sikre trygge og fremkommelige veger.
- Vi vet at mange reiser sørover i helgene på denne tiden. Fremkommelighet og god trafikkavvikling er viktig for oss, og derfor blir det ikke planlagte aktiviteter på E18 i disse to fylkene i helgene i juni og i fellesferien, sier Tore Jan Hansen.
Nøkkelord
Kontakter
Tore Jan HansenProsjektlederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:95991199tore.jan.hansen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Anleggsarbeidet fortsetter på E18 i Bærum, og vil gi lange køer også denne helgen6.11.2025 15:08:49 CET | Pressemelding
Statens vegvesen fortsetter arbeidet på E18 ved Fornebu. Denne helgen blir det også innsnevringer på E18 mellom Høvik og Lysaker.
Den midlertidige E6 i Levanger åpner lørdag5.11.2025 14:08:20 CET | Pressemelding
Til helgen er det slutt på lange omkjøringer. Den midlertidige vegen forbi rasstedet åpner lørdag 8. november, én uke før annonsert dato.
Har sikra dei fire mest skredutsette fjellovergangane i Sør-Noreg4.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Dei mest skredutsette fjellovergangane i Sør-Noreg har fått nye skredtårn på plass før vinteren, for å hindre ukontrollerte snøskred mot open veg.
Markerte oppstart på E39 Veibustkrysset3.11.2025 16:26:45 CET | Pressemelding
Statssekretær Tom Kalsås og Sula-ordførar Turid Humlen tok mandag første spadestikk for utbetring av E39 Veibustkrysset.
Statens vegvesen tar i bruk opsjon i fem av åtte driftskontrakter3.11.2025 11:51:30 CET | Pressemelding
Fem av åtte vegdriftskontrakter som går ut i 2026, forlenges med to eller tre år, etter at Statens vegvesen har blitt enig med entreprenørene om å ta ut opsjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
