E18 forbi Tønsberg åpner fredag morgen
3.6.2021 09:53:17 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Ved fjellskjæringen Holmenåsen ved Tønsberg har det pågått sikringsarbeid siden november 2020, kun avbrutt fra januar til mars på grunn av kulde og is. Dette har gjort at nordgående trafikk har vært innsnevret til ett kjørefelt og nedsatt hastighet forbi anleggsområdet. Nå er arbeidet her ferdig. En uke tidligere enn det som før var annonsert.
Doble skift for å bli ferdig før sommertrafikken
Selve arbeidet med fjellskjæringen ble ferdig på lørdag. Siden da har det det blitt ryddet opp ved anlegget, og entreprenøren har jobbet med å sette i stand vegen igjen. Natt til fredag fjernes sperringene, og trafikantene på veg mot Holmestrand og Oslo kan kjøre som normalt igjen.
- Jeg vil rose entreprenøren vår, Risa AS som i samarbeid med Skoppum Grunnarbeid har jobbet veldig bra med oppdraget. Siden oppstarten i mars, har de jobbet to skift for å bli ferdige så tidlig som mulig, sier prosjektleder Tore Jan Hansen i Statens vegvesen.
Fjellet har bestemt tidsskjemaet
Hansen forteller at eksakt fremdrift og omfang har vært utfordrende å beregne på forhånd.
- Det er først når vi borer innover i fjellet at vi ser hva som må gjøres. Sånn sett er det fjellet som har bestemt tidsskjemaet her, forklarer han. Tidligere har Hansen sagt at arbeidet skulle være ferdig til søndag 13. juni, men effektivt arbeidet gjør at vegsperringene langs nordgående kjørefelt kan fjernes tidligere.
Fjellskjæringen ved Holmenåsen er om lag 750 meter lang, og cirka 1000 bolter/stag er boret inn i fjellet. I tillegg er det montert cirka 5000 kvadratmeter med sikringsnett. Arbeidet er et resultat av evalueringen etter raset på E18 Bommestad i desember 2019, hvor Statens vegvesen startet en omfattende kartlegging og sikring av fjellskjæringer langs E18 i Vestfold.
Ingen planlagt E18-aktivitet i helgene
Etter hvert som været blir varmere og sommeren kommer nærmere, er det mange som skal tilbringe helgene ved kysten. For å sikre god fremkommelighet, har Statens vegvesen bestemt at det ikke skal utføres planlagt vedlikeholdsarbeid på E18 i Vestfold og Telemark og Agder i helgene. Vanlig inspeksjon og driftsoppgaver vil bli utført for å sikre trygge og fremkommelige veger.
- Vi vet at mange reiser sørover i helgene på denne tiden. Fremkommelighet og god trafikkavvikling er viktig for oss, og derfor blir det ikke planlagte aktiviteter på E18 i disse to fylkene i helgene i juni og i fellesferien, sier Tore Jan Hansen.
Nøkkelord
Kontakter
Tore Jan HansenProsjektlederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:95991199tore.jan.hansen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Gjer E134-strekning breiare, rettare og betre9.4.2026 07:51:18 CEST | Pressemelding
Frå Ølen til Mørkeli startar Statens vegvesen snart på eit etterlengta prosjekt som varar to og eit halvt år.
Signerte kontrakt for E134 Oslofjordforbindelsen8.4.2026 13:34:15 CEST | Pressemelding
I dag signerte Veidekke Entreprenør AS kontrakt for å bygge E134 Oslofjordforbindelsen.
Starter rehabilitering av rv. 25 Glåmbrua i Elverum8.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Siste uka i april starter Statens vegvesen omfattende utbedring av Glåmbrua på riksveg 25 i Elverum. Brua blir holdt åpen for trafikk gjennom hele byggeperioden, men med smalere kjørefelt.
Skifter fuge på Drammensbrua – nattestengt i seks uker7.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Mandag 13. april starter Statens vegvesen arbeidet med å skifte ut en utslitt fuge på E18 Drammensbrua i nordgående retning. Arbeidet skjer om natta i seks uker og gir omkjøring for trafikken. På dagtid er brua åpen med redusert hastighet.
Vabakkentunnelen nattestenges fra 13. april7.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Mandag 13. april starter anleggsarbeidene på Vabakkentunnelen på rv. 36 i Porsgrunn kommune. Det innebærer at tunnelen stenges for trafikk mellom kl. 20.00 og 06.00. Omkjøring blir skiltet via Drangedalsvegen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
