Dypdykk i politiets operasjonssentraler
6.10.2021 14:40:27 CEST | Politihøgskolen | Pressemelding
Nær 600 timers feltarbeid, de fleste i Norge, noen i Skottland. Én ting som har slått henne er hvor utfordrende det er for operatørene å gjøre kritiske vurderinger ut fra tidvis svært begrenset informasjon. Arbeidet skulle resultere både i en doktorgrad, og boken "Nød og neppe – fra anrop til beslutning", som kommer i på Universitetsforlaget i oktober.
Boken er den første store norske studien av politiets operasjonssentraler, og gir et unikt innblikk i de komplekse praksisene ved sentralene. Basert på langvarig feltarbeid ved flere operasjonssentraler gir Lundgaard innsikt i og analyse av det uforutsigbare og sanntidspregede arbeidet som finner sted der. Boken gir ny kunnskap om et underbelyst felt i politiforskningen. Diskusjonene som løftes frem er tankevekkende, både for ansatte ved politiets operasjonssentraler, i andre deler av politiet, og ved andre nødsentraler.
Boken lanseres på Politihøgskolen, Majorstua i Oslo, tirsdag 19. oktober
Tid: 15.30, Sted: Biblioteket
Programmet er som følger:
Velkommen v/ Jenny Maria Lundgaard
Samtale om boken med Liv Finstad (professor ved UiO/PHS), Elisabeth Rise (seksjonsleder i Politidirektoratet) og Rune Hekkelstrand (operasjonsleder i Oslo Politidistrikt). Samtalen ledes av Christin Thea Wathne (OsloMet).
Lanseringen er åpen for media. Send gjerne påmelding til bibliotek@phs.no
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
488 87 934
(kl. 09 - 15) - ikke SMS
Bilder
Om Politihøgskolen
Politihøgskolen er den sentrale utdanningsinstitusjonen for politi- og lensmannsetaten, med eit eige styre som øvste organ. Politihøgskolen har til oppgåve å gi grunnutdanning for teneste i politi- og lensmannsetaten og etter- og vidareutdanning til dei tilsette i etaten. Politihøgskolen driv forskings- og utviklingsarbeid og fagleg formidling innanfor fagområda sine. Politihøgskolen har fire studiestader: Oslo, Bodø, Kongsvinger og Stavern.
Følg pressemeldinger fra Politihøgskolen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Politihøgskolen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Politihøgskolen
Ny rapport: Hets og trusler mot rikspolitikere er et omfattende problem på tvers av partier3.6.2026 09:30:00 CEST | Pressemelding
3. juni lanserer Politihøgskolen rapporten "Hets og trusler mot politikere: en spørreundersøkelse blant medlemmer av regjeringen, Stortinget og partienes sentralstyrer i 2025".
Nesten alle nyutdannede politifolk er i jobb28.5.2026 15:42:22 CEST | Pressemelding
Ferske tall viser at de aller fleste som fullførte politiutdanningen i 2025 har fått seg jobb i politiet.
Stor økning i reelle søkere til politiutdanningen13.5.2026 14:40:55 CEST | Pressemelding
Politihøgskolen har i år 1832 reelle søkere etter at den første delen av opptaksprosessen er unnagjort. Det er en økning på hele 27 prosent fra i fjor.
Flere vil ta politiutdanning9.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Årets søkertall øker med 21 % sammenlignet med fjoråret. – En svært gledelig utvikling, sier rektor Nina Skarpenes.
Stor interesse for nytt årsstudium i etterforskning på Politihøgskolen2.3.2026 14:27:33 CET | Pressemelding
1919 har søkt om en av 60 plasser på Politihøgskolens årsstudium i etterforskning for personer uten politiutdanning. – Overgår alle våre forventninger, sier leder for Institutt for etterforskning Dag Sveaas.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
