Dugnad skaper godt bomiljø
30.4.2019 12:42:16 CEST | NBBL - Norske Boligbyggelag | Pressemelding

Det er styret som har ansvar for vedlikehold av fellesarealene, og det er de som bestemmer at vedlikehold skal gjennomføres og på hvilken måte det skal skje. De fleste borettslag og sameier vil være ferdig med dugnaden før 17. mai.
Dugnad sparer boligselskapet for kostnader ved at beboerne selv utfører enkle vedlikeholdsoppgaver som ikke krever spesialutstyr eller er farlig. Typiske oppgaver er opprydding og feiing på gårdsplassen, klipping av gress, hekk og busker, enkle maleoppgaver, sette i stand lekeplassen eller felles uteplass, beplantning på fellesarealet, eller iverksette enkle byggeprosjekter som f.eks. leskur til sykkelparkering.
- Oppgavene bør være av en slik karakter at de kan utføres uten særlige forkunnskaper, men dersom noen beboere har spesiell kompetanse er dugnad også en anledning til å dele dette med fellesskapet. Styret må gjøre en risikovurdering av oppgavene, og man bør unngå oppgaver med stort farepotensiale, slik som f.eks. maling av gavl flere meter over bakken eller håndtering av farlig avfall. Dette bør overlates til profesjonelle, sier advokatfullmektig i NBBL, Line C.B. Bjerkek.
Fin ramme for å skape samhold
Et ryddig og fint uteareal er viktig for trivselen, men like betydelig kan det være å møte naboene. Med unntak av årsmøte eller generalforsamling er det ikke så mange anledninger hvor beboerne møtes.
- Med dugnaden kan man skape en fin sosial ramme ved å arrangere en enkel pølsefest og lavterskelaktiviteter på fellesarealet. Å skape godt samhold er konfliktforebyggende og integrerende for bomiljøet, sier Bjerkek.
En slik setting åpner også for å iverksette nye tiltak, som etablering av en liten hage eller blomsterbed for å skape et fint uteområde hvor beboerne synes det er hyggelig å være.
Oppmuntring foran pekefinger
Bjerkek understreker at det ikke er noen form for dugnadsplikt og at man heller ikke kan ilegge noen et dugnadsgebyr for å ha unnlatt å møte opp, men på samme måte som styret kan bruke fellesskapets midler for å betale eksterne fagfolk, kan de beslutte at det skal betales godtgjørelse til de eierne som deltar på dugnaden.
Det kan være gode grunner til at folk ikke har mulighet til å delta. Styret kan gi anledning til å utføre dugnadsarbeid på andre dager, og ønske de som ikke har helse til å delta i fysisk arbeid velkommen til sosialt samvær. Kanskje kan de bidra med å koke kaffe eller passe barn mens de voksne jobber.
- Styret bør fokusere på de positive verdiene dugnaden tilfører borettslaget eller sameiet og oppmuntre beboerne til å delta foran å rette pekefingeren mot de som ikke deltar, avslutter Bjerkek.
For å se denne videoen, må du gi ditt samtykke øverst på denne siden.I april i fjor var vi så heldige å få besøke Turbinen borettslag i Kværnerbyen da de arrangerte dugnad. Det som møtte oss var et yrende folkeliv og en dugnadsånd som levde i beste velgående.Videokanal
Nøkkelord
Kontakter
Tonje Rock LøwerKommunikasjonsdirektør
Tel:930 93 468trl@nbbl.nonbbloggen.no/category/tonje-rock-lower/Bilder


Lenker
Om NBBL - Norske Boligbyggelag
Norske Boligbyggelags Landsforbund (NBBL) er interesseorganisasjonen for boligbyggelag. 41 boligbyggelag er tilsluttet NBBL. Boligbyggelagene har 1.050.000 medlemmer og forvalter omlag 530.000 boliger i over 13.400 boligselskap over hele landet.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
NBBL om skattekommisjonens innstilling: – Ikke øk skatten på å eie eget hjem23.9.2026 10:31:58 CEST | Pressemelding
En skattereform må støtte opp under folks mulighet til å eie egen bolig, sier sjeføkonom Hilde Midsem i NBBL. Hun advarer mot at endringer i formueskatten blir en ny boligskatt, og mener primærbolig fortsatt må behandles annerledes enn finansformue.
Syv av ti forbereder seg på høyere rente22.9.2026 07:05:00 CEST | Pressemelding
Det er usikkert om det blir renteøkning denne uken, men et klart flertall av husholdningene tror boliglånsrentene vil være høyere om ett år. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for september.
160.000 planlagte boliger kan forsvinne med et pennestrøk16.9.2026 06:31:00 CEST | Pressemelding
Nesten hver tredje bolig norske kommuner har planlagt for, står i fare for å aldri bli bygget, viser en ny rapport.
Husholdningene venter høyere boliglånsrenter25.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Seks av ti husholdninger tror boliglånsrentene vil være høyere om ett år. Samtidig holder boligprisforventningene seg positive. Det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for august.
Svak utvikling i borettslagsprisene i andre kvartal2.7.2026 12:02:00 CEST | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger økte med beskjedne 0,2 prosent fra første til andre kvartal i år, ifølge NBBLs prisstatistikk for borettslagsboliger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
