Donald Pocket kommer med bok nr 500!
7.10.2020 09:49:41 CEST | Story House Egmont | Pressemelding

– Alle i Norge har et forhold til Donald Pocket. Disse bøkene har underholdt og skapt leselyst i over 50 år. Det er en utrolig bragd, sier redaktør i Egmont, Tonje Tornes.
Alltid nye historier
Som opptakt til feiringen gir Egmont forlaget ut Donald pocket nr 100, 200, 300 og 400 allerede denne høsten, slik at nye lesere kan kose seg med disse klassikerne.
– Det som gjør Donald Pocket så bra er at alle historiene er helt nye og spesialskrevne til hver utgivelse. Dermed tilpasses alltid historiene til tiden leseren lever i, og gjør seg relevant igjen og igjen for nye generasjoner, fortsetter Tornes.
Den første Donald pocketen kom ut i 1968, og siden den gang er det blitt solgt millioner av pocketer i Norge. Historiene i Donald Pocket har maks seks ruter per side, og de er ofte både lange og episke.
– Donald Pocket er den perfekte kombinasjonen av mange, lange, sprelske Donald-historier og et superhendig format. Lett å ta med seg, lett å bli glad i! Jeg skjønner godt at Donald Pocket er Norges lengstlevende bokserie! Gleder meg allerede til vi skal feire nr 1000!, sier en begeistret Marius Molaug, mangeårig redaktør for Donald Duck & Co.
Duckifiserte klassikere
Donald Pockets lange og episke format har ofte sendt våre venner fra Andeby helt inn i andre situasjoner, tider, ja til og med inn i andre bøker.
– Vi har lest om Langbein i steinalderen, og Fantonald i verdensrommet. Mange i Norge har blitt kjent med klassiske bokverk som «Tatt av vinden» og «Hamlet» først ved å lese Donald Pockets versjon av klassikerne. Det samme gjelder for mange filmperler, forteller Tonje Tornes.
I dag kommer det ut 13 Donald pocketbøker i året, og disse trykkes hver i et opplag 17 000 stk!
– Personlig leste jeg for første gang om kvinnekamp i Donald Pocket nr 29 som kom ut i 1979 – der Fantomia utfordret Fantdonalds helterolle. En historie som gikk rett inn i tidsånden. Mens Donald Pocket 496 – som er ute nå – erstatter språket i Andeby med emojier, og gjør det helt umulig for innbyggerne å forstå hverandre. Også en historie som kommenterer samtiden. Slik Donald Pocket alltid har gjort før, og som denne pocketserien fortsatt kommer til å gjøre, sier Tornes.
Nøkkelord
Kontakter
Tonje TornesPressekontakt
Tegneserier og barnebøker
Bilder


Lenker
Om Story House Egmont
Story House Egmont er Norges største utgiver av blader, magasiner, tegneserier og digitale tjenester til voksne, barn og unge. Selskapet har også investeringer i e-handel og digitalbyråer, og utgir over hundre kjente merkevarer. Story House er en del av Egmont - et av Nordens største mediekonsern med 6600 ansatte og aktivitet i 30 land. Vårt motte We bring stories to life har sterke publisistiske verdier. Egmont står bak mer enn 700 magasiner, tegneserier, Klikk.no, TV 2, Nordisk Film, kinodrift, samt flere deleide selskaper. Egmont er en stiftelse som årlig deler ut over 100 millioner kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra Story House Egmont
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Story House Egmont på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Story House Egmont
Mia (23) er årets yngste kvinnelige deltager i Norseman: - Jeg har aldri vært i kjelleren før20.7.2026 15:42:41 CEST | Pressemelding
Mia Walsøe Lehn er i utgangspunktet ultraløper, og har i sin unge alder allerede rukket å fullføre en rekke løp, deriblant Oslo-Bergen Trail på 600 km. Selv ikke da tok hun seg helt ut. Nå begir hun seg ut på et nytt eventyr, nemlig Norseman - verdens mest ekstreme triatlon.
Story House Egmont kjøper svenske Vi Kultur & Litteratur15.6.2026 11:15:00 CEST | Pressemelding
Story House Egmont har inngått en avtale om å kjøpe det svenske mediehuset Vi Kultur & Litteratur AB, med merkevarer som Vi og Vi Läser. Oppkjøpet styrker Story House Egmonts satsing på kvalitetsjournalistikk og medievekst i og utenfor Skandinavia.
Gir ut bok om Perimenopause: Vi kan ikke nok, og det angår oss alle!29.5.2026 15:07:01 CEST | Pressemelding
Perimenopause bør vurderes allerede i 30 – årene, mener kvinnehelsefysioterapeut og forfatter Mathilde Okkenhaug Pilskog. Hun er sjokkert over hvor lite nordmenn vet om denne fasen i kvinners liv. Nå gir hun ut sin andre kvinnehelsebok om nettopp dette temaet. -Heldigvis er åpenheten større nå, og jeg håper at jeg med denne boka kan være med å opplyse og hjelpe kvinner på generelt grunnlag, sier hun.
Debuterer med barnebok til inntekt for barns skolegang i Kongo4.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Fotballspilleren Mushaga Bakenga er ingen vanlig fotballspiller. For ham har det alltid vært viktigst å ha det gøy med kompisene på banen. Likevel klarte han å bli proff og leve av fotballen! I det nye barneboka «MUSH – PROFFDØMMER» deler han de beste tipsene og forteller de morsomste historiene fra barndommen.
Nå kommer den ultimate VM-boka!29.4.2026 13:54:54 CEST | Pressemelding
To av Norges råeste fotballtriksere, Tobias Becs og Christian Karlsen, har slått seg sammen, og utgir nå en fotballbok. Boken heter «Fotballskills i verdensklasse», og målet er å samle barn over hele landet rundt ballglede og mestring i forbindelse med mesterskapet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
