DnB og Storebrand alene om å få grønt lys i ny stor bærekraftrapport fra Söderberg & Partners.
Söderberg & Partners har gjennomført en analyse av de norske livsforsikringsselskapenes bærekraftarbeid. Rapporten avdekker stor variasjon i selskapenes tilnærming til bærekraft, og hvor aktivt de jobber med dette.

Siden 2014 har Söderberg & Partners analysert og vurdert bærekraften til finansielle produkter. Nå er den første bærekraftsanalysen av norske livsforsikringsselskap klar, og viser blant annet hvordan selskapene velger ut bærekraftige fond, hvordan de bidrar til en mer bærekraftig finansnæring, og om de gjør det enklere for kundene å velge bærekraftige fond.
- Målsettingen med analysen er å gjøre det enklere for våre kunder å velge bærekraftige alternativ. Samtidig ønsker vi å bidra til at bransjen i enda større grad setter søkelyset på bærekraft, sier Jan Kjetil Hvamstad, CCO i Söderberg & Partners Norge. - Det er viktig å poengtere at vi ikke gjør dette for å henge ut noen, men ønsker å fremheve de flinke og skape dialog med de som kan bli bedre.
De største forskjellene blant de undersøkte selskapene, finner vi i påvirkningsarbeidet, i ambisjoner og verdiskaping i feltet, samt bærekraftige investeringsprosesser. Resultatet erbasert på en balansering av karakterene fra hvert av disse parameterne.
Livforsikringsselskapene er generelt flinke til å integrere bærekraftmomenter i forvaltningen. De viktigste forskjellene finnes i påvirkningsarbeidet, der de som får grønn vurdering er betydelig mer aktive og proaktive, og jobber med tydeligere prosesser i motsetning til de øvrige.
Rangeringen i rapporten er relativ, noe som betyr at bærekraftarbeidet til selskapene som er blitt undersøkt sammenlignes opp mot hverandre. Det er kun to selskapersom får grønn totalvurdering.To selskap får gul, og ett selskap vurderes dessverre til rød.
Hele rapporten kan du lese på våre websider. Her finner du også rapporten fra en tilsvarende analyse vi har gjennomført av de norske skadeforsikringsselskapene.Les rapportene her
Nøkkelord
Kontakter
Jan Kjetil HvamstadCCO, Privat & NæringSöderberg & Partners
Tel:414 59 410jan.kjetil.hvamstad@soderbergpartners.noLingyi LuHead of Sustainability MästerSöderberg & Partners
lingyi.lu@soderbergpartners.seBilder
Lenker
Om Söderberg & Partners
Söderberg & Partners har Nordens og Europas mest offensive approach, og har siden oppstart i 2004, etablert virksomhet i Norge, Sverige, Finland, Danmark, Luxembourg, Spania og Nederland. Samlet har Söderberg & Partners-gruppen i overkant av 600 mrd. kroner under rådgivning. I 2021 omsatte konsernet for 6 mrd. kroner og har over 3000 ansatte.
Følg pressemeldinger fra Söderberg & Partners
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Söderberg & Partners på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Söderberg & Partners
Forsikring på hjemmekontor10.1.2023 13:13:17 CET | Aktuelt
Da landet ble nedstengt i mars 2020 gikk regjeringen ut og gjorde det klart at ansatte på hjemmekontor skulle være dekket av yrkesskadeforsikringen i folketrygden på samme måte som på sin vanlige arbeidsplass. Forsikringsselskapene lempet også på sine vilkår. Men, hvilke regler gjelder egentlig i dag?
Fra havbruk til forsikring10.1.2023 08:19:35 CET | Pressemelding
Sjømatnæringen er et viktig satsningsområde for Söderberg & Partners. For å komme tettere på næringen og for å gi økt verdi til virksomhetene i bransjen, har vi nå ansatt en egen havbruksekspert.
Nytt lederteam i Söderberg & Partners Norge3.1.2023 09:35:39 CET | Pressemelding
1. januar 2023 tiltrådte Jan Kjetil Hvamstad (47) stillingen som CEO i Söderberg & Partners Norge. Med seg får han Christian Søhus (41) som Deputy CEO.
Söderberg & Partners har fremforhandlet ny bank- og forsikringsavtale for Econa.2.12.2022 07:24:15 CET | Pressemelding
Econa ønsket å revitalisere sine viktigste medlemsfordeler, og valgte Söderberg & Partners som megler for sine bank- og forsikringsavtaler til medlemmene. Avtalen er signert og ordningen trer i kraft fra 01.01.23.
Söderberg & Partners inn på eiersiden i takstbransjen4.11.2022 15:30:21 CET | Pressemelding
Söderberg & Partners kjøper seg inn i Takst-Forum Trøndelag AS (51 %) og Supertakst AS (34 %).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom