DNB og Sparebank 1-alliansen kjøper opp 2/3 av Uni Micro

DNB og Sparebank 1-alliansen kunngjorde i ettermiddag sitt oppkjøp av Uni Micro.
Flere systemer i regnskapsbransjen har allerede integrasjoner med ulike banker. DNB og Sparebanken 1 går nå steget videre ved å kjøpe opp en viktig systemleverandør til regnskapsbransjen.
Regnskap Norge har tidligere reist spørsmål rundt koblingene for Finanstilsynet, som har svart at de vil utgi et rundskriv på området. Det nye oppkjøpet reiser viktigheten av å få dette på plass.
UTFORDRER FRI KONKURRANSE OG HENSYNET TIL KUNDENE
Regnskap Norge har sett konturene av en sterkere integrasjon mellom leverandører av disse tjenestene, og ser også noen naturlige utfordringer i kjølvannet av utviklingen. Det handler om partenes uavhengighet og at reglene for fri konkurranse blir fulgt.
– Oppkjøpet aktualiserer utfordringene og vi etterlyser at Finanstilsynet snarlig offentliggjør sitt standpunkt, sier administrerende direktør i bransjeforeningen Regnskap Norge, Christine Lundberg Larsen. Markedet er konsentrert, og sterke bindinger mellom aktørene kan være til hinder for en effektiv konkurranse. Nå er det viktig at både Konkurransetilsynet og Finanstilsynet følger med, oppfordrer hun.
Bank, regnskapsførere og systemleverandører står i en treenighet, med kundene som en felles komponent.
– Vi er opptatt av å opprettholde den frie konkurransen, der bedriftene kan velge sine samarbeidspartnere, uten innlåsing gjennom koblinger eller bundling av tjenester mellom de ulike leverandørene, sier Lundberg Larsen.
Kontakter
Christine Lundberg LarsenAdministrerende direktør
Tel:23 35 69 00 452 11 552christine.lundberg.larsen@regnskapnorge.noMarit Kaarbø LøvoldPressekontakt
Tel:99029507marit.lovold@regnskapnorge.noBilder
Om Regnskap Norge
Regnskap Norge er bransjeforeningen for statsautoriserte regnskapsførere i Norge. Foreningen har over 9 000 medlemmer, og majoriteten av medlemmene har sitt daglige virke i regnskapsbransjen. Regnskapsbransjen har 70 % av norsk næringsliv som sine kunder.
Regnskap Norge driver et omfattende kvalitets- og informasjonsarbeid, gir faglig støtte til medlemmene og følger bransjeutviklingen tett.
Foreningen ivaretar også medlemmenes interesser overfor myndighetene, og er en viktig høringsinstans.
Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Regnskap Norge om regjeringens forenklingsarbeid: Bestått, men må levere mer2.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Vi gir regjeringen bestått for å ha oppnådd syv av 11 milliarder kroner i sitt forenklingsarbeid i denne storingsperioden. Regjeringen lyttet til vårt innspill om full innføring av elektronisk e-faktura. Dette monner for næringslivet, men vi har klare forventninger om enda sterkere innsats i neste periode, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Regnskap Norge-sjefen: Mindre byråkrati gir 34 000 nye årsverk27.8.2025 08:15:12 CEST | Pressemelding
– Fjerner regjeringen administrative byrder for 30 milliarder kroner, vil mindre byråkrati styrke næringslivets evne til verdiskapning og kunne gi 34 000 nye årsverk, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Trosser digitaliseringen: Lokalt næringsliv vil ha lokale regnskapsførere21.8.2025 07:43:34 CEST | Pressemelding
En fersk analyse Regnskap Norge har gjort viser at landets små og mellomstore i bedrifter i stor grad fortsetter å foretrekke å bruke regnskapsfører med lokal tilknytning. – Med tanke på økt digitalisering har det vært interessant å se om dette påvirker sentralisering eller ikke i denne bransjen. Fortsatt ser vi altså at næringslivet vektlegger nærhet: 7 av 10 virksomheter velger regnskapsfører som er innenfor en radius av 4 mil, sier Rune Aale-Hansen, adm.dir. i Regnskap Norge.
110 000 foretak står i fare for å få tvangsmulkt14.7.2025 07:55:00 CEST | Pressemelding
31. juli er fristen for å rapportere inn reelle rettighetshavere til nytt register hos Brønnøysundregistrene. De som glemmer det får tvangsmulkt. - Det nye registeret, register over reelle rettighetshavere, ble opprettet i fjor høst som ledd i bekjempelse av hvitvasking, terrorfinansiering og økonomisk kriminalitet. Formålet med registeret er å gi oversikt over hvem som egentlig eier hva av virksomheter i Norge, forteller Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Regnskap Norge: Rekordhøy innlevering av årsregnskap og skattemeldinger.9.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Ferske tall fra Brønnøysundregistrene viser rekordhøyt antall innleverte årsregnskap. Skatteetaten melder om det samme for skattemeldinger fra næringslivet. – Dette er ikke bare for spesielt interesserte, men for alle som er opptatt av god informasjon om økonomien i norsk næringsliv og at riktige skatter og avgifter betales. I år ser vi rekordhøy innlevering av tidlig rapportering av årsregnskaper og skattemeldinger. Det er en positiv utvikling vi håper fortsetter, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom