Disse tiltakene får penger fra Statskog
14.11.2022 06:00:00 CET | Statskog SF | Pressemelding

Fondet er en del av hvordan Statskog utøver sitt samfunnsansvar som en betydelig grunneier i Nordland og Troms, og underbygger strategien om å bidra til lokal utvikling.
- Meningsfull ordning
Regionsjef i Nordland, Tore Bjørnstad, er glad for å kunne gi flere aktiviteter en håndsrekning. Prosjektene spenner fra næringsutvikling rundt viltbasert råvarer i Rana til rehabilitering av laksetrapp i Beiarelva. Også fiskeforvaltning og ei hengebru har funnet veien inn på tildelingslista.
- Ordningen er svært meningsfull og pengene kommer i høyeste grad til nytte hos de som er valgt ut til å få et bidrag i denne omgangen, sier Bjørnstad.
Hilser næringsutvikling velkommen
Også i Troms er det stor variasjon ved gjennomgang av innvilgede søknader. Regionsjef Knut Fredheim gir midler til alt fra høvleri i Bardu og Reistadløp i Målselv til tråkkemaskin i Sørreisa og gapahuk ved Nordkalottleden.
- Tildelingene gjør en forskjell i de aktuelle lokalsamfunnene. Samtidig kan jeg komme med en oppfordring: Jeg ser gjerne at vi får inn enda flere prosjekt som kan skape næringsutvikling i regionen vår, sier Fredheim.
Les mer om prosjekt og tildelinger på www.statskog.no/statskogfondet
Disse har fått støtte fra Statskogfondet i 2022
Hamarøy
Støtte til fiskestell og forvaltning i Sagvatnan i Hamarøy
100 000 kr
Rana
Rauvassgården – friluftsliv for alle
50 000 kr
Rana
Støtte til hengebro over Ranelva
100 000 kr
Hattfjelldal
Støtte til tømmerbord til nytt sagbruk
150 000 kr
Beiarn
Rehabilitering av laksetrappa i Tollåga - Beiarelva
100 000 kr
Fauske
Nordlandsbua – bærekraftig overnatting i fjellet
150 000 kr
Vefsn
Lokal lakse- og sjøørettforvaltning i Vefsnaregionen
100 000 kr
Rana
Markedsarbeid for å øke etterspørselen av viltbaserte råvarer
150 000 kr
Rana
Oppgradering av innfallsporten til Saltfjellet-Svartisen nasjonalpark
50 000 kr
------------------------------------------------------------------
Bardu
Bidrag til friluftscamp for ungdom
50 000kr
Sørreisa
Bidrag til innkjøp av tråkkemaskin
150 000kr
Målselv
200 000 kr
Målselv
Statskog støtter nytt parkeringsareal på Høgskardhus
200 000 kr
Narvik
Støtte til hvilebenker og rasteplasser
50 000 kr
Bardu
50 000 kr
Nordreisa
Ny gapahuk ved Nordkalottleden
50 000 kr
Kåfjord
Toalett til parkeringsplassen ved Guolasjávri
100 000 kr
Nordreisa
Fantastiske Reisa – utstilling i Halti nasjonalparksenter
100 000 kr
Tromsø
Tilrettelegging av hytter for brukere med funksjonshemminger
50 000 kr
Nøkkelord
Kontakter
Knut FredheimRegionsjef i Troms
74 21 30 00/ 400 29 610
Tore BjørnstadRegionsjef i Nordland
900 48 023 / 742 31 000
Bilder

















Lenker
Om Statskog SF
Statskog SF skal ivareta og utvikle verdier på fellesskapets grunn og er en garantist for allmennhetens tilgang til jakt, fiske og friluftsopplevelser i norsk natur. Staten er heleier av Statskog og eierskapet utøves av Landbruks- og matdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Statskog SF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statskog SF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statskog SF
En million kroner til friluftsliv i hele landet1.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Statskog byr på en million kroner til aktiviteter som fremmer friluftsliv og bruk av norsk natur. Søknadsvinduet er åpent i mars.
Statskog satser tre millioner på å få flere unge inn i skogbruket3.2.2026 14:20:50 CET | Pressemelding
Statskog og Skogselskapet inngår treårig samarbeidsavtale for et kraftig løft i sommerjobbtilbud til ungdom mellom 15 og 25 år.
Fersk is- og snømelding fra Fjelltjenesten – rett i kartet30.1.2026 07:59:54 CET | Pressemelding
Fjelltjenesten har publisert årets første is- og snømelding for Troms, Nordland og Meråker fra 29. januar. Du kan nå sjekke meldingene direkte i kartet.
Statskog lyser ut Norges største skogoppdrag30.1.2026 06:34:22 CET | Pressemelding
Statskog lyser ut Norges største samlede konkurranse for kjøp av skogtjenester for 2027-2030. Oppdraget gjelder over en million kubikkmeter hogst og har en samlet verdi på nær en halv milliard kroner.
Stabil drift, stor tilvekst og kraftsatsing på ungskogpleie28.1.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Statskog leverte 274 000 kubikkmeter tømmer til sagbruk og treforedlingsindustri i 2025. Men tilveksten i skogen var langt høyere og gir stort rom for framtidig verdiskaping fra statens skoger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
