Disse strømtiltakene vil nordmenn gjøre

En fersk undersøkelse Respons analyse har gjennomført for Fremtind viser at 51 prosent, som tilsvarer 2,1 millioner nordmenn, vurderer å skru ned varmen i huset hvis strømmen blir dyrere.
Samtidig vurderer 12 prosent, tilsvarende over 500 000 nordmenn, å skru ned eller slå av varmen på hytta.
Farlig kombinasjon
Allerede nå er det historisk dyre strømpriser for norske husholdninger i Sør-Norge. Det gir økt risiko for at folk skrur ned varmen for mye når kulden kommer.
– Dette er en farlig kombinasjon, og vi frykter at mange vil få frostskader utpå høsten og til vinteren. Vi forstår at mange vil spare strømutgifter, men det kan gi større kostnader på sikt. Det er viktig å ha på nok varme slik at vannet i rørene ikke fryser, sier skadeforebygger Therese Hofstad-Nielsen i Fremtind, forsikringsselskapet til SpareBank 1 og DNB.
Den yngste aldersgruppen under 25 år vurderer i større grad enn de eldre, over 65 år, å skru ned varmen i boligen.
Spar penger med tetningslister
For å unngå frostskader må de ulike rommene i boligen være tilstrekkelig oppvarmet.
– Du trenger ikke ha oppholdstemperatur på 20 grader i alle rom, men det må være tilstrekkelig med varmekilder som holder rommene frostfrie. En god huskeregel er å regne 60-70 watt per kvadratmeter, sier skadeforebyggeren.
Alder på boligen og hvor godt isolert den er har innvirkning på oppvarmingen. Eldre og dårligere isolerte boliger vil kreve desto mer oppvarming.
– Tetningslister rundt vinduene er et tiltak du kan spare penger på ganske raskt. Det hindrer fuktskader rundt vinduer og bidrar også til at du sparer strøm ved fyring, råder Hofstad-Nielsen.
Vær våken når du vasker klær
I undersøkelsen oppgir seks av ti, tilsvarende 2, 5 millioner nordmenn, at de vurderer å kjøre vaske- og oppvaskmaskin når det er billigst strøm. Skadeforebyggeren er bekymret for at folk i økende grad vil bruke elektriske apparater om natten.
– Brorparten av brannene vi registrerer starter i elektriske apparater og anlegg, og vi ser en økning i branner som starter i vaskemaskiner, oppvaskmaskiner eller tørketromler. Derfor oppfordrer vi på det sterkeste til å ikke bruke elektriske apparaternår du ikke er våken eller til stede, sier Hofstad-Nielsen.
Dette vurderer nordmenn av tiltak hvis strømmen blir dyrere:
- Kjøre vaskemaskin og oppvaskmaskin når det er billigst strøm: 60%
- Skru ned varmen i boligen: 51%
- Fyre med ved: 49%
- Ha færre lys på: 46%
- Dusje sjeldnere/kortere: 46%
- Lade elbil når det er billigst strøm: 25%
- Skru ned eller slå av varme på hytta: 12%
- Annet tiltak: 5%
- Ingenting: 8%
Nøkkelord
Kontakter
Therese NielsenSkadeforebygger i Fremtind
Tel:928 58 599therese.nielsen@fremtind.noAnette Grønby ReinKommunikasjonsrådgiver Fremtind
Tel:412 93 009anette.rein@fremtind.noBilder


Om Fremtind
Fremtind – størst på forsikring i bank
Vi er eid av SpareBank 1 Gruppen, DNB og Eika-Gruppen, og er et av Norges største forsikringsselskap.
Vår oppgave er å hjelpe og motivere deg til å ta vare på deg selv, tingene dine og de du er glad i, og vi skal være der når det trengs. Vi jobber med å finne nye og smarte løsninger, som gjør hverdagen din enklere og tryggere.
AutoSync er et datterselskap av Fremtind. De utsteder bombrikker til kjøretøy og krever inn penger for bompasseringen. Ønsker du å komme i kontakt med AutoSync finner du kontaktinformasjon her.
Følg pressemeldinger fra Fremtind
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fremtind på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fremtind
Gamle sikringsskap kan utgjøre en brannfare20.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Mange har gamle sikringsanlegg på hytta og opplever at sikringene ryker når de bruker flere apparater samtidig. Det kan være brannfarlig.
Kulde og strømsparing ga rekordmange frostskader i fjor18.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Likevel vurderer nær 1 av 3 nordmenn (32 prosent) å skru ned varmen i huset eller hytta for å spare strøm fremover.
Nå er det høysesong for skityveri14.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Hvert år stjeles skiutstyr fra alpinanlegg og hyttevegger for flerfoldige millioner. Noen enkle knep gjør deg bedre rustet mot skityvene.
Boligeiere utsetter vedlikehold: Mange har ikke råd10.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Fire av ti nordmenn setter ikke av penger til vedlikehold av egen bolig. Stram økonomi er blant hovedårsakene. – Kan ende med kjemperegning, frykter skadeforebygger.
God resultatøkning for Fremtind5.2.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Fremtind Forsikring konsern leverte i 4. kvartal et resultat før skatt på 1 585 mill. kroner (794). Resultatet for året ble 3 232 mill. kroner (1 160). Fusjonen med Eika Forsikring har bidratt positivt til resultatforbedringen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom