Digital satsing skal gi en sterkere lokalkirke

Satsingen handler ikke bare om å forsterke kirkens tilbud på nett, men også store endringer i systemene kirken bruker til daglig drift.
- Det skal bli enklere å melde seg til dåp, konfirmasjon, bryllup og begravelse. Og det skal bli enklere for folk å finne frem i kirkens tilbud. For ansatte betyr det tilgang på felles arbeidsverktøy og bedre internkommunikasjon. Dette er et stort og viktig løft for kirken, sier leder i Kirkerådet Kristin Gunleiksrud Raaum.
Kirkerådet gjorde vedtaket i valgperiodens siste møte torsdag og fredag. Hele rådet er på valg under Kirkemøtet 8.-11. oktober.
Les forslaget Kirkerådet tok stilling til her.
Skal bygge på involvering og samarbeid med lokalkirken
Kirkerådets digitale satsing vil påvirke hele kirken sier direktør i Kirkerådet Ingrid Vad Nilsen.
- I dag har kirken mange forskjellige systemer som snakker dårlig sammen. Det gjør at vi bruker mer tid på administrasjon enn nødvendig. Det går ut over tiden vi har til å møte folk og jobbe med utvikling av kirkens tilbud, sier Vad Nilsen.
Hun ser frem til å iverksette Kirkerådets vedtak, men understreker involvering og samarbeid.
- Vi må investere i et digitaliseringsløft i kirken. Det er kostbart, men på sikt kan det gi oss et bedre kirketilbud der medlemmene opplever å være mer i kontakt med kirken sin, sier hun. Og fortsetter:
- Men Kirkerådet kan ikke alene bestemme hvilke systemer lokalkirken skal bruke. Vi må jobbe godt i samarbeid med kirkevergene og sammen finne frem til de systemene som vil fungere best for kirkens arbeid.
Klare målsettinger om en enklere kirkehverdag
I saken Kirkerådet vedtok, er det listet opp syv målsettinger med satsingen:
- Det skal være enkelt å finne og følge kirkelige arrangement som gudstjeneste, andakt, bønnestund og konserter.
- Det skal være enkelt å få inspirasjon til og kunnskap om tro, undring og gode handlinger i tråd med evangeliet.
- Det skal være enkelt å melde seg til dåp, konfirmasjon, vigsel og gravferd.
- Det skal være enkelt å finne informasjon om kirkelige handlinger og aktiviteter.
- Det skal være enkelt å komme i kontakt med Den norske kirke – på menighetsnivå, bispedømmenivå og nasjonalt nivå.
- Det skal være enkelt å forvalte sitt forhold til Den norske kirke.
- Det skal brukes færre ressurser på administrasjon, og mer ressurser på kontakt med mennesker.
Nøkkelord
Kontakter
Kristin Gunleiksrud Raaum,leder i Kirkerådet
Tel:95 75 65 75kr395@kirken.noIngrid Vad NilsenDirektør i Kirkerådet
Tel:901 74 183in699@kirken.noEmil EngesetNestleder i kommunikasjonsavdelingen i Kirkerådet
Tel:47906092ee457@kirken.noBilder


Lenker
Om Den norske kirke
62 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 80.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene, statsbudsjettet og gjennom gaver og frivillig innsats.
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Presseinvitasjon: Møt ny biskop i Nord-Hålogaland15.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Denne uken tilsetter Kirkerådet ny biskop i Nord-Hålogaland bispedømme. Presse inviteres til pressemøte med den nye biskopen fredag 19. september kl. 11.00 i Tromsø domkirke eller å følge digitalt. Påmelding for presse til ak547@kirken.no i forkant.
Å velge livet – kirken om selvmord10.9.2025 11:51:16 CEST | Pressemelding
På verdensdagen for forebygging av selvmord ble utredningen «Å velge livet – Den norske kirke og selvmord» overlevert preses Olav Fykse Tveit på vegne av Bispemøtet.
Presseinvitasjon: Ny rapport om Den norske kirke og selvmord4.9.2025 14:20:00 CEST | Pressemelding
På verdensdagen for forebygging av selvmord mottar Den norske kirke utredningen «Å velge livet – Den norske kirke og selvmord». Pressen er velkommen til å delta på offentliggjøringen.
– Viktig med forutsigbare rammer28.8.2025 11:05:31 CEST | Pressemelding
Et ekspertutvalg har utredet mulige endringer i finansiering av tros- og livssynssamfunn. Kirkerådets leder Harald Hegstad ønsker rapporten velkommen, og understreker viktigheten av forutsigbar finansiering for å opprettholde en landsdekkende folkekirke.
Ett steg nærmere ny biskop i Nord-Hålogaland22.8.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Kirkerådet tilsetter ny biskop i landets nordligste bispedømme 18. september. Nå har øvrige biskoper og Nord-Hålogaland bispedømmeråd gitt sin prioritering blant de tre kandidatene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom