Dette irriterer flest nordmenn på tur
50 prosent mener søppel er verst
Ipsos har på vegne av Norsk Friluftsliv utført en undersøkelse, der nordmenn ble spurt hva de irriterer seg over når de er i naturen. Der har halvparten svart at de irriterer seg aller mest over søppel når de er ute på tur.
- Basert på observasjoner fra tidligere i år, er det dessverre ikke uventet at søppel ligger på topp over irritasjonsmomenter for turgåere, sier Lasse Heimdal, generalsekretær i Norsk Friluftsliv.
Belastingen er større enn før
Den stigende friluftstrender i befolkningen ser ikke ut til å avta med det første. Årets sommerferie er annerledes, der mange ferierer ute i det fri. Norsk Friluftsliv ser et forsøplingsproblem spesielt ved de mest populære turdestinasjonene, fordi det rett og slett befinner seg flere folk der.
- Totalt sett er det heldigvis ikke mye søppel i naturen. Men søppel kan uansett være til skade for mennesker, dyr og planter, og ødelegger naturopplevelsen for de som kommer etter deg, sier Heimdal.
Heimdal påpeker at selv om de fleste allerede er veldig flinke, er det alltid noen som etterlater seg avfall. Disse må rett og slett skjerpe seg.
Nøkkelord
Kontakter
Synne KvamKommunikasjonsrådgiver
Tel:91529214synne@norskfriluftsliv.noBilder


Lenker
Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er
fellesorganisasjonen for 18 norske frivillige friluftslivsorganisasjoner, med over 950 000 medlemskap og representerer over 5000 lokale lag og foreninger. Organisasjonene har individuelle medlemskap og er åpne for alle. De er landsomfattende eller har mer enn 10 000 medlemmer. Organisasjonene har ikke motorferdsel eller organisert konkurranseaktivitet som hovedformål.
Norsk Friluftsliv arbeider for
- et allsidig, enkelt og naturvennlig friluftsliv i tråd med norsk friluftslivstradisjon, som gjennom tradisjonelle og nye aktivitetsformer fremmer friluftsliv for alle.
- å fremme saker av felles interesse for organisasjonene overfor myndighetene og andre aktuelle målgrupper.
- helse, trivsel og økt forståelse for naturens egenverd gjennom naturopplevelser.
- å fremme allemannsretten og allmennhetens tilgang til og bruk av naturen.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Møter du kyr på tur i sommer? Lær deg kuvettreglene1.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Med nær 270 000 kyr, kalver og kviger på utmarksbeite, er sjansen stor for at du møter dem på tur i sommer. Disse seks tipsene gjør turen tryggere og hyggeligere.
Stadig flere unge trosser kulda og sover ute om vinteren30.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det har vært en stor økning i uteovernatting blant unge mellom 18 og 29 år. Hele 40 prosent har overnattet ute i telt, hengekøye, snøhule eller lignende i løpet av vinteren.
Ny 17. mai-marsj skal få Norge ut på tur15.5.2025 12:51:26 CEST | Pressemelding
I anledning Friluftslivets år 2025 er det laget en ny korpsmarsj – og hele 1600 musikkorps har fått den tilsendt. Nå håper Norsk Friluftsliv at «Stien» skal spre friluftsglede over hele landet på nasjonaldagen.
Nasjonal kåring: dette er årets friluftslivskommune 20257.5.2025 20:00:00 CEST | Pressemelding
For første gang er alle landets 357 kommuner vurdert og rangert på innsatsen for friluftsliv. Tjeldsund i Troms stikker av med seieren og kåres til årets friluftslivskommune 2025.
Nye tall: dette er det viktigste fritidstilbudet i kommunene5.5.2025 07:38:40 CEST | Pressemelding
Et flertall av befolkningen mener friluftsliv er det viktigste fritidstilbudet i kommunen. Det viser en fersk undersøkelse fra Ipsos.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom