Dette har vi brukt penger på siden koronaen kom

Dette har nordmenn brukt mer penger på etter at koronaen kom:
- Hus innvendig (26 prosent)
- Hage (15 prosent)
- Hus utvendig (10 prosent)
- Bil (9 prosent)
- Reiser i Norge eller utlandet (7 prosent)
- Kjæledyr (5 prosent)
- Båt (3 prosent)
(Kilde: Frende Forsikring og Norstat)
Tall fra Frende og Norstat viser også at 1 av 3 nordmenn har brukt penger på oppussing under koronapandemien.
Disse har brukt mest
Frendeundersøkelsen viser hvilke aldersgrupper som har brukt mest penger på de ulike aktivitetene.
- Aldersgruppen 18-29 år skiller seg ut. Det er overraskende. Det er størst andel i denne gruppen som har brukt mer penger på huset sitt innvendig, bilen sin og reiser. De har brukt nest mest på kjæledyrene, sier Heidi Tofterå Slettemoen, som er kommunikasjonssjef i Frende.
Det er i aldersgruppen 50-59 år vi finner de ivrigste gartnerne og malerne. Investeringer i hage og utvendig på huset toppes av denne aldersgruppen.
Endring i pågangen
- Vi har merket klart økt trøkk på salget av forsikringer til bil, hus, kjæledyr og båt fra mars og til nå. Dette stemmer veldig godt med det folk har svart i undersøkelsen, sier Slettemoen.
Det eneste svaret som ikke stemmer overens med salgstallene til forsikringsselskapet er salget av reiseforsikringer. Det har gått ned i år sammenlignet med 2019, samtidig som pågangen er stor på skadeoppgjør.
Håper ikke folk dropper reiseforsikring
Syv prosent sier de har brukt mer penger på reiser i Norge eller utlandet enn før koronaen kom.
- Hvis det betyr at flere enn før nå reiser uten reiseforsikring, er det ikke bra. Det er mange som får svært viktig hjelp av reiseforsikringen sin i Norge hvert eneste år. For eksempel for å dekke bagasje og verdigjenstander som forsvinner eller blir forsinket, knuste mobiltelefoner eller avbestillinger for folk som blir syke og ikke kan reise, sier Heidi Tofterå Slettemoen i Frende.
Hun er imidlertid ikke overrasket over at nordmenn har brukt mer på reiser siden koronaen kom, selv om Europakartet har vært farget på mange ulike måter det siste halvåret.
- Mange ferierte i Norge i sommer, og det er ikke gratis. Mange kan fort ha endt opp med å bruke mer på norgesferien enn en klassisk sydentur, sier hun.
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Bilder

Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 330 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
95 druknet i fjor: 1 av 3 nordmenn er ikke svømmedyktige15.7.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
Hver tredje nordmann regner seg ikke som svømmedyktig. I fjor økte antallet som druknet i Norge med 20 prosent.
Nå starter den verste lynsesongen14.7.2025 12:25:43 CEST | Aktuelt
Juli og august er de verste lynmånedene i landet. - I tillegg trives lynet i varmt og lummert vær som mange opplever nå.
3 av 5 er blitt delt bilder av uten lov12.7.2025 08:15:00 CEST | Aktuelt
- Det er faktisk ulovlig å dele bilder som andre er med på, hvis de ikke gir deg lov.
Topp tre: Disse feriesvindlene må du vite om10.7.2025 07:56:00 CEST | Aktuelt
Skanner du QR-koder for å bestille mat på restauranten? Kobler du deg til usikre hotellnettverk? Eller lader mobilen fra flysetet? - Da kan du fort bli svindlet eller hacket.
Tusenvis får disse krypene med seg hjem i sommer9.7.2025 08:01:00 CEST | Aktuelt
Veggedyr flytter inn hos flere tusen nordmenn etter ferieturer hvert år. - De kan være et mareritt å bli kvitt og det er vår egen feil at de blir med hjem.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom