Dette er reisemålene og byene vi reiser til i høst

Allerede tidlig i sommer begynte høstens fellesferier å fylle seg opp, og i snitt er nå 9 av 10 pakkereiser solgt fra hele landet med kun noen få strøplasser igjen. Hos Apollo utmerker Hellas seg som en soleklar høstfavoritt.
- Hellas er nordmenns største feriefavoritt. Jeg er sikker på at landet hadde tronet topplisten året rundt hvis temperaturene holdt seg over 20 grader. Dessverre er sesongen over i løpet av oktober, men til gjengjeld er høsten kanskje den beste årstiden å reise dit på, sier Beatriz Rivera, Kommunikasjonssjef i Apollo.
Reisemål som derimot kan skilte med sommertemperaturer året rundt, er Kanariøyene. At de populære øyene utmerker seg på høsten-, og vinteren er med andre ord ikke tilfeldig. For høstferien er det spesielt Gran Canaria og Fuerteventura som lokker, men også Costa del Sol øker i popularitet.
Nye storbyfavoritter
Høsten er også høysesong for storbyreiser. Listen over de mest populære byene holder seg stabilt med London, Roma og Barcelona på topp, men i år kan Apollo også melde om noen spennende utfordrere.
Etter to år med stengte grenser er eksempelvis New York tilbake for fult, og verdensmetropolen har tatt igjen både Paris og Praha i salgstoppen. Den største overraskelsen kommer derimot fra Hellas: Athen er nemlig byen som øker raskest!
- Ytterst få forbinder Hellas med langhelger, så det er utrolig gøy å se at Athen nå klatrer i rekordfart. Her innfris alle storbybehov man måtte ha, særlig for en voksenferie; fra gastronomi, shopping og uteliv til eventyrlige severdigheter. Det er med andre ord bare å føre opp byen på listen sin, sier Rivera.
Disse vil vi reise med - og ikke
I en undersøkelse* nylig gjennomført av Apollo, svarte hele 44 prosent at de foretrakk å reise på storbyferier med partneren sin. 24 prosent vil ha med seg barna sine, mens 19 prosent foretrekker å reise med venner.
Foreldrene våre derimot, er de vi har aller minst lyst til å ha med oss på storbyreise. Kun 2,9 prosent ønsker dette, mens nesten 9 prosent vil reise alene. Langt flere av oss foretrekker altså å utforske en storby på egenhånd, fremfor å ha med oss mor eller far.
- Til foreldrenes forsvar har soloreiser blitt utrolig populært de siste årene, smiler Rivera.
Apollos toppliste i høst:
|
Topp 5 høstferieland |
Topp 5 reisemål |
Topp 5 storbyreiser |
|
1. Hellas |
1. Kreta |
1. London |
|
2. Spania |
2. Rhodos |
2. Roma |
|
3. Kypros |
3. Gran Canaria |
3. Barcelona |
|
4. Kroatia |
4. Fuerteventura |
4. New York |
|
5. Emiratene |
5. Kroatia |
5. Paris |
*Undersøkelsen er gjennomført av Mantap Global AB på vegne av Apollo i januar 2022. Resultatene er basert på 4045 besvarelser, i overkant av 1000 pr. land i Norge, Sverige, Danmark og Finland.
Kontakter
Beatriz RiveraKommunikasjonssjef
Tel:+47 22 33 45 00beatriz.rivera@apollo.noBilder
Om Apollo
Apollo er en av Nordens ledende reisearrangører med en million reisende i året. Vi arrangerer tradisjonelle pakkereiser, treningsreiser, skireiser, cruise, storbyferier og fleksible pakkereiser der kunden selv velger reisemål, reiselengde og hotell.
Sammen med spesialistarrangørene Golf Plaisir og Lime Travel er Apollo en del av gruppen DERTOUR Nordic. Vi jobber aktivt med bærekraftige reiser og har vært Travelife-sertifisert siden 2016. Les mer på www.apollo.no.
Følg pressemeldinger fra Apollo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Apollo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Apollo
Apollo lanserer 11 nye konsepthotell6.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Apollo fortsetter å sette standarden for ferier med personlighet. Ti år etter lanseringen av sine første konsepthotell, velger fire av ti gjester nettopp disse – og interessen vokser. Til sommeren lanseres ytterligere 11 nye hotell.
Nyhet! Apollo Sports lanserer treningsreiser for kvinner i overgangsalderen4.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Under ledelse av Siv Gunnarsen, Sølve Sundrehagen og Susan Lalic Wiggen får kvinner nå muligheten til å lære hvordan trening, livsstil og kunnskap kan bidra til bedre helse og livskvalitet – både i overgangsalderen og etter kreftbehandling.
Monte Feliz gjenåpner etter stor oppgradering30.10.2025 08:15:00 CET | Pressemelding
Apollo Sports hotellet Monte Feliz på Gran Canaria har fått en total fornyelse med renoverte rom, oppgradert basseng og nye treningsfasiliteter – inkludert HYROX-lisensierte økter for alle nivåer.
Dobling i salget av skireiser til Gudauri28.10.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Kaukasus frister som aldri før! Apollo Sports melder om en 115 prosent økning i bestillingene til det georgiske skieldoradoet sammenlignet med fjoråret.
DERTOUR Group styrker konsernledelsen etter rekordvekst22.10.2025 15:08:38 CEST | Pressemelding
Utvider ledergruppen for å drive kundesentrering, lønnsom vekst og teknologisk innovasjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom




