Dette er årets trender for inneplanter

Hjemmekontor er for mange av oss et helt, eller delvis tilbakelagt kapittel. Perioden hvor man brukte mer tid hjemme gjorde at flere fikk større interesser for planter. Nå har vi igjen tilbake på arbeidsplassen eller studiestedet, men trenden for inneplanter er vedvarende. Fargerike, retro og lettstelte planter, et økende fokus på bærekraft og plantenes bidrag til velvære i hverdagen er noe av det som betegner årets trendbilde for inneplanter.
Det enkle er ofte det beste, i følge nordmenn
Inneplanter som er enkle å ta hånd om er på lik linje som i fjor en hit blant nordmenn. Nærmere 6 av 10 oppgir at de er interessert i lettstelte inneplanter. Utvalget av lettstelte planter er stort og rangerer fra flotte grønne planter til blomstrende og fargeglade planter, som bonsaifiken, kaktus, draketre (Dracaena), og smaragdpalme (garderobepalme)
– Interessen for det enkle er vedvarende, og vi forstår godt hvorfor. De fleste lettstelte planter har til felles er at de tåler å tørke skikkelig ut mellom hver vanning. Dermed passer trenden godt til de som lever i en travel hverdag, eller som reiser mye, og som nødvendigvis ikke har mye tid til vanning og stell, forteller Vibeke Næss, markedssjef i Plantasjen.
Et fargesprakende og nostalgisk pek bakover i tid
Blant trender hentes det ofte inspirasjon fra tidligere tidsepoker, noe som også er gjelder for plantetrendene. I takt med at lettstelte planter øker i popularitet, gjør retro planter som gullranke og fikus comeback i norske hjem.
– I 2023 gjør retro planter det stort, og fargeglade og blomstrende planter utfordrer den langvarige grønne trenden. Retro planter er gøy fordi de ofte bringer nostalgien frem, og hvem ønsker vel ikke å omringe seg blant planter som sprer glede og gir assosiasjoner til fine minner, spør Næss.
Når vi snakker om den retro trenden er veien kort til blomstrende og fargerike planer, og grønne planter ser nå ut til å få sterk konkurranse fra de blomstrende, hvor interessen har vært økende de siste tre årene.
Kaja Krokan Aasen, gartner og assisterende butikksjef i Plantasjen, forteller at 80-tallet har fått sin revansje i 2023:
– Flere av plantene som er trendy nå var populære på 80-tallet, som fikus, gullranke og smaragdpalme. Mange av de gamle klassikerne er planter som tåler mye og som trives i vårt inneklima.
Hvis du vil se dette innholdet fra resources.mynewsdesk.com, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Plantenes superkraft
I Plantasjens rapport fremkommer det at nordmenn stadig blir mer stresset. Andelen som oppgir at de er stresset mye eller ganske ofte har økt fra 44 prosent i fjor til 47 prosent i år. Samtidig viser forskning at det å omringe seg med grønt gir en beroligende effekt på mennesker, og over tre av fem nordmenn mener inneplanter bidrar til en rolig og harmonisk atmosfære.
– Å ha planter rundt seg i hverdagen gir en beroligende og meditativ effekt. Med pandemi og et litt mer ustabilt verdensbilde nå enn tidligere, kan man benytte plantenes positive superkraft og effekt på oss for å gi oss selv litt mer velvære og ro i hverdagen, forteller Næss.
Innemiljø i fokus
Engasjementet for planter som gir et bedre innemiljø er blant nordmenn stort. 45 prosent oppgir at de er interessert i planter som bidrar til et forbedret innemiljø. Etter pandemien har vi fått en større forståelse, og et større fokus på helse og luftkvalitet – som kan være med på å forklare interessen. Og foreldre med barn hjemme er de som er mest opptatt av planter som er bra for inneklima, hvor hele en av to oppgir at de er interessert.
Samtidig spiller bærekraftsfokuset med planter og dyrking inn, som stadig blir mer overførbart til inneplanter. Fokuset gjør seg tydelig ved at nordmenn nå i større grad er bevisst på å ta vare på de plantene man har, og få de til å leve lengst mulig. Syv av ti som engasjerer seg for bærekraftspørsmål oppgir nemlig at de er interessert i inneplanter som bidrar til et bedre inneklima.
Se her for flere tips om
Nøkkelord
Kontakter
Vibeke NæssMarked & PR
Tel:+ 47 90 14 50 50Tel:+ 47 90 14 50 50Vibeke.Naess@plantasjen.noBilder











Om Plantasjen
Plantasjen er det ledende varemerket for planter i Norden. Med våre 136 butikker i ulike formater og et voksende antall mindre butikker nærmere befolkningen i Norge, Sverige og Finland fortsetter vi å jobbe for målet vårt: å berike folks liv med planter. I Norge har Plantasjen 79 butikker fra Tromsø i nord til Mandal i sør.
Følg pressemeldinger fra Plantasjen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Plantasjen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Plantasjen
Husk mamma på søndag!9.2.2023 08:15:00 CET | Pressemelding
Andre søndag i februar nærmer seg, og Plantasjen oppfordrer deg til å vise hvor mye du elsker og verdsetter din mamma.
Stress ned med planter inne7.2.2023 08:10:00 CET | Pressemelding
Forskning tyder på at vi har det bedre når vi omgir oss med grønt. Planters form, farge og duft kan dempe følelser som uro og angst.
Gjør det selv: Stiklinger er julegaven som fortsetter å gi8.12.2022 07:58:00 CET | Pressemelding
Å gi bort blomster i julegave er en kjærkommen tradisjon. Nå vil nordmenn også gi bort stiklinger.
Hele Norges julefavoritt: Dette er tabbene som gjør at julestjernen ikke trives1.12.2022 08:30:00 CET | Pressemelding
Julestjernen er nok en gang kåret til nordmenns store blomsterfavoritt i julen. Dette er ekspertens råd til hvordan du unngår tabbene som får julestjernen til å mistrives.
Julen 2022 – En rolig og stemningsfull oase17.11.2022 08:05:00 CET | Pressemelding
Julen er like rundt hjørnet, og juletreet ser ut til å beholde sin svært sentrale plass i rekken av norske juletradisjoner. Plantasjens rapport Plantretrender viser at åtte av ti nordmenn planlegger å ha juletre i år. Og julen vil i stor grad bestå av hyggelige og sosiale stunder i lunefulle omgivelser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom