Den norske kirke overtar presteboliger og tomter fra Opplysningsvesenets fond
7.10.2021 15:28:07 CEST | Den norske kirke | Pressemelding
– Den norske kirke er glad for at denne avklaringen kommer nå. Det er mange lokalsamfunn som har ventet på avgjørelsen av om deres prestegård skal eies av kirken eller staten, sier direktør i Kirkerådet Ingrid Vad Nilsen.
Se listen over eiendommene her.
Opplysningsvesenets fond (OVF) har forvaltet de kirkelige eiendommene på vegne av staten og kirken. Delingen av OVF mellom staten og kirken er siste del av statskirkeoppgjøret.
– Det har vært uenighet om en del eiendommer fordi Den norske kirke og OVF har gjort ulike vurderinger i forhandlingene. Kirken ønsker å fortelle prestegårdshistorien som en viktig del av kirke- og kulturhistorien lokalt. Derfor er det viktig at vi også får en avklaring på de siste eiendommene, fortsetter kirkerådsdirektøren.
Stortinget har vedtatt noen prinsipper for fordelingen og lagt til grunn at staten og Den norske kirke skal være likeverdige parter i prosessen om å avklare hvilke eiendommer kirken skal overta.
– Nå gjenstår fordelingen av de siste 18 eiendommene. Disse er en viktig del av kirke- og kulturhistorien som kirken ønsker å ta vare på til beste for lokalsamfunnet. Jeg forventer en rask avklaring også om disse eiendommene, sier Vad Nilsen.
296 boliger og 193 tomter er vurdert. Ut i fra kriteriene Stortinget fastsatte, ble det enighet om at 133 presteboliger skulle overføres til kirken. Partene kom ikke til enighet om fordelingen av de siste 30 presteboligene og en tomt. Regjeringen har nå besluttet at 12 av disse boligene og tomten skal overføres til kirken.
De øvrige uenighetspunktene blir avklart i løpet av høsten, ifølge et brev fra Barne- og familiedepartementet.
Nøkkelord
Kontakter
Ingrid Vad NilsenDirektør i Kirkerådet
Tel:901 74 183in699@kirken.noEmil EngesetNestleder i kommunikasjonsavdelingen i Kirkerådet
Tel:47906092ee457@kirken.noDokumenter
Om Den norske kirke
62 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 80.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene, statsbudsjettet og gjennom gaver og frivillig innsats.
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Gravferden vises på storskjerm i over 140 kirker8.9.2026 12:16:35 CEST | Pressemelding
Over hele landet inviterer menigheter inn til å se kong Haralds gravferd sammen med andre. I fellesskap kan man oppleve den historiske begivenheten i kirkerom fra Kristiansand i sør til Longyearbyen i nord, og fra Sotra i vest til Trysil i øst.
Disse deltar fra Den norske kirke i den kongelige gravferden7.9.2026 10:02:12 CEST | Pressemelding
Onsdag 9. september er det gravferd for kong Harald i Oslo domkirke. Biskopene, Kirkerådets leder og flere representanter blant de folkevalgte i kirken deltar.
Den norske kirke: Glede og hverdag midt i landesorgen4.9.2026 09:05:00 CEST | Pressemelding
Midt i landesorgen fortsetter livet – også i kirkene. I disse dager samles mennesker i kirkene for både sorg og feiring, til gudstjenester, dåp, mange konfirmasjoner, bryllup og andre gravferder. Ta kontakt med den lokale menigheten for å høre hvordan helgen vil preges.
Ett minutts stillhet for kong Harald og én time klokkeringing for kong Haakon3.9.2026 14:00:00 CEST | Pressemelding
På dagen for gravferden til kong Harald V ringer kirkeklokkene over hele landet. Først til minne om den avdøde kongen, senere i bønn for Hans Majestet Kong Haakon VIII.
Bispevigsling i Stavanger utsettes2.9.2026 14:08:52 CEST | Pressemelding
Bispemøtets preses Olav Fykse Tveit har bestemt at vigslingen av Tor Magne Nesvik som ny biskop i Stavanger blir utsatt til etter perioden med hoffsorg. Ny dato for vigsling er ikke fastsatt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
