Delta varsler streik ved privat bo- og habiliteringsvirksomhet
21.1.2021 16:54:13 CET | Delta | Pressemelding

Deltas 1. nestleder, Trond Ellefsen, er oppgitt over NHOs steile holdning som førte til brudd i meklingen. Fra tirsdag 26. januar blir flere Delta-medlemmer tatt ut i streik ved Ecura Bo- og habilitering på Ekne i Trøndelag.
Området som nå er rammet av konflikt omfatter Deltas medlemmer innen rehabilitering, habilitering, psykiatri og rusomsorg - og medlemmer i Blindeforbundet.
- Vi skal gjennomføre en forsvarlig streik som først og fremst har som mål å ramme arbeidsgiver. Med et relativt begrenset uttak skal tredjepart bli minst mulig berørt, sier Ellefsen.
Konflikten har sin bakgrunn i lønnsoppgjøret mellom YS (Delta og Parat) og NHO i overenskomst 536.
- Fornuftige krav
Partene møttes til ordinære tarifforhandlinger 10. november 2020, som endte i brudd. Deretter ble det gjennomført mekling 7. og 8. januar 2021. Også den endte i brudd, og dermed var streiken et faktum.
- Delta krevde et sentralt tillegg til alle medlemmer, økte minstelønnssatser og økte satser for ubekvemstilleggene. Det var også krav om endringer og modernisering av avtalen og avtaleteksten, forteller Ellefsen.
Han mener Deltas krav er meget fornuftige og fullt mulig for arbeidsgiver å innfri.
- De som jobber i denne typen private virksomheter utfører nesten alle sammen tjenester på vegne av det offentlige. Samtidig er det en kjensgjerning at mange av dem tjener mindre enn de ville gjort i tilsvarende stilling i det offentlige. Dette kan vi ikke godta. Disse medlemmene utfører en meget viktig jobb på vegne av mennesker som er helt avhengig av dem, sier Deltas 1. nestleder.
Også LO er i streik i tariffområdet.
Kontakter
Hovedtillitsvalgt Ecura Ekne
Emil Olsen
E-post: esols@hotmail.com
Mob: 41769676
Trond Ellefsen1. nestleder
Tel:92 03 77 70trond.ellefsen@delta.noPer TandbergKommunikasjonsrådgiver
Tel:93245342per.tandberg@delta.noBilder

Lenker
Om Delta
Delta organiserer mer enn 100 000 medlemmer og er den største arbeidstakerorganisasjonen i YS.
Våre medlemmer jobber innenfor offentlig tjenesteyting. Deres oppgaver spenner fra helse- og omsorg til forvaltning og drift av en rekke statlige, kommunale og private tjenester. Vi er menneskene som skaper velferden i landet vårt.
Delta er partipolitisk uavhengig og utvikler arbeidslivet med fokus på medlemmenes livskvalitet.
www.delta.no
Følg pressemeldinger fra Delta
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Delta på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Delta
Varslar streik for helsesekretærar ved Volvat7.9.2026 13:04:30 CEST | Pressemelding
Det blir streik ved Volvat Medisinske Senter i Bergen frå laurdag 12. september viss partane ikkje vert einige i meklinga mellom Delta og NHO.
Togmeklingen: Ingen streik for konduktørene2.9.2026 06:14:16 CEST | Pressemelding
- Delta har fått gjennomslag for viktige krav om forutsigbar arbeidstid og tillegg for ubekvem arbeidstid. Jeg er tilfreds med at vi ble enige og unngikk togstreik, sier leder i Delta og YS Spekter, Trond Ellefsen.
Delta varsler konduktørstreik i Vy27.8.2026 14:00:00 CEST | Pressemelding
Konduktører i Vy kan gå ut i streik fra onsdag 2. september, dersom ikke partene kommer til enighet i meklingen.
Delta på veien for å ta temperaturen på arbeidslivet6.7.2026 10:08:20 CEST | Pressemelding
Denne sommeren legger fagforeningen Delta ut på veien for å ta temperaturen på norsk arbeidsliv.
Brudd i lønnsoppgjøret for ansatte Vy Gruppen AS16.6.2026 19:56:18 CEST | Pressemelding
- Arbeidsgiver ønsket endringer i skift- og turnusordningene som ville gitt overkonduktørene og lokfører i Vy dårligere arbeidsvilkår enn i dag. Det kan vi ikke akseptere, og derfor ble det brudd, sier Trond Ellefsen, leder i Delta og YS Spekter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
