Deisjøenparet fortsatt i Østfold
Det er for tidlig å si om det flyttede ulveparet vil etablere seg og bli værende i området.
Et ulvepar ble 3. januar i år flyttet fra Østerdalen til Våler kommune i Østfold, etter oppdrag fra Klima- og miljødepartementet
Miljødirektoratet har etter flyttingen fulgt med på dyrenes bevegelser ved hjelp av GPS-sendere. De har fram til nå oppholdt seg innenfor kommunene Indre Østfold, Marker, Rakkestad, Sarpsborg, Skiptvet og Våler.
Dataene viser at paret stadig utforsker nye områder. Det er fortsatt for tidlig å si noe sikkert om de vil etablere seg å bli værende i områdene de har oppholdt seg i til nå.
Parringstid
Februar og mars regnes som parringstid for ulv, og tiden vi er inne i er avgjørende for om paret skal få valper kommende vår.
Paret har stort sett holdt sammen etter flyttingen, men det har vært noen tilfeller der de har kommet fra hverandre. Dette har vært sammenfallende med dager der de har forflyttet seg mye på dagtid, og vi anser det som sannsynlig at de ved disse tilfellene kan ha blitt forstyrret fra dagleie av mennesker.
Vi har per i dag ingen informasjon om status for parring.
Nøkkelord
Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg saker fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Miljødirektoratet
Rekordmye truet natur kartlagt 20.4.2021 14:01:57 CEST | Pressemelding
Miljødirektoratet har kartlagt natur i et større område enn alt bebygd areal i Norge. Det gir grunnlag for å ta bedre vare på naturmangfoldet.
Veistøv gir fortsatt dårlig luftkvalitet i norske byer19.4.2021 07:25:50 CEST | Pressemelding
Elbiler er eksosfrie, men utfordringen med svevestøv blir ikke løst med økende andel elbiler, fordi alle kjøretøy sliter på asfalt og dekk. Arbeidet med å redusere svevestøv-nivåene i kommunene må fortsette.
En rekke produkter som inneholder plast skal merkes12.4.2021 10:55:09 CEST | Pressemelding
Fra 3. juli skal flere engangsprodukter merkes hvis de inneholder plast.
73 døde gauper under årets kvotejakt9.4.2021 11:57:41 CEST | Pressemelding
73 gauper ble felt eller påkjørt under årets jakt som startet 1. februar og ble avsluttet 31. mars. I tillegg ble to dyr påkjørt i region 5, som ikke hadde kvote.
På bestandsmålet for bjørn i to regioner8.4.2021 15:08:18 CEST | Pressemelding
For første gang er bjørnebestanden på bestandsmålet i to av landets rovviltregioner. I rovviltregion Midt-Norge har ikke dette skjedd tidligere.
Nye nasjonalparker foreslås utredet7.4.2021 14:04:22 CEST | Pressemelding
Miljødirektoratet har levert en vurdering av mulige nye nasjonalparker til Klima- og miljødepartementet. Forslagene skal nå behandles videre av departementet.
Elgåulven uten ny fast adresse29.3.2021 13:28:22 CEST | Pressemelding
Det flyttede ulveparet ser fortsatt ut til å være på vandring. Miljødirektoratet publiserer i dag et kart over området de har brukt hittil.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom