«Da Norge sto stille» - ny dokumentarserie på TV 2
28.2.2019 08:00:00 CET | TV 2 | Pressemelding

Noen hendelser sitter som spikret i vår kollektive hukommelse, store hendelser som har satt sitt preg på hele nasjonen.
- Det er slike hendelser dokumentarserien «Da Norge sto stille» handler om. Både gjerningsmenn, ansvarlige, ofre, vitner og myndigheter kommer til orde, og forteller historien sett fra sitt ståsted. Gjennom disse ulike stemmene får vi unike øyeblikksbilder fra vår nære historie, og vi kaster nytt lys over hendelsene vi alle fulgte og snakket om, forteller Jarle Nakken, programredaktør i TV 2.
«Da Norge sto stille» har premiere på TV 2 søndag 10. mars kl. 22.15, og i løpet av de seks episodene tar serien for seg gisseldramaet på Torp (1994), øksedramaet om bord på Kato Air-flyet over Bodø (2004), Sleipner-forliset (1999), NOKAS-ranet (2004), tyveriet av Munch-maleriet «Skrik» (1994) og togulykken på Åsta (2000) – alle hendelser som fikk Norge til å holde pusten.
Serien setter disse hendelsene i perspektiv, og undersøker hvordan det opplevdes å stå midt i dem.
- Vi spør hvem de involverte var før hendelsen skjedde, og hvordan den forandret dem. Hva endret seg og hva blir stående når historien skal oppsummeres av kommende generasjoner? Gjennom dramatiseringer og intervjuer tar vi seerne tilbake til øyeblikkene som samlet oss foran skjermen, forteller Nakken.
Kontakter
Håvard SolemPR- og medierådgiver
Pressekontakt for Da Norge sto stille, Familieduellen, Tid for hjem, Gullruten, høstlanseringen
Bilder
Om TV 2
Vi er TV 2
Vi er TV 2, et redaktørstyrt mediehus og Norges eneste kommersielle allmennkringkaster. Vi skaper og formidler historier som gjør nyheter, sport og underholdning tilgjengelig for folk – uansett når, hvor og hvordan de måtte ønske. Gjennom en rekke ulike TV-kanaler, strømmetjenesten TV 2 Play og nyhetsnettstedet TV2.no tilbyr vi et bredt spekter av innhold som spenner fra lett underholdning til undersøkende journalistikk.
TV 2 er en del av Egmont, som er Nordens største mediekonsern med over 6000 ansatte og aktivitet i 30 land. TV 2s eier Egmont er en stiftelse, som årlig deler ut mer en 150 millioner norske kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra TV 2
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TV 2 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TV 2
TV 2 og NRK er klare for norsk VM-fest20.5.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Endelig skjer det igjen. Etter 28 års ventetid er de norske herrene tilbake på verdens største scene. TV 2 og NRK gir deg all dramatikken fra sommerens fotball-VM.
Over 40 seriepremierer på TV 2 Play i sommer!18.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Det blir en fantastisk seriesommer med over 40 premierer på TV 2 Play. Det blir premierer og nye sesonger av kritikerroste internasjonale serier i alle sjangre, samt flere populære reality-snakkiser.
Nytt TV 2-program med Jens Christian Nørve15.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Tidligere «Åsted Norge»-programleder Jens Christian Nørve er i gang med et nytt programkonsept. I serien «Forsvunnet» skal han ta seerne med i jakten på spor etter savnede personer.
Bryllup, fødsel og sexterapi i ny sesong av «Evig singel»12.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Noen mennesker er rett og slett vanskelig å leve med – og akkurat det gjelder alle de seks vi møter i «Evig singel». Men nå øyner flere av de populære karakterene håp. Vil de endelig lykkes i jakten på en livspartner? Gir samlivsterapi eller sexterapi best resultat? Uansett blir det nye komiske utfordringer på reisen når tredje sesong av «Evig singel» får premiere 12. juni!
TV 2 kåret til Årets mediehus: – En lagseier!6.5.2026 20:36:04 CEST | Pressemelding
BERGEN: Under medieprisene i Bergen i kveld ble TV 2 for første gang kåret til Årets mediehus. TV 2-sjef Olav T. Sandnes kaller utmerkelsen en anerkjennelse av hele laget, og trekker frem evnen til å kombinere samfunnsoppdraget med innovasjon som nøkkelen til suksessen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom


