COWI bidrar til Equinors energiomstilling
COWI har blitt tildelt en flerårig rammeavtale av Equinor for støtte innen offshore vind og lavkarbonløsninger.

For å oppnå målene i Paris-avtalen om karbonnøytralitet innen 2050, er verden inne i en avgjørende global omstilling til lavkarbonløsninger og fornybar energi. Takket være COWIs ledende spisskompetanse innen offshore vind, står selskapet i hjertet av denne omstillingen. COWI har blitt tildelt en rammeavtale (Master Service Agreement) av Equinor, som planlegger å bygge opp 12-16 GW kapasitet innen fornybare energiløsninger innen 2030.
Rammeavtalen er delt inn i tre deler:
1. Leveranse av generelle ressurser
2. Studier og verifikasjoner
3. Prosjekteringstjenester
– Verden har store forandringer i vente. Equinors steg mot en energiomstilling kan bli en game changer ved at de inspirerer andre energiselskaper til å følge etter. Det er en ære å bli valgt som Equinors partner til å støtte deres omstilling, sier Jens Højgaard Christoffersen, administrerende direktør i COWI-konsernet.
– I årene som kommer vil olje- og gassindustrien investere milliarder av euro i overgangen til nye energikilder. Med vår nye strategi og kunnskapsrike kollegaer, er vi der vi ønsker å være: Vi støtter kunder i deres grønne omstilling samtidig som vi fullbyrder visjonen vår om å skape en mer bærekraftig og levelig verden, fortsetter Christoffersen.
COWI og Equinor tar partnerskapet til det neste nivået
COWI har arbeidet med Equinor i en årrekke, også innen fornybare prosjekter som Empire Wind – et havvindprosjekt utenfor kysten av New York med en total kapasitet på 2.1 GW. Den nye rammeavtalen har et enda større potensiale.
– Vi er stolte av at Equinor har valgt COWI til å bistå med å levere på deres dekarbonisering- og omstillingsplaner. Kontrakten er potensielt såpass stor at vi skal rekruttere flere nye kollegaer, og jeg er sikker på at vi vil tiltrekke oss de beste hodene når vi kan tilby muligheten til å jobbe på noen av de største og mest komplekse globale prosjektene innen fornybar energi, sier Marius Weydahl Berg, administrerende direktør i COWI Norge.
Kontrakten går over en periode på fem år med mulighet for utvidelse to ganger tre år, elleve år totalt.
Den første kontrakten i rammeavtalen mellom COWI og Equinor er havvindprosjektet Firefly utenfor Ulsan i Sør-Korea.
Nøkkelord
Kontakter
Kristoffer JakobsenPressekontaktCOWI
Tel:99647522krjk@cowi.comBilder




Om COWI AS
COWI er et av Norges ledende rådgivende ingeniørselskap innen rådgivning og prosjektering knyttet til bygninger, samferdsel, industri, energi, miljø og vann.
Følg pressemeldinger fra COWI AS
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra COWI AS på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra COWI AS
Birgit Farstad Larsen er ny administrerende direktør i COWI17.1.2023 09:00:08 CET | Pressemelding
Med en karriere som spenner 24 år i COWI-konsernet, trer Birgit Farstad Larsen inn som ny administrerende direktør for COWI i Norge. – Jeg ser frem til å levere løsninger som bidrar til at samfunnet når viktige klimamål, sier Farstad Larsen.
Signerte kontrakt for Fellesprosjektet Arna - Stanghelle21.12.2022 10:07:56 CET | Pressemelding
Statens Vegvesen, Bane NOR og COWI har signert kontrakt for forprosjekt på den etterlengtede dobbeltsporede jernbane- og veistrekningen mellom Arna og Stanghelle.
Sikrer vannforsyningen til Fornebu14.12.2022 15:01:36 CET | Pressemelding
En overføringsvannledning på 6 km har blitt lagt for å sikre vannforsyningen til den voksende befolkningen på Fornebu. 1700 m med ledning ligger på land og 4300 m ligger som sjøledning.
Arkitema og COWI inngår rammeavtale med Lillestrøm kommune24.11.2022 08:56:09 CET | Pressemelding
Formålet med avtalen er å dekke kommunens behov for tjenester innen fagene arkitekt, interiørarkitekt og landskapsarkitekt.
Rekordmange erfarne ingeniører vil jobbe i COWI2.11.2022 14:25:07 CET | Pressemelding
Med to plassers opprykk på Universums liste over attraktive arbeidsgivere, er COWI tilbake på historisk topplassering. Særlig kvinner har fått øynene opp for COWI som arbeidsgiver.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom