Coop gir deg nå 2 kroner for å ikke bruke plastpose
5.1.2022 13:01:43 CET | Coop Norge | Pressemelding

Siden Coop lanserte sine egne handlenett i 2018 har kundene fått utbetalt over 14 millioner kroner i gjenbruksbonus.
Skal motivere kundene
- Coops handlenett med gjenbruksbonus har vært en suksess. Nå øker vi gjenbruksbonusen til 2 kroner i en periode, samtidig som vi lanserer handlenettene i nytt, friskt design. Vi håper det bidrar til at enda flere av våre kunder og medeiere velger handlenett, i stedet for plastposer, sier bærekraftsansvarlig i Coop Norge, Per Løberg Eriksen.
Doblingen av bonusen er foreløpig tenkt å vare ut februar.
- For Coop er det viktig å bidra til mindre bruk av plast, men da må kundene ha gode alternativer og derfor øker vi bonusen ved bruk av våre handlenett for å motivere kundene til å velge handlenett fremfor pose, sier Løberg Eriksen.
Årlig genererer vi 540 000 tonn plastavfall i Norge, det vil si 101 kilo per nordmann. I snitt kjøper hver nordmann 12 nye plastposer i måneden. Summert betyr det at vi i Norge kjøper svimlende 782 millioner plastposer i året. Coop skal redusere plastforbruket og vi vil ha våre kunder og medeiere med på dette.
- Ved å velge handlenettet, bidrar man til mindre plastforbruk, sparer penger på plastposen og får noen kroner i løpet av året. Det må være en bra deal, fortsetter Løberg Eriksen
Millioner har blitt til miljøtiltak
Økningen skjer samtidig med at Handelens Miljøfond, hvor Coop er medlem, dobler kontingenten fra 50 øre til 1 krone. Fra hver plastbærepose solgt i Coop sine butikker går da 1 krone til tiltak som reduserer plastforsøpling, øker plastgjenvinning og reduserer bruk av plastposer i Norge. Endringen gjelder fra 1. januar 2022.
- Vi er veldig stolt av Handelens Miljøfond og Coop skal bidra til prosjektene som fondet finansierer, sier Løberg Eriksen.
Prosjektene strekker seg fra panteordninger for medisinsk utstyr og nye emballasjeløsninger for mat og drikke, til kollektiv opprydding langs hele den norske kystlinja, oppsamling av plastbåter og autonom plastsøppelsamling og mye mer. Fondet gir også midler til forskning på sirkulærøkonomi og utvikling av smarte fremtidige løsninger.
– På få år har vi satt i sving alt fra Norges største ryddeprogram til revolusjonerende teknologiprosjekter. Aldri før har handelen stått så samlet med felles øremerkede midler til å løse et av vår tids største miljøproblemer, sier Eirik Oland, fungerende daglig leder i Handelens Miljøfond.
Kontakter
Knut LutnæsSenior kommunikasjonsrådgiver i Coop Norge
Tel:90542323knut.lutnaes@coop.noBilder


Om Coop Norge
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Rekordmange barn får støtte til å delta i idretten gjennom Coop-dugnaden15.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Økonomi hindrer fortsatt mange barn i å delta i organiserte fritidsaktiviteter. Denne høsten gir Coop-dugnaden mer enn 3 000 barn støtte til å være med på idrett, det høyeste antallet siden ordningen startet i 2018.
Coop blir tittelsponsor for 1. divisjon kvinner10.8.2026 15:30:00 CEST | Pressemelding
For første gang i historien får norsk kvinnefotball en egen tittelsponsor for 1. divisjon. Fra høsten 2026 blir 1. divisjon kvinner til COOP-ligaen – en avtale som kommersialiserer ligaen, styrker synligheten og skaper nye muligheter for klubbene.
Sanna Marin til Arendalsuka: Hva kan Norge lære av Finlands beredskapsmodell?7.8.2026 17:13:51 CEST | Pressemelding
Under Arendalsuka tirsdag 11. august, vil Finlands tidligere statsminister Sanna Marin dele erfaringer fra kriseledelse i praksis og fortelle hvordan Finland har bygget et av verdens mest robuste samfunn gjennom langsiktig planlegging, samarbeid mellom offentlig og privat sektor og en sterk beredskapskultur.
Norske poteter året rundt i Coop8.7.2026 12:03:57 CEST | Pressemelding
De første norske nypotetene er nå på plass i Coop-butikkene over hele landet. Coop har gjennomført overgangen fra norsk lagringspotet til norsk nypotet uten å importere utenlandske matpoteter.
Rekordhøy medlemsnytte og mange nye Coop-medlemmer7.7.2026 09:48:00 CEST | Pressemelding
Samvirkelagene i Coop fortsetter å vokse. Stadig flere velger å bli medlem og medlemsnytten er rekordhøy. Så langt i år har medlemmene i Coop spart over 2,1 milliarder kroner gjennom kjøpeutbytte, kuponger og andre medlemsfordeler.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
