Computas på Arendalsuka: Etikk i bruk av kunstig intelligens og automatisering
Arendalsuka er i full gang og i år som i fjor er teknologi høyt oppe på agendaen. Bruken av kunstig intelligens skyter fart og tas i bruk til stadig nye formål, men bringer også med seg en rekke nye problemstillinger. Dette er tema for paneldebatten som arrangeres av IKT-Norge og Computas torsdag, hvor blant annet direktør for UDI, Frode Forfang vil delta.

UDI er en av mange offentlige virksomheter som nå er i startgropa for å ta i bruk kunstig intelligens i sitt digitaliseringsarbeid. Kunstig intelligens (KI/AI) skal i nær fremtid gi anbefalinger, ta beslutninger og frakte mennesker. I debatten vil det kastes lys over hvilke muligheter dette bringer med seg. Og på den annen side - problemstillingene. Hvem har egentlig ansvaret for at den teknologiske utviklingen etisk forsvarlig? Politikere, foretakene som bestiller løsningene eller teknologibransjen?
I tillegg til UDI vil to politiske partier vil være representert i debatten. Fra Høyre stiller Torill Eidheim, leder for Stortingets Teknogruppe, og fra Arbeiderpartiet stiller Torstein Tvedt Solberg, stortingsrepresentant og leder for Arbeiderpartiets Teknologiutvalg.
Fra IT-bransjen deltar Shahzad Rana, CTO/CIO i Microsoft og Morten Forfang, fagdirektør i Computas. Debatten ledes av Elin Ludvigsen, nyhetsanker i TV2 Nyhetskanalen.
Kunstig intelligens siden 80-tallet
Computas har jobbet med fagfeltet siden midten av 80-tallet og ser nå er voldsom økning i etterspørsel etter løsninger med elementer av kunstig intelligens, maskinlæring og automatisering.
-Vi som jobber med denne teknologien er utvilsomt fulle av entusiasme for de fantastiske mulighetene det gir samfunnet, sier fagdirektøren i Computas. - Men vi må også tørre å snakke om det som er ubehagelig ved dette - for medaljen har en potensiell bakside. Vi i Computas mener IT-bransjen har et stort ansvar for å løfte frem dilemma vi må ta stilling til og utvikle løsninger der vi sikrer etisk forsvarlig utnyttelse av teknologi. Det at noe er mulig å gjøre, betyr ikke at det er en god ting dersom vi ønsker et rettferdig samfunn, sier han.
Debatt i samarbeid med IKT-Norge
Debatten er åpen og foregår på IKT-Norges arena under Arendalsuka, på Castelle torsdag kl. 11.00. Tittelen på arrangementet er «Kunstig Intelligens - på bekostning av etikk og rettferdighet?»
Mer informasjon om debatten: https://arendalsuka.no/event/user-view/11550
Dilemmaspill
Computas står for ytterligere ett arrangement under Arendalsuka, på samme sted onsdag kl 17.00 med tittel «Dilemmaspill – Hva er viktig når samfunnet styres av algoritmer og kunstig intelligens?». Her kan publikum ta stilling til en mengde etiske dilemmaer og se resultatet av valgene i praksis. Hva er egentlig viktigst - effektiv teknologi eller rettferdighet? Og hva er egentlig et rettferdig utfall?
Mer informasjon om arrangementet: https://arendalsuka.no/event/user-view/12088
Nøkkelord
Kontakter
Trond EilertsenAdministrerende direktør
+47 905 92 335te@computas.comJohanne Løvsland Markeds- & kommunikasjonsdirektør
+47 982 04 701 jlo@computas.comBilder
Lenker
Om Computas
Computas er en norsk leverandør av IT-løsninger og rådgivningstjenester innen teknologisk innovasjon. Selskapet leverer verdiskapende og samfunnsnyttige løsninger til både offentlig og privat sektor, og har særlig spisskompetanse innenfor offentlig forvaltning, justis, tilsyn, helse, logistikk, olje og gass. Computas jobber med alt fra apper som redder liv og prisvinnende saksbehandlingsløsninger, til dataanalyse, kunstig intelligens og omfattende, skybaserte innovasjonsprosjekter. Selskapet er Google Cloud Premier Partner med Europas største Google Cloud-sertifiserte miljø, Atlassian Gold Partner og Microsoft Gold Partner.
Følg saker fra Computas
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Computas på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Computas
Computas har oppnådd spesialisering i maskinlæring som Google Cloud Partner11.12.2019 09:05:01 CET | Pressemelding
Som et av de første selskapene i Norden har Computas oppnådd spesialisering innen maskinlæring som Google Cloud Partner, og styrker med dette sin posisjon som en av Nordens fremste ekspertmiljø på Google Cloud Platform.
Computas klatrer mest av alle IT-konsulentselskap8.11.2019 17:14:06 CET | Pressemelding
Universum Professional Survey avdekker hvert år Norges mest attraktive arbeidsgivere og karrierepreferanser blant yrkesaktive med høyere utdanning. I år har i overkant av 10.000 sagt sin mening. Blant IT-konsulentselskap er det ingen som klatrer mer enn Computas.
ABB og Computas hjelper kunder til digitaliseringstoppen6.11.2019 12:47:01 CET | Pressemelding
Selskapene samarbeider for å gi industribedrifter konkurransekraft innen operasjonell drifts- og informasjonsteknologi. – En unik kombinasjon av spisskompetanse, mener ABBs leder for energiindustrier.
Computas-ansatte koder smarte ruter for bøssebærere16.10.2019 12:44:33 CEST | Pressemelding
TV-aksjonen går av stabelen denne uken. Teknologiselskapet Computas er en av mange støttespillere til det som omtales som en av verdens største dugnader. I dag arrangerer de til kodekveld for å sette fokus på TV-aksjonen.
Håvard Wiik ny avdelingsleder for brukeropplevelse og digitale flater i Computas23.8.2019 13:59:19 CEST | Pressemelding
Håvard Wiik er ny avdelingsleder for brukeropplevelse og digitale flater i Computas. Han kommer fra stillingen som prosjekt- og utviklingssjef i Lillestrøm kommune og har bred erfaring fra virksomheter som Skedsmo kommune og Bouvet.
Engasjement i debatt om etikk og kunstig intelligens under Arendalsuka15.8.2019 12:54:32 CEST | Pressemelding
Det var høyt engasjement i debatten om det etiske perspektivet i bruk av kunstig intelligens. Debatten ble arrangert av IKT-Norge og Computas under Arendalsuka torsdag. I tillegg til Stortingsrepresentanter fra Høyre og Arbeiderpartiet, deltok UDI-direktør Frode Forfang. IT-bransjen var representert med teknologidirektør i Microsoft Norge, Shahzad Rana, og fagdirektør i Computas, Morten Forfang.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom