Computas med stø kurs gjennom pandemien

Omsetningen i konsernet endte på 561,7 MNOK, opp 7% fra 2020 mens årsresultatet ble 30,0 MNOK mot 33,2 MNOK i 2020.
– Det har vært stor etterspørsel etter våre tjenester og kompetanse også gjennom 2021, både hos eksisterende og nye kunder. Oppstarten av året ble likevel preget av en del omstilling der flere konsulenter skulle overføres til nye oppdrag, sier Eilertsen.
Han sikter blant annet til ny rammeavtale med NAV som IT-partner med en rekke underleverandører.
– I ettertid er det lett å si at vi kunne ha trykket litt hardere på gasspedalen og økt overskuddet vårt. Spesielt med tanke på rekruttering. Men gjennom 2020 og første halvdel av 2021 har det vært fokus på stabilitet og langsiktighet ovenfor både ansatte og kunder. Utover i 2021 har vi imidlertid gjort betydelige investeringer som styrker vår posisjon for 2022 og fremover, sier Eilertsen.
Oppkjøp av danske SharkCell, investeringer i teknologi-partnerskap og nye forretningsområder som videresalg av tredjepartsløsninger, er blant områdene Eilertsen trekker frem.
– Vi har store vekstambisjoner for 2022 og mener vi har skapt en god plattform det siste året for nettopp det. Så langt har årets startet veldig sterkt både med tanke på omsetning og inntjening, sier han.
Computas egen talentfabrikk
Rekruttering i IT-bransjen har vært krevende de siste årene med knapphet på folk og høyt lønnspress. Computas har imidlertid erfart at kundesiden, både i privat og offentlig sektor, har økende etterspørsel også etter juniorkompetanse og nyutdannede. Computas har derfor valgt å øke andelen av nyutdannede i rekrutteringen. Men for å sikre en god karrierestart for disse og at kvalitetsnivået i tjenestene opprettholdes, har de valgt å etablere en egen avdeling for nyutdannede, kalt Computas NXT. Satsingen har vært en umiddelbar suksess, i følge Eilertsen.
– Vi tiltrekker oss mye talent gjennom NXT. Siden det også er behov for deres kompetanse, får de brynt seg på reelle oppdrag tidlig i karriereløpet. Kundene våre gir gode tilbakemeldinger på at vi bidrar med den støtten de nyutdannede trenger for å fungere godt i oppdragene, forklarer Eilertsen.
Gode fremtidsutsikter
I tillegg til salg av konsulenttjenester ser Computas store muligheter i videresalg og konseptualisering av tjenestetilbud knyttet til skyplattformene Google Cloud og Microsoft Azure, men også lisenser fra flere utvalgte tredjeparter. Markedet innen både offentlig og privat sektor forventes av selskapet å være økende, spesielt rundt kompetanse knyttet til moderne skyteknologi.
– De teknologiske mulighetene for digitalisering er enorme, men det er også et stadig mer krevende landskap der innovasjon skal balanseres med juridiske, etiske og sikkerhetsmessige hensyn. Det er viktig for Computas å støtte kundene på alle disse områdene, og det er vi godt rigget for, avslutter Eilertsen.
Nøkkelord
Kontakter
Johanne LøvslandMarkeds- & kommunikasjonsdirektør
Tel:+47 982 04 701jlo@computas.comTrond EilertsenAdministrerende direktør
Tel:+47 905 92 335te@computas.comBilder

Om Computas
Computas er en nordisk leverandør av IT-kompetanse og rådgivning innen teknologisk innovasjon. Vi utvikler verdiskapende og samfunnsnyttige løsninger til offentlig og privat sektor, og har særlig spisskompetanse innenfor AI og automatisering. Våre tverrfaglige team tilbyr kompetansen som kreves gjennom hele digitaliseringprosessen. Vi jobber i tett samarbeid med våre kunder for å utvikle skreddersydde løsninger med høy brukernytte. Selskapet er Google Cloud Premier Partner med et av Europas største Google Cloud-sertifiserte miljø, Atlassian Platinum Partner og Microsoft Partner.
Computas ble etablert i Norge i 1985. Vårt hovedkontor ligger i Akersgata i Oslo sentrum. Vi har også kontor i Trondheim, København, Malmø og Bucuresti, Romania (Computas Development Center).
Følg pressemeldinger fra Computas
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Computas på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Computas
Computas inngår partnerskap med franske OVHcloud25.6.2025 10:49:20 CEST | Pressemelding
Det norske IT-konsulentselskapet Computas utvider sin portefølje av skyleverandører og inngår partnerskap med franske OVHcloud – Europas største aktør innen public cloud. Partnerskapet kommer som en konsekvens av ny etterspørsel i markedet. – Det er et stemningsskifte i markedet i favør av europeiske leverandører, sier Computas-lederen.
Valgt ut blant 800 søkere: Årets sommerstudenter har inntatt Computas20.6.2025 07:47:34 CEST | Pressemelding
Denne uken inntok årets sommerstudenter Computas’ kontorer i Akersgata. De 16 teknologi- og realfagsstudentene har blitt plukket ut blant hele 822 søkere til det populære sommerjobbprogrammet. Gjennom drøye seks intensive uker skal de få bryne seg på utfordrende oppdrag fra Computas’ kunder. Fellesnevneren? KI, selvfølgelig.
Debatt med digitaliseringsministeren: – Norske virksomheter må planlegge for sky-alternativer13.5.2025 08:44:30 CEST | Pressemelding
Hvordan skal Norge og Europa sikre kontroll over egne data og infrastruktur i en verden med økt geopolitisk uro? Digital sårbarhet og avhengigheten av amerikanske skytjenester var temaet da Digitaliseringsminister Karianne Tung møtte representanter fra teknologi- og kunnskapsmiljøer under Computas og IKT Norges seminar i Trondheim fredag 9. mai.
HK-dir og Computas hedret under Brukeropplevelsesprisen 20253.4.2025 08:22:54 CEST | Pressemelding
Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir), Computas, Bouvet og Frontkom fikk hederlig omtale og utmerkelse som beste bidrag under Brukeropplevelsesprisen 2025. HK-dir ble anerkjent for sin nye digitale karriereveileder, som hjelper unge med å finne utdanninger og yrker basert på deres interesser.
Stor interesse for debatt om amerikanske skyløsninger27.3.2025 14:11:38 CET | Pressemelding
I en tid preget av geopolitisk uro har mange europeiske og norske virksomheter begynt å stille seg spørsmål om egen avhengighet til de store, amerikanske tech-gigantene og skyplattformene. Men er frykten for amerikanske skytjenester berettiget? Computas og IKT-Norge inviterte til frokostmøte og debatt i Computas’ lokaler onsdag denne uken.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom