Byggforskserien viser hvordan du seksjonerer
24.8.2021 06:00:00 CEST | SINTEF | Pressemelding

I prinsippet kan man seksjonere all bebygd eiendom med flere bruksenheter. Seksjoneringen kan bestå av boligseksjoner, næringsseksjoner eller en kombinasjon av disse.
Byggforskserien 241.021 Seksjonering av fast eiendom er revidert og oppdatert med de siste relevante lovendringene. Anvisningen gir en enkel oversikt over hva som kan seksjoneres, søknadsprosessen og opprettelse av sameie.
Anvisningen beskriver både seksjonering av nybygg, seksjonering av bestående bygninger og reseksjonering. Det er også et kapittel om utearealer i et sameie.
Målgruppa er først og fremst bygnings- og grunneiere, sameier, mindre bedrifter og enkeltpersoner innen byggenæringen, eiendomsutviklere og andre aktører som får befatning med seksjoneringssaker.
– Anvisningen kan være nyttig for både utbyggere og sameiestyrer, uavhengig av om man skal seksjonere noe eller om man sitter i styret for et sameie, sier seniorrådgiver Anders Kirkhus i SINTEF.
Kontakter
Anders KirkhusSeniorrådgiver
Tel:97715003Anders.Kirkhus@sintef.noKathrine NitterSenior kommunikasjonsrådgiverSINTEF Community
Tel:+47 932 00 559kathrine.nitter@sintef.noBilder


Om SINTEF
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
SINTEF og NIVA skal lede nytt natursenter22.3.2026 11:58:29 CET | Pressemelding
Tunge forskningsmiljøer skal lede nytt forskningssenter for mer bærekraftig bruk av naturen. BlueNature blir ett av fire nasjonale sentre opprettet av regjeringen.
Gamle naust og setre kan bli fremtidens ressurs18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Mens Norge bygger ned natur i rekordfart, står kulturhistoriske bygg og råtner. Forskere vil ta dem i bruk i stedet.
Slik gjennomfører du en god tilstandsanalyse av våtrom16.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Skal du selge bolig eller pusse opp? Byggebransjens våtromsnorm gir oppdaterte råd om tilstandsanalyse og undersøkelser av våtrom.
Fra datakaos til klimatiltak: Slik skal SINTEF og Autility få fart på grønn oppgradering av bygg12.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
For å nå klimamålene må vi rehabilitere store deler av bygningsmassen. SINTEF og Autility lager nå en plattform som gir rådgivere og gårdeiere beslutningsgrunnlaget de trenger for å planlegge og investere i grønne oppgraderinger.
Stor norsk hydrogensatsing sparkes i gang med midler fra EU3.3.2026 12:27:33 CET | Pressemelding
Med finansiering på over 200 millioner kroner fra EU har prosjektet NORHyWAY som mål å mangedoble produksjonen av grønt hydrogen innen 2030. Prosjektet kan utløse investeringer på omtrent 11,4 milliarder kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
