bunq og Mastercard lar transpersoner og ikke-binære over hele Europa bruke sitt valgte navn på kortene sine
19.5.2021 14:22:40 CEST | Mastercard | Pressemelding

På den internasjonale dagen mot homofobi, bifobi, interfobi og transfobi (IDAHOBIT) 17. mai, kunngjorde Mastercard at True Name™-kortfunksjonen blir tilgjengelig over hele Europa. Funksjonen gjør det mulig for kortholdere å bruke sitt foretrukne navn på kortene sine, og fjerner en utfordring for mange i LHBTQIA+-miljøet.
Mastercard avduket True Name på WorldPride i 2019 i USA. Etter en vellykket lansering og utrulling med store banker over hele USA, vil utfordrerbanken bunq være den første utstederen som gjør True Name™ tilgjengelig i Europa*.
For transpersoner og ikke-binære, kan navnet som står på kortet deres være en kilde til forlegenhet, som ikke reflektere hvem de virkelig er. I tillegg kan det å forfølge en juridisk navneendring være en lang og vanskelig juridisk prosess. True Name™ fra Mastercard er utformet for å endre det, slik at folk kan vise sitt foretrukne navn på kortet sitt. Med umiddelbar virkning vil kvalifiserte eksisterende bunq-kreditt- og debetkortinnehavere kunne be om et nytt kort, som viser deres valgte navn.
Tilgjengelighet og synlighet er viktig for LHBTQIA+-miljøet. Ifølge en amerikansk studie, har hver tredje person som har måttet vise et ID-kort som har måttet vise frem et ID-kort med et navn eller kjønn som ikke samsvarer med deres identitet hatt negative erfaringer, som å bli trakassert, nektet tjeneste eller blitt angrepet**.
– I Mastercard står vi for inkludering. Derfor gjør vi det mulig for kortholdere å bruke sitt valgte navn. Alle fortjener finansielle produkter som gjenspeiler deres sanne identitet. Dette vil fjerne en stor kilde til frustrasjon for transkjønnede og ikke-binære, og gjøre det lettere for folk å bære sitt valgte navn sikkert, enkelt og med stolthet. Vi oppfordrer resten av bransjen til å gjøre dette for alle, sier Erik Gutwasser, president for Mastercard Norden og Baltikum.
– Vi er så glade for å være en del av historien! I bunq tror vi på mangfoldets kraft og alle fargene i regnbuen og forbi. Med True Name kan en liten endring gjøre en stor forskjell: å gi folk muligheten til å leve fritt og slik de vil, sier Ali Niknam, administrerende direktør i bunq.
*Funksjonen True Name™ kort vil være tilgjengelig for kvalifiserte nye og eksisterende bunq-kortholdere i 30 markeder: Nederland, Frankrike, Tyskland, Østerrike, Italia, Spania, Belgia, Irland, Bulgaria, Kroatia, Republikken Kypros, Tsjekkia, Danmark, Estland, Finland, Hellas, Ungarn, Latvia, Litauen, Luxembourg, Malta, Polen, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Sverige, Norge og Island. I Storbritannia er True Name™-kortfunksjonen tilgjengelig for eksisterende bunq-kortholdere.
** James, S. E., Herman, J. L., Rankin, S., Keisling, M., Mottet, L., & Anafi, M. (2016). The Report of the 2015 U.S. Transgender Survey. Washington, DC: National Center for Transgender Equality
Kontakter
For spørsmål, vennligst kontakt:
Olve Hagen Wold, Geelmuyden Kiese
+47 911 30 645
olve.wold@gknordic.com
Bilder
Lenker
Om Mastercard
Om Mastercard (NYSE: MA), www.mastercard.com
Mastercard er et globalt teknologiselskap i betalingsbransjen. Vårt oppdrag er å koble til og drive en inkluderende, digital økonomi som gagner alle, overalt ved å gjøre transaksjoner trygge, enkle, smarte og tilgjengelige. Ved hjelp av sikre data og nettverk, partnerskap og lidenskap hjelper våre innovasjoner og løsninger enkeltpersoner, finansinstitusjoner, myndigheter og bedrifter med å realisere sitt største potensial. Vår anstendighetskvotient, eller DQ, driver vår kultur og alt vi gjør i og utenfor vårt selskap. Med forbindelser på tvers av mer enn 210 land og territorier bygger vi en bærekraftig verden som låser opp uvurderlige muligheter for alle.
Om bunq
bunq ble grunnlagt i 2012 av Ali Niknam (1981), som klarte å få den første europeiske banktillatelsen på over 35 år. Han bestemte seg for å radikalt endre den tradisjonelle bankindustrien og, som eneste investor, investere 73,8 millioner euro.bunqsseneste offentlig tilgjengelige antall brukerinnskudd nådde 1 milliard euro, basert på innskuddene i april 2021. Den totale mengden brukerinnskudd har doblet seg både i 2019 og 2020 og øker hver dag.
bunq er for tiden tilgjengelig i 30 europeiske markeder: Nederland, Tyskland, Østerrike, Italia, Spania, Frankrike, Belgia, Irland, Bulgaria, Kroatia, Republikken Kypros, Tsjekkia, Danmark, Estland, Finland, Hellas, Ungarn, Latvia, Litauen, Luxembourg, Malta, Polen, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Sverige, Storbritannia, Norge og Island.
Følg pressemeldinger fra Mastercard
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mastercard på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mastercard
Norske ungdommer mener agentisk handel er fremtiden23.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Over halvparten av norske tenåringer bruker kunstig intelligens (KI) månedlig til å gjøre produktssøk eller sammenligne priser. Nesten to av tre tror KI-assistenter vil utføre noe av shoppingen for dem innen fem år. Under halvparten av svenske tenåringer tror det samme.
Walley og Mastercard går sammen om å bringe automatisert AvtaleGiro til netthandel for millioner av norske kunder24.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Walley styrker sin posisjon i det norske betalingsmarkedet ved å lansere Mastercards AvtaleGiro som et automatisert betalingsalternativ på nett. Integrasjonen støtter Walleys ambisjon om å levere mer sømløse, sikre og lokalt tilpassede betalingsopplevelser for norske forbrukere.
Europeisk reiseliv i 2026: Europa forblir senter for kultur-, mat- og opplevelsesbaserte reiser3.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Mastercard Economics Institute (MEI) har publisert sin årlige Travel Trends Report 2026, som gir innsikt i globalt forbruk knyttet til reiser.
Preventum Labs vant vårens Mastercard Lighthouse FINITIV 202622.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Preventum Labs stakk av med seieren i vårens utgave av Mastercard Lighthouse FINITIV Program, i tillegg til å vinne den norske klassen. Prisen ble tildelt under "Mastercard Lighthouse Startup Showcase" og "Grande Finale"-arrangementene på Latitude59-konferansen i Tallinn, Estland.
Fra skjerm til samvær: Nordmenn prioriterer opplevelser i 20267.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Over 40 prosent av alle nordmenn forventer å øke forbruket sitt på opplevelser i 2026 sammenlignet med fjoråret, hvor hele 73 prosent sier de forventer å bruke mer på reiser i år. Den samme forventingen ser vi i resten av Norden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

