Brusfest for Matsentralen etter avgiftsendring
10.2.2020 15:34:15 CET | Ringnes | Pressemelding

-Matsentralen er en fantastisk organisasjon som gjør en stor forskjell. Denne leveransen er en milepæl som ble feiret av mange som har bidratt til å gjøre dette mulig. Fremover vil vi årlig kunne donere bort flere hundre tusen liter med alkoholfri drikke, sier Ringnes' administrerende direktør, Anders Røed.
Tidligere ble donasjoner til veldedige formål avgiftsbelagt, noe som førte til at det kostet drikkevareprodusentene dyrt å gi bort fremfor å helle varene ut i sluket. Inkludert pant kostet det nesten seks kroner å gi bort en halvlitersflaske og ca ni kroner å gi bort en 1,5 litersflaske.
I forbindelse med NRK-serien Matsjokket ble Knut Arild Hareide i fjor høst invitert til Ringnes. Der fikk han med egne øyne se brus av topp kvalitet gå i sluket som følge av denne avgiften. Det var en opplevelse som mobiliserte til handling, og kort tid senere ble avgiften endret til ikke å omfatte gaver til veldedige organisasjoner.
- Ringnes er stolt Matvett-bedrift, og vi har forpliktet oss til å redusere vårt svinn med 50 prosent innen 2030. Med et sterkt samarbeid med Matvett, Matsentralen, butikker, puber og restauranter - og ikke minst gode rutiner i egen virksomhet og god politikk - skal vi klare det, avslutter Røed.
Nøkkelord
Bilder


Lenker
Om Ringnes
Ringnes AS er Norges største bryggeriselskap med ca. 900 medarbeidere. Selskapet eies av Carlsberg Group, som er et av verdens ledende bryggerikonsern. Vi leverer øl, brus og vann til hele det norske drikkemarkedet og vi er stolte av våre mange populære merkevarer!
Følg pressemeldinger fra Ringnes
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Ringnes på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Ringnes
Smaken av påske25.3.2026 09:45:54 CET | Pressemelding
– Vi forventer at det drikkes mer enn 7 millioner liter Solo i og rundt påske. Det tilsvarer i gjennomsnitt fire bokser per innbygger, sier Solo-sjef Ida Davidsen.
- Alkoholfritt har aldri vært mer relevant13.1.2026 09:27:37 CET | Pressemelding
Med starten av et nytt år ønsker mange å leve sunnere, trene mer og redusere alkoholforbruket – ofte gjennom en såkalt «hvit januar». For Ringnes betyr det økt interesse for alkoholfri drikke, en kategori som nå vokser raskere enn noen gang.
Drikker mer alkoholfritt øl i julen12.12.2025 09:53:32 CET | Pressemelding
Julen er høytid for hygge og gode måltider - og for mange er alkoholfritt øl en naturlig del av julebordet.
Nå er julebrusen her!13.10.2025 08:32:31 CEST | Pressemelding
Denne uken åpner salget av julebrusen i butikkene. Noen mener at midten av oktober er i tidligste laget for julebrusslipp, men ikke julebrusentusiastene. –For dem er det ikke en dag for tidlig. De har ventet lenge nok, sier julebrussjef i Ringnes, Victoria Marie Vatne.
Smaken av påske!11.4.2025 11:19:41 CEST | Pressemelding
Appelsiner, Kvikk Lunsj og selvfølgelig Solo i glasset. Nordmenn elsker påsketradisjoner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
