Bruk sommeren til å øvelseskjøre
Øvelseskjøring gir verdifull erfaring og kan bidra til å senke risikoen for ulykker når du skal kjøre på egenhånd. Statens vegvesen anbefaler å bruke ventetiden sommeren 2021 på å øvelseskjøre.
Ekstra stor pågang i år
- Til tross for at pandemien gir en rekke begrensninger, har vi gjennomført flere oppkjøringstimer i 2021 enn i 2019 som var siste normalår, sier Henning Harsem i Statens vegvesen.
Det er langt flere som ønsker oppkjøring i sommerhalvåret enn om vinteren. I tillegg har vi MC-oppkjøringer i denne perioden. Det gir lang ventetid for å få oppkjøringstime over hele landet. Pandemien har gjort at interessen blant folk for å få førerkort er høyere enn på lenge.
Øvelse gjør mester
– De som har øvelseskjørt mye, har større sannsynlighet for å bestå førerprøven. Strykprosenten på landsbasis er på 21 prosent. Det viser at det er for mange som kommer til oppkjøring uten å ha øvd nok. Hvis du stryker på oppkjøringen vil det på grunn av den store pågangen gå lang tid før du kan få ny oppkjøring, sier Henning Harsem.
Det beste er å starte trafikkopplæringen med en time hos en trafikkskole allerede når du er 16 år. Den du skal øvelseskjøre med kan også gjerne være med for å få veiledning i å være ledsager videre.
- La trafikkskolen stå for selve opplæringen, og bruk øvelseskjøringen på det som trafikklæreren har anbefalt. Å kontakte en trafikkskole tidlig trenger ikke å bli dyrere, tvert imot kan du spare penger fordi du får med deg mye videre i prosessen, sier Harsem.
Statens vegvesen anbefaler at du øvelseskjører minst 140 timer før du kjører opp.
Vis hensyn
Sensorene hos Statens vegvesen hører ofte historier der ungdom som har vært ute og øvelseskjørt har blitt tutet på, ropt etter og opplevd uvettige forbikjøringer.
– Vi har alle vært ferske sjåfører en gang. Har du en bil med rød «L» foran deg, vis hensyn og prøv å sette deg i den uerfarne sjåførens situasjon, sier Harsem.
Kontakter
Henning HarsemAvdelingsdirektør i Trafikantavdelingen, Statens vegvesen
Tel:905 25 397henning.harsem@vegvesen.noPressevakt Trafikant og kjøretøy(Besvares mellom kl. 08 - 15.30)
* Føreropplæring
* Førerkort
* Kjøretøy
* Utekontroll
* Trafikkstasjoner
* Tilsyn med trafikkskoler, verksteder og parkeringstilbydere
Bilder
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Fjerner flaskehals på E1017.9.2025 16:50:00 CEST | Pressemelding
Onsdag ettermiddag åpnet samferdselsminister Jon Ivar Nygård den aller første delstrekningen i OPS Hålogalandsvegen.
Nå starter byggingen av gang- og sykkelveg for E14 Stjørdal-Hegramo17.9.2025 13:46:00 CEST | Pressemelding
Etter en god samhandlingsfase med entreprenør Winsnes AS er det klart for anleggsstart for å bygge gang- og sykkelveg langs E14 mellom Stjørdal og Hegramo.
Avkjøringen fra E18 Fornebukrysset mot Ring 3 Smestad stenger de siste to helgene i september17.9.2025 12:43:15 CEST | Pressemelding
Avkjøringen mot Ring 3 fra E18 Fornebukrysset stenger to helger for å gjennomføre grunn- og elektroarbeider. Omkjøring er skiltet via Fornebu.
Åpner Kåringskrysset ved Lødingen16.9.2025 09:47:58 CEST | Presseinvitasjon
Samferdselsministeren åpner den første ferdige delen av gigantprosjektet OPS Hålogalandsvegen. Nord Norges største samferdselsprosjekt.
Det blir kolonnekjøring til Nordkapp i vinter15.9.2025 14:26:11 CEST | Pressemelding
Til vinteren blir det innført faste tidspunkt for kjøring på E69 til og fra Nordkapplatået.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom