Brokollaps på Tretten: – Her lukter det skandale

Dagens regjering har varslet at det blir mindre penger til vei, og budsjettene til flere store vei- og vedlikeholdsprosjekter er betydelig redusert flere plasser i landet.
Norges Lastebileier-Forbund (NLF) krever nå at dette reverseres og at politikerne tar ansvar.
– Dagens regjering og storting kan ikke lenger gamble med folks sikkerhet på broer og veier, men må sørge for et historisk løft for å ta igjen det enorme etterslepet vi har på riks- og fylkesveier. Vi snakker om hundrevis av milliarder kroner for å ta igjen generasjoner med politisk vanstyre på disse områdene, sier Geir A. Mo, administrerende direktør i NLF.
Rådgivende ingeniørers forenings (RIF) siste rapport, State of the nation, estimerer at det trengs 700 milliarder kroner for vedlikehold og oppgradering av fylkesveiene, 300 milliarder kroner for vedlikehold og oppgradering avkommunale veier og svimlende 1000-1100 milliarder kroner for å vedlikehold og oppgradering av riksveiene.
Kun ti år gammel
Sjåføren som var involvert i ulykken mandag, jobber for transportselskapet Sigurd og Ola Grimstad. Selskapet er medlem av NLF. Han kom ikke fysisk til skade, men er selvsagt preget etter alt som har skjedd.
– Denne broen er bare ti år gammel, så her forventer jeg en grundig rapport som kartlegger årsaken. Den forrige broen sto der siden 1895, men denne nye er bare holdt i ti år. Her lukter det skandale, sier Geir A. Mo, administrerende direktør i NLF.
Mo synes det er spesielt bekymringsfullt siden dette ikke er første gang en bro kollapser.
– En lignende bro av limtre falt i 2016 da en lastebil kjørte over den, i tillegg til kollapsen på Badderen bro i Troms tidligere i år, som delte Norge i to i lang tid. - Vi husker også alle Skjeggestad bru på E18 i Vestfold som kollapset for noen år siden. Vegdirektoratet kom nylig med en rapport som viste at 342 broer på riks- og fylkesveinettet har så store skader at de utgjør en alvorlig fare for trafikksikkerheten. Dette er veldig alvorlig, understreker Mo.
For dårlig inspeksjon av broer
I en tidligere sak på VG, avslørte de at Statens vegvesen siden 2013 har brutt reglene som skal følge opp lovens krav om å sikre at norske trafikanter kjører på trygge broer. Av 16 971 broer hadde 1 087 av dem feil som inspektørene omtaler som «store» eller «kritiske» for bæreevnen eller trafikksikkerheten.
Dårligst står det til i Oslo. Statens vegvesen region øst bekrefter, overfor VG, at de ikke har fulgt reglene. Ifølge Vegvesenets eget register er kun åtte av Oslos 213 riksveibroer blitt inspisert slik regelverket krever at de skal.
– Politikerne har snudd det blinde øyet til, og det har ikke tatt det ansvaret de har for å vedlikeholde veiene. Hadde det vært et bedriftsbygg som hadde hatt samme dårlige standard, hadde det blitt stengt på dagen. Dette gjelder tydeligvis ikke for norske veier, som også er fabrikkgulvet til titusener av yrkessjåfører, sier Mo.
Videre understreker han at det ikke kan være slik at lastebilsjåfører risikerer liv og lemmer ved å dra på jobb.
– Folk kan bli redd for å gå på jobb, og utrygge veier påvirker også det psykososiale. Konsekvensen er færre sjåfører i en allerede presset næring, som igjen setter viktige forsyningslinjer i fare, avslutter Mo.
Kontakter
Elisabeth NodlandJournalistMarked og kommunikasjonsavdeling
Tel:991 55 949en@lastebil.noGeir A. MoAdministrerende direktør
Tel:93030388gam@lastebil.noKjell OlafsrudMarkedsdirektørMarked & kommunikasjonsavdeling
Tel:92882100ko@lastebil.noStian Skarheim MagelssenPolitisk rådgiverPolitisk arbeid og samfunnskontakt
Tel:99416681ssm@lastebil.noBilder

Om Norges Lastebileier-Forbund
Norges Lastebileier-Forbund (NLF) arbeider for å fremme interessene og behovene til lastebil- og tungtransportsektoren i Norge. Vi fokuserer på å forbedre infrastruktur, sikkerhet og operasjonell effektivitet for våre medlemmer gjennom aktivt engasjement i prosjekter, samarbeid med myndigheter og organisering av konferanser. Vårt mål er en tryggere, mer effektiv og bærekraftig transportsektor, hvor samarbeid er nøkkelen til felles suksess.
Følg pressemeldinger fra Norges Lastebileier-Forbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Lastebileier-Forbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Lastebileier-Forbund
Myndighetene hevder de har lyttet – NLF kaller beslutningen et mageplask16.12.2025 14:54:26 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet sendte ut pressemelding tidlig i dag om mindre økninger i tillatt totalvekt for noen få utvalgte vogntogkombinasjoner. Norges Lastebileier-Forbund (NLF) mener dette vil gi minimal klimaeffekt, og at det som kunne blitt et treffsikkert klimatiltak i transportsektoren ender med et mageplask.
NLF: Uholdbare vinterveier – sjåførene risikerer liv og helse28.11.2025 15:03:44 CET | Pressemelding
Norges Lastebileier-Forbund (NLF) reagerer kraftig på mangelfull vinterdrift så langt i sesongen. De siste ukene har mediebildet vært preget av glatte veier, utforkjøringer og alvorlige ulykker.
NLF slår alarm: Bøtelegging for fiskeavrenning vil ramme feil aktør28.11.2025 12:57:48 CET | Pressemelding
Statens vegvesen har sendt på høring et forslag om overtredelsesgebyr for avrenning fra fisketransport, som kan ilegges både sjåfør og transportforetak. Norges Lastebileier-Forbund reagerer kraftig og mener myndighetene skyver ansvaret over på transportørene, selv om problemet ligger helt utenfor deres kontroll.
Gratis ferger er ikke gratis for transportnæringen26.10.2025 10:36:59 CET | Pressemelding
Ordningen med gratis ferger har hatt store konsekvenser for lokalt næringsliv, transportbedrifter og sjåfører. Lastebileierne mener regjeringen må prioritere næringstransporten dersom ordninga skal fortsette.
Lastebileiernes fem krav til ny regjering9.9.2025 07:05:00 CEST | Pressemelding
– Lastebiler sørger for at varer kommer frem, at industrien får råvarer og at butikkhyller ikke står tomme. Likevel er det for mange som tar innsatsen for gitt, sier Knut Gravråk, administrerende direktør i Norges Lastebileier-Forbund (NLF). NLF har fem tydelige krav til en ny regjering som vil bidra til en mer trygg, effektiv og bærekraftig godstransport på vei. Vi krever flere døgnhvileplasser, vedlikehold av fylkesveinettet, økte dimensjon og vekter, ny ordning for kjøretøysgodkjenning og bedre støtteordninger for grønn omstilling. – NLF representerer over 3 000 lastebileiere som er avgjørende for norsk økonomi, beredskap og vareleveranse over hele landet. Vi forventer at politikerne tar næringas utfordringer på alvor den neste stortingsperioden, sier Gravråk. Flere døgnhvileplasser NLF krever at en ny regjering sikrer tilstrekkelig antall døgnhvileplasser og servicetilbud med god standard langs norske veier. Det trengs en mer ambisiøs framdriftsplan der regjeringen forplikter seg t
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
