Bli med på seminar om fremtidens mobilitet på Arendalsuka
8.8.2019 09:39:02 CEST | SINTEF | Pressemelding

Arendalsuka er en nasjonal arena hvor aktører innen politikk, samfunns- og næringsliv møter hverandre og folk, for debatt og utforming av politikk for nåtid og fremtid. Derfor ønsker SINTEF å bruke anledningen til å diskutere mobilitet og mulige teknologiske løsninger i en større sammenheng.
Mobilitet for fremtiden
På seminaret Teknologi for fremtidens mobilitet på MS Sandnes 13. august kl. 14–15.15 vil du få høre hvilke råd ekspertutvalget for teknologi i fremtidens transportsystem har gitt samferdselsministeren.
– I tillegg ønsker vi å vise hvordan transportsektoren gjennom Transport21 samarbeider for å identifisere områder der vi trenger mer forskning, utvikling og innovasjon, sier spesialrådgiver og leder for SINTEFs konsernsatsing på mobilitet, Beate Kvamstad-Lervold.
Regionreformen har ført til nye samferdselsoppgaver for fylkene. På seminaret får vi også høre hvilke utfordringer Trøndelag fylkeskommune ser i dette og hvordan de kan være med å bidra til å finne gode løsninger.
SINTEF og NTNU har utviklet en kunnskapspakke for godstransport, som vil presenteres på seminaret. Allerede nå kan du få en smakebit i denne filmen.
Innhold:
- Åpningsinnlegg - Alexandra Bech Gjørv, konsernsjef SINTEF og medlem i ekspertutvalget for teknologi og transport
- Teknologi for bærekraftig bevegelsesfrihet og mobilitet – John-Mikal Størdal, adm.dir. FFI, leder ekspertutvalget for teknologi og transport
- Transport21, en FOUI-strategi for fremtidens mobilitet – Bernt Reitan Jenssen, adm.dir. Ruter, leder for styringsgruppa i Transport21
- Transportutfordringer i et regionalt perspektiv – Erlend Solem, fylkesdirektør for samferdsel, Trøndelag fylkeskommune
- Kunnskapspakke for godstransport – Beate Kvamstad-Lervold, SINTEF og Inge Hoff, NTNU
- Diskusjon ledet av Jostein Moen, SINTEF
Velkommen! Har du ikke anledning til å delta på seminaret kan du følge det via streaming.
Kontakter
Veslemøy NestvoldMarkeds- og kommunikasjonssjef
Tel:922 50 493veslemoy.nestvold@sintef.noKathrine NitterSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 932 00 559kathrine.nitter@sintef.noBilder

Om SINTEF
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Slik gjennomfører du en god tilstandsanalyse av våtrom16.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Skal du selge bolig eller pusse opp? Byggebransjens våtromsnorm gir oppdaterte råd om tilstandsanalyse og undersøkelser av våtrom.
Fra datakaos til klimatiltak: Slik skal SINTEF og Autility få fart på grønn oppgradering av bygg12.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
For å nå klimamålene må vi rehabilitere store deler av bygningsmassen. SINTEF og Autility lager nå en plattform som gir rådgivere og gårdeiere beslutningsgrunnlaget de trenger for å planlegge og investere i grønne oppgraderinger.
Stor norsk hydrogensatsing sparkes i gang med midler fra EU3.3.2026 12:27:33 CET | Pressemelding
Med finansiering på over 200 millioner kroner fra EU har prosjektet NORHyWAY som mål å mangedoble produksjonen av grønt hydrogen innen 2030. Prosjektet kan utløse investeringer på omtrent 11,4 milliarder kroner.
EU-støtte til norsk nanoteknologi mot kreft18.2.2026 07:37:00 CET | Pressemelding
Nadeno Nanoscience er tildelt inntil 110 millioner kroner (ti millioner euro) i støtte fra EUs finansieringsprogram EIC Accelerator. Dermed kan selskapet starte klinisk utprøving av sin teknologiplattform for levering av nanomedisin, som i første omgang skal testes på pasienter med eggstokkreft og spredning i bukhulen.
Nasjonalt fuktseminar 2026: Fukt, folkehelse og fremtidens teknologi9.2.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Årets arrangement gjennomføres både fysisk og digitalt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
