Bistår Quantafuel med gjenvinningsanlegg for plastavfall

Formålet med det nye anlegget er å anvende plastavfall fra lokale leverandører for å produsere miljøvennlige kjemikalier. Disse kan benyttes i plastindustrien og dermed øke andelen av gjenvunnet materiale i plasten. Prosessen er basert på en unik og gjennomtestet teknologi, som anvender katalysesystemer til å spalte pyrolysegass. Deretter destilleres materialene i verdifulle produkter som eksempelvis høykvalitets nafta – en essensiell bestanddel i produksjon av plast – til plastindustrien. Rambøll er rådgiver på utvikling og design, og skal sammen med Quantafuel industrialisere og standardisere teknologien globalt.
- Rambøll har en sterk global tilstedeværelse og rådgivningstjenester som skiller seg ut fra konkurrentene. Deres erfaring innen olje og gass, prosessanlegg og avfallshåndtering vil gi oss en verdifull innsikt i hvordan vi skal industrialisere vår unike katalyseteknologi og redusere miljøpåvirkningen fra plastavfall, sier Kjetil Bøhn, administrerende direktør i Quantafuel.
Et bidrag til bedre miljø
Plastavfall er et økende miljøproblem, og opp til 13 millioner tonn plast ender i dag på avfallsdeponier eller i naturen. Plastproduksjonen globalt øker med om lag fire prosent i året, og de fleste land begynner derfor å sortere, gjenbruke, gjenvinne og utnytte energien i plasten på avfallsenergianlegg. EU har i sin handlingsplan for sirkulær økonomi satt nye obligatoriske krav til andel gjenvunnet innhold i plast, og organisasjoner og virksomheter støttet av EU-kommisjonen har forpliktet seg til å bruke ti millioner tonn gjenvunnet plast innen 2025.
Med den sirkulære økonomien som kjerneprinsipp for katalyseteknologien, vil Quantafuels gjenbruk av plastavfall til produksjon av kjemikalier i høy kvalitet ikke bare bidra til et bedre miljø, men også være et supplement til tradisjonell mekanisk gjenbruk av plast.
Lang erfaring gir grønn gevinst
- Våre ansatte i Norge og Danmark har demonstrert vår omfattende kompetanse på flere områder for Quantafuel, og vi er stolte over at de har valgt oss som sin partner i dette prosjektet. Vi har arbeidet i olje- og gassindustrien i mer enn femti år, og har bygget opp en omfattende kunnskap som vi nå kan bruke i en bæredyktig kontekst. Det viser at selv om energisektoren beveger seg i en grønnere retning, så er vår kompetanse og erfaring innen olje og gass stadig verdifull og relevant, sier John Sørensen, Executive Director i Ramboll Energy.
I planen for det nye anlegget, som forøvrig ikke er endelig bestemt hvor skal ligge, vil Quantefuel og Rambøll undersøke mulighetene for å utføre et standard-design for flere fremtidige liknende anlegg for plastgjenvinning i Europa.
Quantafuel åpnet tidligere i år sitt første anlegg i Skive i Danmark. Anleggets årlige kapasitet er 20 000 tonn plast i året som ellers ville blitt eksportert eller sendt til forbrenning.
For henvendelser:
Dag A. Nilsen, Director Business Devolpment, Rambøll – mob. 488 93 227
Om Quantafuel
Quantafuel har som mål å begrense avfall og fremme bæredyktig håndtering av jordens ressurser. Firmaet har 50 års erfaring og har utviklet sine teknologier gjennom mer enn 10 år. Ved å konvertere nesten alle former for plastavfall til miljøvennlig brensel og kjemikalier, bidrar Quantafuel vesentlig til at begrense forurensing og klimagassutslipp og skaper samtidig lokale arbeidsplasser. Quantafuels første europeiske anlegg ligger i Greenlabs grønne industripark i Skive.
Bilder


Om Rambøll
Rambøll
Rambøll er en global samfunnsrådgiver innen bygg, transport, vann, miljø, energi og ledelseskonsultering. I Norge har vi 13 kontorer med om lag 1700 eksperter, som jobber tverrfaglig på store og små prosjekter. Arkitektfirmaet Henning Larsen er en del av Rambøll Gruppen, og er et studio for arkitektur, landskap, urbanisme og interiør, grafikk og lysdesign.
Rambøll ble grunnlagt i Danmark i 1945. Rambølls mer enn 18 000 eksperter skaper inspirerende og bærekraftige løsninger som skal gi rom for vekst og utvikling, og som er til det beste for kunden, sluttbrukeren og samfunnet omkring. Våre tjenester skal resultere i verdier både for oss som lever i dag, og for dem som kommer etter oss.
Rambøll kombinerer lokal erfaring med global kunnskap over hele verden for å skape bærekraftige byer og samfunn. Vi kombinerer vår innsikt og evne til å drive frem positiv forandring og bringer den videre til våre kunder som ideer, som kan realiseres og gjennomføres. Vi kaller det: Bright ideas. Sustainable change.
Rambøll var første norske virksomhet, og første rådgivende ingeniørvirksomhet i verden, som ble sertifisert etter bærekraftsmålene til FN, og er medlem av Skift - Næringslivets klimaledere.
Følg pressemeldinger fra Rambøll
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Rambøll på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Rambøll
Rambøll inngår samarbeid med Loopfront: Vil gjøre ombruk enklere og mer lønnsomt19.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Rambøll har valgt den norske teknologiplattformen Loopfront som sitt foretrukne verktøy for å styrke rådgivningen av strategisk ombruk, ombrukskartlegging og praktiske løsninger i prosjekter. Det strategiske samarbeidet skal gjøre det enklere for byggherrer å kutte utslipp, redusere avfall samt få sirkulærøkonomi inn i praksis.
Rambøll, islandske EFLA og AKVA Alliansen styrker samarbeidet innenfor akvakultur30.4.2025 14:37:26 CEST | Pressemelding
Tre sterke fagmiljøer slår nå kompetansen sammen for å tilby norsk oppdrettsnæring bedre løsninger for drift, prosjektering og sertifisering av landbaserte anlegg og slakterier. Samarbeidet mellom Rambøll, islandske EFLA og AKVA Alliansen skal sikre tilgang på både lokal tilstedeværelse og internasjonal spisskompetanse.
Rambøll styrker satsingen på solenergi i Norge7.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Simona Petroncini skal videreutvikle Rambølls solenergiløsninger i Norge. Hun er nylig ansatt som Lead Solar PV Specialist i Rambølls energidivisjon og skal fra kontoret i Bergen samarbeide tett med kundene for å finne de beste løsningene.
Kirsten Syvertsen er ny leder for Kunder og Salg i Rambøll31.3.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
1. februar tiltrådte Kirsten Syvertsen som ny leder for Kunder og Salg i Rambøll Norge. Oppgaven er klar: Å sikre at kundens behov står i sentrum.
Rambøll utvikler Innlandet Science Park Lillehammer27.3.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Rambøll har inngått en avtale med Lillehammer Science Park AS, et selskap eid av Bane NOR Eiendom og Lillehammer kommunale eiendomsselskap (LIKE), om å bidra med utviklingen av en Science Park på Lillehammer. Sammen med utbyggere, DRMA arkitekter og sentrale leietakere legger nå Rambøll rammene for et bygg som skal fremme innovasjon, samarbeid og vekst i Lillehammer-regionen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom